Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'in kredi notu Türkiye'nin 3 katı

5.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te 'Ne Oluyor?' programında Başak Şengül moderatörlüğünde gazeteciler Şirin Payzın, Murat Çelik ve Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu İnce'nin oy oranını şöyle açıkladı : "Muharrem İnce'nin anketlerde oy oranı yüzde 29-30-32 bandında görünüyor. Bu ülkede 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım diyenin kazanması lazım.

Kılıçdaroğlu’nun gündemi değerlendirdiği açıklamasından satırbaşları şöyle;

“Hangi açıdan baktığınıza bağlı. Seçim meydanları canlı özellkle Muharrem İnce’nin mitingleri son derece canlı, keyifli. Diğerleri biraz daha durgun geçiyor. Millet ittifakının diğer bileşenlerinin mitingleri medyada yer almıyor bu da bizi üzüyor tabi. En son Merak Akşener’in Gaziantep’te kamyonla engellenmesi bizleri son derece üzdü.

Muharrem İnce'in alacağı oy oranı sorusuna Kılıçdaroğlu;

“29-30 bandında görünüyor. Bu ülkede 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım diyenin kazanması lazım. Baştan beri söylediği şu: Ben 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım dedi. Sayın İnce dobra bir insan. Yaptığı mitinglerde bunu gösteriyor. Muharrem Bey kendisine yer vermeyen gazetecileri eleştirdi”

“Başlangıçta cumhurbaşkanı adayı olarak kamuoyuna sunduğumuz zaman CHP’nin en baştan beri görüşü tarafsız cumhurbaşkanı olması lazım. CHP rozetini çıkardığına göre ve 80 milyonu kucakladığına göre beraber mitinge çıkmamızın doğru olmadığını düşündük. Egemen güçlerin telkinleriyle yönetiliyor Türkiye. Şunu yapacaksın diyorlar yapıyor bunu yapacaksın deniyor yapıyor. Sonra kalkmış özür diliyor. Sen çocuk musun?”

12 Eylül darbe hukukundan Türk hukuk sistemi kurtulmadıkça demokratik bir parlamenter sistemi kuramayız. Yüzde 10 seçim barajı. 2002’de yüzde 34 oy aldılar parlamentonun yüzde 65’i temsil etti. Bu mu milli iradeyi temsil etmek. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için defalarca teklif verdik kabul etmediler. Seçim yasasını neden değiştirmiyoruz? Neden kadın kotası getirmiyoruz? Arzu ederiz kadınlar daha fazla görünür olur parlamentoda.

Demokratik parlementer sistemin özelliği kalıcı olması olacak. Gazi meclis diyoruz elindeki bütün yetkiyi alıyoruz bir kişiye veriyoruz. 15 Temmuz’da bu parlamento bombaların altında bütün gece görev yaptı.

Yeniden parlamenter sistemin söylediğimiz bağlamda inşaa edilmesi lazım. Anayasal değişiklikler yapılması lazım. Tek boyutlu bir olay değil bu. Belkide Cumhuriyet tarihinde ilk kez vesayetlerden arınmış yeni bir anayasa yapabileceğiz. AKP’lilerde olacak MHP’lilerde olacak bu yeni anayasanın yapımında.

Sayın İnce mitinglerde de söyledi. Geldiği ilk 1 ay içinde ilk yapacağı OHAL’i kaldırmaktır. Neden 1 ay diyoruz doğal olarak Milli Güvenlik Kurulu’nu toplayacaktır sonrasında OHAL kalkacaktır. Bu yargıya erişim hakkını tekrar vatandaşa verecektir. Mesela İbrahim Kaboğlu yargıya gidemiyor. Yurtdışına gidemiyor çalışamıyor. Yargının önündeki engelleri kaldıracak. Muharrem Bey dünyaya şu mesajı verecek  ‘Ben Türkiye’ye demokrasiyi koşulsuz getireceğim’.

Merkez Bankasının bağımsızlığını bütün dünyaya duyuracak. Hedef verecek enflasyonu düşür diyecek. Sayın İnce diyecek ki vatandaş enflasyonun altında eziliyor enflasyonu indir. Takvim verecek indir diyecek. Bugüne kadar Ak Parti hükümetlerinin ön gördükleri hiçbir plan tutmamıştır. Çünkü Merkez Bankası bağımsız değildir.

Şu an Türkiye ekonomisi tefecilere çalışıyor. Londra’daki faiz lobisine çalışıyor. Londradaki faiz lobisine ödedikleri para 151 milyar dolar. Niçin Erdoğan bu ödediği 151 milyar dolar’ı anlatmıyor?

Türkiye’nin yatırım politikalarını belirleyenler müteahattiler. Türkiye’deki ekonomiyi Erdoğan değil hükümet değil dış güçler yönetiyor.


Muharrem Bey ikinci turda büyük bir olasılıkla kadrosunu açıklayacaktır. Yardımcılarını ve ülkeyi kiminle yöneteceğini açıklayacktır. Partimizin içinde de partimizin dışında da ekonomiyi iyi bilen insanlar var. Bizim partimizde ülkeyi ekonomik krizden çıkarmış insanlar var. Ekonomi bizden sorulur neden çünkü biz beton ekonomisinden değil üretim ekonomisinden yanayız.

Konuşacak bir şeyi yok, berbat etmişler ekonomiyi neyi konuşacak. Enflasyonu düşürdük dese enflasyon yükseldi fazileri düşürdük dese faizler yükseldi işsizliği düşürdük dese işsizlik arttı kişi başına geliri yükselttik dese milli gelir düştü. Niye konuşmuyor konuşması lazım.

İzmir BB’nin kredi notu Türkiye’nin kredi notundan en az 3 kat daha iyi işte devlet böyle yönetilir, belediye böyle yönetilir. Sonra sen çıkıp meydanlarda diyorsun ki Muharrem İnce yönetiliyorsun. Kardeşim asıl sen yönetiliyorsun. Bu kadar berbat bir yönetim ülkeyi bu noktaya taşıdı.

Türkiye üretmiyor, üniversiteler bilgi üretmiyor, tarımda üretmiyor, sanayide üretmiyor, kültür sanatta üretemiyor. Her şey dışarıya bağlı dolara bağlı. Neredeyse hastanede bile dolarla tedavi olunuyor. Bir de biz yerliyiz milliyiz diyorlar.

Millet İttifakı’ndan genel başkanları yardımcı olarak kadrosunu alacak mı sorusunu Kılıçdaroğlu “Onu Muharrem Bey bilir. Cumhurbaşkanı olarak parlamenter sisteme geçerken demokratik olmak için gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.


Siz ne yapacaksınız sorusuna “Ben parti genel başkanıyım, parlamentoda milletvekilliği yapıcam grup başkanı ben olucam benim yardımcılarım olacak normal parlamento işleyişini sürdürecek. Seçim yasasını değiştireceğiz, yurtdışı seçmen oluşturacağız. Amerika’dan Avurpa’dan gelip parlamentoda çalışacaklar” şeklinde cevap verdi.

Ben burada konuşarak diğer partilerin iradelerine müdahale edersek haksızlık yapmış olurum. Demokrasi denen kurumun içinde uzlaşma kültürü olmalıdır. Liderlere sorulacak ya da parti yetkili organlarında kararını vereceklerdir. Şu zamana kadar Millet İttifakı’nda bir güven sorunu yaşamadık. Konu Türkiye olduğunda iyi niyetle yola çıkıldığında diğer liderler de bu konuda kararlılar.

Millet İttifakı’nın temel özelliği ilkeler üzerine kurulmasıdır. Bu ittifak seçim kazanıldıktan sonra da devam edecektir. Tabii her parti kendine uymayan hususlarda doğal olarak buna karşı çıkacaktır.

Cumhur İttifakı’nda bir parçalanma var zaten. Bahçeli af diye ısrar ediyor, diğer taraf gündemimizde böyle bir şey yok diyor. İlkesiz bir ittiafak olduğu için bu normal tabii.

Bahçeli af konusunda ısrarcı ama Erdoğan’dan ses çıkmıyor. Niye çıkmıyor? Biz af konusuna karşıyız. Çocuk tecavüzcüsü ya da mafyacı neden dışarı çıksın?

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen, AK Parti Kadın Kolları Eğitim Programı'nda konuştu.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bugün Twitter'dan yaptığı açıklamalara cevap verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Dünya Gazeteciler Günü'nü unutmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) önceki dönem İzmir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Musa Çam, 30 ilçe ve büyükşehir belediye başkanı aday adayla...

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Buca Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği'nce düzenlenen kahvaltıda soydaşlarına ve hemşehrilerine seslendi, “Balkanlar ve Rumel...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar-Çekmeköy metro hattı açılışında, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve MHP'nin 'Af' teklifine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yazarlar
Website Security Test