Facebook ta paylaştweet le

Çin'in bir kuşak bir yol projesi

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

21. asra damgasını vuracak yer küremizin en büyük projesi olduğunu kabullenmeliyiz. Ancak bu proje ciddi sıkıntı ve kaygıları da bünyesinde barındırmaktadır. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bu proje hakkında;

Çin’in ideolojik ve siyasi bir dayatma içinde olmayacağını projenin sadece ekonomik bir gelişme modeli olacağını ifade eder. Projenin büyüklüğü: 900 altyapısında proje 890 milyar dolardır. Ve Çin her yıl 150 milyar dolar harcayacaktır ve rotası üzerindeki ülkelere 130 milyar dolar kredi verebilecektir. Çin’in Bir Kuşak Bir Yol projesi ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 günlük eylem planında şu açıklamada bulundu. Çin piyasasına yöneliyoruz ilk defa Çin yuanı cinsinden tahvil ihracı yapıyoruz.

Türkiye BKBY projesinde orta koridorda yer alıyor. 2015 yılında hayata geçirilen Asya Altyapı Yatırım Bankası kurucu üyelerinden biri Türkiye’dir. (Şuan da 84 üyesi var bu bankanın)

Soru şu: Bu devasa projeden dünya ülkelerinin kaygıları nelerdir? 1-Rusya ve Çin’in Sibirya’da çok ciddi sınır uyuşmazlıkları vardı, şimdilik donduruldu. 2-Geleneksel Çin Pakistan ilişkileri (Hindistan tarafından kuşku ile izleniyor) 3- AB ise Çinli şirketlerin Avrupa’ da pek çok firmayı satın almasını kaygı ile izliyor.  4-Çin’in Afrika’daki ilişkileri öteden beri bu coğrafyayı kontrol eden ülkeleri başta AB ülkeleri olan Fransa, İtalya, Hollanda’yı rahatsız ediyor. (Çin Afrika’da çok büyük toprak satın aldı ve oradaki pek çok şirketin sahibi. Ayrıca BRICS üyesi Güney Afrika ile yakın ilişkide. Yani yaklaşık 5-10 yıl sonra Çin kara kıtanın tek sahibi olacak gibi) 5- Türkiye doları yok sayıp yerel paralarla ticaret yapabilir mi? Şimdilik yapamaz. Çünkü dolar hem ABD’nin hem Çin’in parasıdır. Türkiye Çin’den gelecek turistlerden alacağı yuandan başka Çin’e çok miktarda ürün ihraç etmesi gerekir. Yerel paralarla ticaret ancak karşılıklı ticarette denge varsa mümkün olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Nisan 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar