Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mecit Amca’nın sevgisini kattığı peynir AR-GE desteği ile yeni ufuklara yelken açacak

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Bahçıvan Gıda kurarak ile peynirde markalaşmanın öncülüğünü yapan Mecit Bahçıvan'ın izinden giden oğlu Erdal Bahçıvan kurduğu AR- GE Merkezi ile yeniliklere yelken açacak.

Ekonomi gazeteciliğine ilk başladığımız yıllarda İstanbul Ticaret Odası muhabirliği en cazip alanlardan biriydi.

Peyniri Mecit Bahçıvan’dan, hububatı Muammer Şahin’den, ticareti Mithat Yümlü’den, bakliyatı Şemsettin Gökbayrak’tan, tekstili Atalay Şahinoğlu’ndan öğrenme şansını yakalamıştık. Bu isimler ve adına burada sayamadıklarım alanlarında ilklere imza atmış sektörlerin önderleriydi.

Kürsüye çıktıklarında sektörün önünü açacak konuşmalar yaparlar ve çok iyi de haber olurlardı.

Mecit Bahçıvan kürsüde yoğurda su katmış ve ayranla yoğurt arasındaki KDV farkını düzeltilmesini istemişti.

Türkiye bugün özellikle peynir ithal eden ülkeden peynir ihraç eden bir noktaya geldiyse bunda Mecit Bahçıvan ve o dönemdeki isimlerin büyük payı bulunuyor.

Mecit Bahçıvan bütün bunları yaparken kibarlığından efendiliğinden de hiç tavız vermedi.

Sesini yükseltirken hakareti asla aklına getirmedi. Bu yüzden kimi ona Mecit Amca kimi de peynirin efendisi dedi.

Peynirin efendisinin oğlu Erdal Bahçıvan babasının izinden yürüdü. İstanbul Ticaret Odası’nda değil, İstanbul Sanayi Odası’nda kendini sevdirdi.

Komitelere girdi, yönetime girdi, Meclis Başkanı oldu, Ve sonunda Koç’tan Sabancı’ya Türkiye’nin önde gelen bütün şirketlerinin üye olduğu İstanbul Sanayi Odası Başkanlığı’na seçildi, ardından bir defa daha seçildi.

Erdal Bahçıvan Sanayi Odası’nda başarısının yanında babası Mecit Amca’nın temellerini attığı Bahçıvan markasını da yükseklere taşıdı. Babasının sevgisini katıp ruh verdiği peyniri çeşitlendirdi.

Ve son olarak da peynirde ilklerin markası Bahçıvan Gıda’ya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Ar-Ge Merkezi kurdu.

Ve merkez ile bu yıl hedeflediği 25 milyon dolarlık ihracatını 2023 yılında 55 milyon dolara çıkarmayı planladı.

62 yıl önce Mecit Bahçıvan’ın temellerini attığı ve sevgisini kattığı Bahçıvan Gıda, peynir üretimine ARGE Merkezi ile inovasyonu kattı.

Bahçıvan Gıda’nın ARGE Merkezi önce Haceptepe Üniversitesi ile işbirliği yaptı.

Sırada başka üniversiteler ve uluslararası ARGE projelerine erişmek var.

Yenilikçi ürünleri hayata geçirmeyi sağlayacak bu çalışma ile ilgili hedefler şöyle sıralanıyor:

. Daha fazla katma değer ve hedef pazarlara uygun ürünlerle ihracatını güçlendirmek.

. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen başlıca gıda maddelerinden olan peynirde ilklerin markası olmaya devam etmek.

. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki üretim tesislerinde hayata geçirilen ARGE Merkezi ile sektörde yeniliklerin öncüsü olmak.

. Mühendis ve teknikerlerden oluşan 19 kişilik uzman bir kadroya sahip ARGE Merkezi’nin öncelikleri arasında; üniversite-sanayi iş birliğinin arttırılması yer alıyor.

Bu arada Almanya’ya süt ürünleri ihraç eden ilk Türk firması olan Bahçıvan Gıda sektörde ilk perakende ambalajlı peynir, ilk dilimli kaşar peyniri, ilk light peynir, ilk barkodlu peynir ambalajı ve ilk süzme peynir üretimi gibi pek çok yeniliğe imza atmıştı.

 

 

  

Bir süre önce kurulan SHURA’nın Enerji Dönüşümü Merkezi Yönlendirme Komitesi Başkanı Selahattin Hakman ve Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın yenilenebilir enerji ile ilgili çok önemli raporlara imza atıyorlar.

 

Rüzgar ve güneşten elde edilen enerji 6 kat artsa da iletimde büyük yatırıma ihtiyaç yok

 

Türkiye'nin enerji ithalatına ödediği tutar, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 arttı ve 3 milyar 442 milyon 852 bin dolara çıktı.

Böylece, söz konusu dönemler itibarıyla ülkenin enerji ithalatı faturasında yüzde 35,9'luk artış oldu.

Bir aylık fatura bu… Türkiye’nin enerji ithalatına ödediği dövizi azaltmasının en önemli yollarından biri yenilenebilir kaynaklarına yönelmesinden geçiyor.

Peki bu mümkün mü? Araştırmalar bunun mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Son dönemde bu konuda yaptığı araştırmalarla ses getiren SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi bunun mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma rüzgar ve güneşten elde edilecek enerjinin 6 kat artması halinde bile iletim konusunda büyük yatırımlara gerek olmadığını ortaya koyuyor. İşte bu raporun satırbaşları:

. Türkiye’nin elektrik iletim hatlarının 2026’da günümüze oranla 6 kat daha fazla (60GW) rüzgar ve güneş enerjisi kurulu gücünü kaldırabilecek güçte.

.  Bu Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 30’dan fazlasının güneş ve rüzgardan gelmesi anlamına geliyor.

. Türkiye’nin Elektrik Sektöründe Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı adlı rapor, yenilenebilir enerjinin büyümesi konusunda şebekeye dair soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.

. Türkiye’nin enerji dönüşümü yolunda yeni bir sayfa açan çalışma, Türkiye’nin elektrik iletim hatlarını TEİAŞ’ın ‘10 Yıllık Yatırım Planı’ ışığında inceliyor ve Türkiye’nin rüzgar ve güneş enerjisi potansiyelini değerlendirerek farklı senaryolar ortaya koyuyor.

. Raporun en çarpıcı senaryosu, Türkiye’nin 2026 yılında, rüzgar ve güneş kapasitesini 60 GW’a çıkarabileceğine işaret ediyor.

. Analize göre, sisteme esneklik sağlayan yeni teknolojilerin kullanımı, daha efektif şebeke yönetimi ve planlaması ve kabul edilebilir bir ek yatırımla sekiz yıl sonra, Türkiye elektrik şebekesinin günümüze nazaran 6 kat güneş ve rüzgar enerjisi kaldırması mümkün.

. Böylece güneş ve rüzgardan üretilecek elektrik, toplam tüketimin yüzde 31’ini; diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının da hesaba katılmasıyla, yenilenebilir enerji toplam tüketimin yüzde 53’ünü karşılayabilecek düzeye geliyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin Direktörü Dr. Değer Saygın, raporun bulgularının Türkiye elektrik sektöründe önemli bir boşluğu doldurduğunu belirtiyor ve şu noktaların altını çiziyor:

. Çalışmanın sonuçları heyecan verici; Türkiye, hızla büyüyen ekonomisi ve giderek rekabete açılan enerji piyasası ile sekiz yıl sonra toplam elektrik tüketiminin yüzde 50’sini başta güneş ve rüzgar olmak üzere yenilenebilir enerjiden karşılamayı konuşabilecek potansiyelde.

. Bu çalışma, batarya sistemlerinin kullanımı, talep taraflı katılım sağlanması, sistem odaklı yaklaşım gibi şebeke yönetiminde yapılacak planlamalar ve cüzi bir ek maliyetle, elektrik altyapısında büyük bir değişikliğe gitmeden, güneş ve rüzgâr kapasitemizi altı kat artırabileceğimizi ortaya koyuyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Yönlendirme Komitesi Başkanı Selahattin Hakman’ın değerlendirmesi ise şöyle:

. Türkiye, son yıllarda Avrupa’nın en hızlı büyüyen rüzgâr ve güneş piyasalarından biri haline geldi.

. Ülkemiz, enerji dönüşümü için çözümler sunan sanayisi, esnek ve yeni iş modellerine açık yatırımcıları ve yaratıcı girişimcileri ile küresel ölçekte öncü rol oynayabilecek güçte.

. Enerji verimliliğini ve yenilenebilir kaynakları merkeze koyan bir anlayış oluşturmayı hedefleyen SHURA’nın bu çalışması, ülkemizin yenilenebilir enerjideki dönüştürücü gücünü çok iyi yansıtıyor. Çalışma, sistem operatörü, kamu kurumları, enerji planlayıcıları ve yatırımcılar nezdinde çığır açacak bir bulgu sunuyor ve Türkiye’nin enerji sisteminde büyük ölçekli bir dönüşüme ışık tutabilir.

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yardımcılığını üstlenerek A Takımına giren Hasan Büyükdede iş dünyasının çok yakından tanıdığı ve sevdiği isimlerin başında geliyor.

 

Büyükdede’si bakan yardımcısı olan iş dünyası hem mutlu hem de heyecanlı

Yeni kabinenin bakanlarına ilişkin daha önce değerlendirmeler yapmıştık. Sektörden gelen isimlerin göreve getirildiğine dikkat çekmiştik.

Yeni kabine adeta sorunları bilen ve çözüm önerisi getirenlerden oluşturulmuştu.

Sonrasında bakan yardımcıları atanmaya başlandı. İlginç isimler göreve getirildi. Hepsi alanında uzman, konuyu bilenlerden seçilmişti.

Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılıklarına Hasan Büyükdede, Dr. Çetin Ali Dönmez ve Mehmet Fatih Kacır atandı ve bu gelenek bozulmadı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalarda son olarak en fazla dikkatimizi çeken isim Hasan Büyükdede oldu.

Bakan yardımcılığıyla görevlendirilmesinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına da ataması yapılan Hasan Büyükdede, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu.

Makine ve Uçak Yüksek Mühendisi olan Büyükdede, halen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkan Vekili ve MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi.

Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi olan Savunma, Uzay ve Havacılık alanında faaliyet gösteren SAHA İstanbul'un kurucuları arasında yer alan Büyükdede, İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Vekili gibi görevler de üstleniyor.

Hasan Büyükdede, bakanlığın yeni yapılanmasında sanayi kolu ve faaliyetlerinden sorumlu bakan yardımcısı olacak.

Hasan Büyükdede’nin göreve getirilmesi iş dünyasında büyük heyecan yarattı. İş dünyasının bütün örgütlerinden görev alan Hasan Büyükdede en sevilen isimlerden biri olma özelliği de taşıyor.

Herkesle barışık, herkesin sevgisini kazanmış bir isim olan Hasan Büyükdede’nin becerisi de tartışılmaz bir noktada.

Savunma sanayiindeki başarıda onun katkısının büyük olduğu biliniyor. Organize sanayi bölgelerinde yenilikçi tavrı ile Hasan Büyükdede’nin bir başka özelliği… Ayrıca İstanbul Sanayi Odası’ndan, İstanbul Ticaret Odası’na seçildiği her göreve aday olmayıp aday gösterilen bir isim.

Hasan Büyükdede herkesin ittifakla üzerinde anlaştığı bir isim. Bir göreve birden fazla aday çıkmış ve orada çekişme söz konusu ise Hasan Büyükdede’yi aday gösterip sorunu çözmek son dönemde başvurulan yöntemlerden biri olarak öne çıktı.

Çünkü Hasan Büyükdede o görevde olursa herkese eşit davranır ve orada mutlaka mesafe alınır bu ortak payda olarak herkesin altına imza attığı bir görüş.

Bu anlamda Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı’na getirilen Hasan Büyükdede iş dünyasının bakanlıkla arasında köprü olacak. Diğer bakan yardımcılarının da önemli görevler üstlendiğini biliyoruz. Ancak iş dünyasının ve ekonomi basınının yakından tanıdığı isim Hasan Büyükdede’yi anlatalım istedik.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test