Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Fren boşalıyor mu?

7.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Merkez Bankası (MB) üzerine düşen görevleri yerine getiremiyor. Bugüne kadar bir takım tedbirler almış olsa da yeterli değildir. Bugün mevduat faizlerinin % 25’e yaklaştığı, kredi faizlerinde yüzde 40’ların konuşulduğu bir ortamda, enflasyonun ağustos ayı sonu itibariyle yüzde 18’lere ulaştığı Kasım 2018’de enflasyonun yüzde 20’i aşacağı gerçeği karşısında politika faizinin % 17,75’de fonlama koridorunun üst bandının da yüzde 19,25’te tutulmasını anlamak mümkün değildir.

Ancak MB, açıklamalarında 13 Eylülde yapılacak toplantıda faiz artırımına gidileceği yönünde beyanatlarda bulunması zararın neresinden dönersem kardır anlayışını hatırlamış olması iyi işaretlerdir. MB belirleyeceği politika faizi bugün uygulamada olan ve en az iki ay sonrası için öngörülen mevduat faizlerinin üzerinde olmalıdır. O nedenle MB politika faizini asgari 500 baz puan artırmalıdır. Politika faizi yüzde 23-25, fonlama koridorunun üst bandı da yüzde 26,50-27,50 aralığında olmalıdır.

Merkez Bankasınca bu hareketlerin yapılması yetmez. Siyasi iktidar “Orta Vadeli Programını” ivedilikle açıklayarak MB’yi desteklemelidir. Böylece yurtdışı sabit sermaye ve fon yatırımcıları şayet hukuki sistemin tarafsız olduğu inandırılabilirse sorunların çözümünde önemli bir engel kaldırılmış olur.

Tamamlanma safhasına gelmiş sabit sermaye yatırımlarının dışındaki tüm yatırımlar İstanbul Büyük Kanal Projesi vb yatırımlar en az iki yıl süreyle askıya alınmalıdır.

ABD ile ilişkilerin düzeltilmesi yolunda üst düzeyde görüşmelerin devam ettiği yolunda Sayın Hazine ve Maliye Bakanının açıklamaları umut vericidir. Uluslararası ilişkilerde diplomasi dili konuşulmalıdır.  Zaman iki kez düşünüp bir kez konuşma zamanıdır.

Ekonominin düzlüğe çıkarılmasında en önemli araçlardan biri de Hukuk Sistemimizin, Yargımızın tarafsız olduğunu inandırmamız lazım. Bu konuda net güven verilmesi gereklidir.

Güven ortamı sağlanırsa yurtdışı reel sektör yatırımları ve portföy yatırımcıları yatırım yapmada kuşkusuz istekli olacaklardır. Güven ortamı oluşmadan yatırımcıların istekli olmaları beklenemez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test