Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Basında utanma kalmadı!..

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Edinilen bilgiye göre, bilinmeyen bir nedenden komşu iki aile arasında geniş çaplı kavga çıktı.”

En büyük “en çok satıldığı” iddia edilen gazetelerimizden birinin verdiği haberden aldım, yukarıdaki cümleyi!..

İki aile arasında kavga çıkmış, silahlar konuşmuş, polis gelmiş, polise de saldırılar olmuş, 10 kişi göz altına alınmış ve “bu olayın haberini veren haberdeki cümleye bakın” siz!..

14 kelimelik cümlede, hem “asıldan, hem usulden” öyle büyük hatalar ve eksikler var ki, hemen her gün her gazetelerimizde “buna benzer hata ve eksiklerle çıkan” onlarca, yüzlerce haber için utanmalıyız, basın ordusu olarak. Taa genel yayın müdürlerinden, yazı işleri müdürlerinden, redaktörlerinden, şeflerinden, haberi yazan muhabirlerine ve bu tabloyu seyreden patronlarına kadar…

Bakınız, “Kimden edinilmiş bilgi” diye sormayı bir yana bırakarak, bir kere “edinilen bilgiye göre yazılsa idi” haber, elbette ki, “iki aile arasında kavganın neden çıktığının yazılması gerekirdi”, cümlenin girişinden hemen sonra…

Bu duruma göre, “acı itiraf” şekli ile “Edinilemeyen bilgiye göre…” diye başlaması gerekmiyor muydu, haberin; “kavganın neden çıktığı öğrenilememiş ve bilgi edinilememiş” değil mi?..

İşte burada duralım ve “asıl” yıllardan beri “ajans haberleri ile doldurulan” ve de ne yazık ki, “ajanslardan gelen haberlerin, hem de üzerlerine gazetede çalışan muhabirlerin imzaları da konularak, hataları, yanlışları bile düzeltilmeden ve de ne yazık ki ‘edinilemeyen eksik bilgi, edinilerek habere eklenmeden’ okuyucuya ulaştırılıyor” acı gerçeği ortada iken; “velinimet” sayılması gereken, okuyucu, yani müşteri en hafifinden “aptal” yerine konulmuyor mu?..

Onca kişinin katıldığı, onca kişinin gözaltına alındığı bir olayda “kavganın neden çıktığının öğrenilememesi” mümkün mü?..

Bu kavga “dağ başında mı çıkmış” ki, muhabir için “etrafta sebebini soracak” kimse bulunamıyor; onca mahalleli, konu, komşu, ailelerden “göz altına alınamayanlar” yok mu olmuşlar ki, “kavganın neden çıktığı” öğrenilemiyor?..

Dahası, “göz altına alınan 10 kişinin karakol ifadeleri”, kapıda bekleyen her iki aileden tanıklar ne oluyor?..

Bir muhabirin “eğer muhabir” ise, bir polis adliye muhabirinin “eğer böyle bir muhabirlik kalmış” ise, “kavga sebebini 3 – 5 dakikada öğrenmesi mümkün iken”, siz habere konulan cümleye bakın; “Edinilen bilgiye göre, bilinmeyen bir nedenden…”

Peki, bu haberi “böyle önüne koyan” bir muhabire(!), o muhabirin şefi, müdürü “Kavganın sebebini öğren, haberi yeniden yaz getir” demiyorsa ve “bu acı tablo, böyle gelmiş, böyle gidiyorsa”, söyleyin bana, “Basın hürriyetinin en ileri seviyesini bu ülkeye getirecek olan kanunları ve kararnameleri Meclisimizden, Cumhurbaşkanlığı makamından çıkarsak” kaç para eder?..

Gazetecilik “her şeyden öce haberdir”; hem de “doğru haberdir, eksiksiz, hatasız haberdir, yorumsuz haberdir!..”

“Haber yoksa”, gazetecilik yoktur. Böyle olunca da, gazetelerimiz, televizyonlarımız “hür olmayan yorumlarla, taraflı olan araştırmalarla dolar” ve de “bizler”, yani “yazar çizerler”, koro halinde “Basın özgürlüğü yok, insanlarımızın haber alma hakkı çiğneniyor” diye durup dinlenmeden ağlarız!..

“Haberi ‘haber’ yapamayan bir basın dönemi yaşıyoruz”; söyleyin bana “bir tanecik ve küçük bir örneğini verdiğim” tablo, bütün basınımızı ‘ajanscılık ve adamsendecilik’ kanseri olarak sarmışsa ve bu gazeteleri, TV’leri yönetenlerin bu tablo umurunda değilse”, söyleyin bana, bizler “gerçek bir basın hürriyetini” hak ediyor muyuz?..

Utanmamız gerek, utanmamız, bakın “bir şey söyleyeyim”, eğer ben kendim, bir gazeteci, bir TC vatandaşı olarak “bir haberin doğru olup olmadığını araştırıp, doğru olduğuna inanmadıkça”, o habere “şüphe ile” bakıyorum.

İşte “basın” olarak ne yazık ki böylesine bir “utanç çukurunun içinde” debeleniyor, “sosyal medya” önünde hezimete uğruyoruz ve de hak ediyoruz!!!

    

 

Haftanın Adamı

 

Koray Aydın!..

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i “aday olmama kararından vazgeçirmek için” yapılan “yalvar / yakar” ziyaretinden çıktıktan sonra, söze “Genel Başkanımız Devlet Bahçeli” diye başladığı için, bu sütunda “Haftanın Adamı” olarak yer almayı hak etti!..

Ne dermiş atalarımız; “Dervişin fikri neyse, zikri odur!..”

 

Sözün Özü

Meral Hanım, sonunda “doğru yolu” buldu. Şimdi sıra “etrafını ‘doğru olarak’ yapılandırmasına, sonra sıranın teşkilata gelmesine ve de yerel seçimlerde “her kentin parti ilkelerine uyanacak ve de ‘sevilen, sayılan’ kişilerini aday göstererek” girilmesine geldi. Bunlar “acilen” yapılmazsa, “Yerel seçimler hezimet olur”, iyi bilinmeli!..

 

Ah Shakespare, ah!..

Özetle ne diyor, Notere giderek, “Ben genel başkan seçilirsem, 5 yıl sonra Cumhurbaşkanlığına aday olacağım ve seçilemezsen 45 gün içinde Kurultay’ı toplayacağıma söz veriyorum” diye Noter senedi düzenleyerek, “Kendi verdiği söze kendisinin de uyacağına ancak Noter senedi verirse inanılacağını” ortaya koyan Muharrem İnce:

“CHP yoğun bakımdadır, oksijen verilmesi gerekiyor!..”

“Eğer Kılıçdaroğlu gitmez, ben gelmezsem, Yerel seçimlerde CHP’li olan belediyelerin yarısını kaybederiz!..”

“Daha turpun büyüğü torbada, onun söylemeyeceğim!..”

Bir söz vardır; “Akrabanın, akrabaya akrep etmez ettiğini” der, atalarımız.

“Akraba” yerine “CHP’li” kelimesini koyunuz, işte tablo ortada değil mi?..

Ülke “ne hâlde”, Muharrem İnce ve “İnceciler” neler yapıyorlar?..

“Yok imza bu kadar, yok şu kadar, yok o gün, yok bugün açıklayacağız” diye diye bu hafta sonunu bulan, CHP’yi hırpalayan gerilimin yılan hikayesine döndürenlerin, “Kurultay toplansa bile” acaba “seçimi kazanma garantileri” var mı?..

CHP Kurultay’ın “bu tabloyu yaratanları” CHP’nin başına getirir mi, bilmiyorum.

Ama bildiğim bir şey var; , taaa 1950’lerden bu yana “İnönü / Ecevit / Deniz Baykal dahil”, omuzlarda getirilen nice genel başkana sonunda neler yapıldığını yaşayarak, görerek, yazarak geldim, bugünlere!..

CHP’de, o günlerden bugünlere, William Shakespare’nin ünlü Julius Caesar eserinin “Sen de mi Brütüs” tablosu sahnede değil mi?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test