Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tayyip Bey'i İkinci Tura Bırakan Benim

29.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İYİ partiyi kurmasaydık nasıl bir seçim olurdu? Bir hayal edin. Sayın Gül'ün çatı adayı olmasına evet deseydim bugün nasıl bir seçime gidiyor olacaktık? Tek aday, çatı aday ben bile olsam yanlıştır, Tayyip Beyin işine yarar diye ısrar etmeseydim. Bugün nasıl bir seçime gidiyor olacaktık? Şimdi çok neşeli bir seçime gidiliyor. OHAL'e rağmen eski dönemlerdeki neşeli seçimlerden birisini yaşıyoruz.

KRT'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan İYİ Parti lideri Akşener, son anket sonuçlarını açıkladı. Akşener, "24 Haziran akşamı çok etkili bir dip dalga geliyor. Sandık öyle bir çarpacak ki hepiniz şaşıracaksınız" dedi.

Meral Akşener'in KRT'deki programından satır başları şu şekilde; 

KRT : Bir yandan da büyük krediler veriliyor mesela bir tarım bankası çok büyük bir medya kuruluşunun satın alınmasında kimilerine göre 1 milyar dolar tutarında olan bir kredi kullandırarak aracı oldu. Ve aynı bankanın yurdışından son 2 ay içerisinde 1,5 milyar dolar kredi aldığını biliyoruz. Yani borç alıyor ve aldığı bu borcun büyük bir kısmını tek bir işlemde kullanıyor. Onların da bu borçlarını silmeyi düşünüyor musunuz? 

Meral Akşener : Hayır. O kadar itibarsız hale geldiler ki ağlarsınız ülkeniz adına.Kardeşim zaten medyanın yüzde 90'ına sahiptin niye % 100'üne sahip olmak istersin?Bu ne hırstır, bu nasıl bir psikolojidir?Ben işadamlarına acıyorum, gazetecilere acıyorum, medya sahiplerine acıyorum. Ben iş adamlarına, gazetecilere, medya sahiplerine acıyorum. Türkiye'de maalesef medya sermaye ile iç içe. O gazeteler içinde gerçekten sadece gazetecilik yapmak isteyen, ama akşam da evine ekmek götürmek zorunda olan gazetecilere acıyorum. Çünkü Türkiye'de maalesef medya sermaye ile iç içe. Türkiye'nin işadamları esir, gazeteciler esir. Büyük müteahhitlerimizden biri var mesela, Özal devrinde de Demirel Devrinde de Tansu Hanım Zamanında da Mesut Bey zamanında da son derece saygındı. Fakat bugün o saygınlıkta değil. 

Asıl olanı çiftciye kredi vermesi gereken bankalarımızdan biri, cumhuriyetlele yaşıt olan bir banka. 25 milyon dolar sendikasyon kredisi için yalvarılan bir durumda buna değer mi? 22 ayrı bankadan sendikasyon kredisi alamadılar.  Türkiye an itibariyle güvenilmeyen bir ülke yabancı yatırımcı Türkiyeye artık kredi vermek istemiyor .

24 Haziran seçimleri için çok etkili bir dip dalga olarak geldiklerini söyleyen Akşener, "O dip dalga sandığa öyle bir çarpacak ki hepiniz şaşıracaksınız" dedi.

Biz 7 aylık bir partiyiz. 81 ilde teşkilatlarımız var. 81 ilde milletvekili listelerimiz oldu. Ve 7 aydır 72 il gezmişim. Daha ilginci referandumda da 37 il bireysel olarak gezmiştim. Ben Türkiye'yi 2 defa zaten dolaştım. En hazırlıksız zannedilen parti en hazırlıklı parti çıktı.Market kurun. 7 ay sonra o market kar elde edebilir hale gelebilir mi? Bir işletme kurun. O işletmenin 10'dan fazla çalışanı olsun. O işletme 7 ay sonra kar elde eder konuma gelebilir mi? İYİ Parti bunları başardı.

Biz grup kurmaya çalışmadık isteseydik kurardık. Sayın Kılıçdaroğlu’ndan gittim, bizim seçime sokulmamaz üzerine YSK’ya talimat verildiği duyumunu aldık. Sayın Kılıçdaroğlu'ndan ricada bulundum, seçime sokulmamamız üzerine 15 milletvekilimizi bizim partimize gönderdi. Milletimize söz vermiştim, grup ile değil 100 bin imza ile aday oldum. 

Devletin itibarı siyasetçilerin itibarıyla eşdeğerdi. Bir devletin parasının itibarı o devleti yönetenlerin itibarıyla eşdeğerdir. Mühür Meral Akşener ve İYİ Parti'nin eline geçtikten sonra o ateş düşer. İkincisi, üretim amaçlı bir politika dengelerseniz siz o ateş yine düşer.Yatırımcı açısından ilk iş olarak OHAL kaldırılmalı. OHAL bulunan bir ülkede, KHK'lar ile yürütülen bir ülkede yatırımcılar yatırım yapar mı bu ülkede? Yapmaz.Türkiye çok erken sanayisizleştirildi. 10 milyon insan işsiz. Şimdi internet ekonomisi diye bir şey gelişti. Türkiye'de girişimcilere para veriyorlar ama sürdürülebilirlik açısından destek yok.

Elbette Türkiye borçlanacak. İki köprüyü kendisinden önce yaptılar, 4 liraya geçiyorduk. Şimdi 8 liraya çıktı. Bu köprüler devletin. Onlara araç geçme garantisi verildi mi? Hayır. Çünkü o köprüler bizim. Şimdikiler nasıl? Araç geçme garantisinin verildiği, geçmediği takdirde hepimizin cebinden temin edildiği ve yandaşların ceplerinin dolduğu bir durum var.İkincisi israfı keseceğiz biz. Ankara şehir hastanesinin 'hasta garantisi' var. Hastalanmadı mı insanlar onu yine biz ödeyeceğiz. Türkiye'ye bir yıllık maliyeti 800 milyon TL. İsrafı önleyeceksiniz.

Çok iyi bir ekonomik kadromuz var. Ayfer hanım gibi, Durmuş bey gibi tanıdıklarınız var bir de tanımadıklarınız var. Türkiye'de maddi olan her şey pahalandı. Ama manevi olan her şey ucuzladı. Bizim toplumlarımız çözülüyor. O insanların tekrar topluma katılmasının, üretime katılmasının önünü açmak zorundayız. Bir insan komşusunun kapısına haciz memuru gelmesini istemez. Bunu insanlara doğru şekilde anlatmak zorundayız.

Manevi değerlerimizin içini boşalttılar. İstiklal Savaşı işte bu manevi değerlerle kazanıldı. 

TRT'yi satacağım. Bugünün şartlarında devletin televizyonu olmaz. İktidarın borazanı hiç olamaz. Türkiye'nin bütün kurumlarını gözden geçireceğiz. YÖK'ü kapatacağız. TOKİ ile ilgili sadece dar gelirli ailelere sosyal konut dışında hiçbir şey yapamayacak. Yani kupon üzerine al gülüm ver gülüm işler olamaz.Ben uzun yıllardır medya ile başı belada olan bir politikacıyım. Medya ile sermaye iç içe olamaz. Medya kurallarına uygun bir medya bakış açısı olması lazım. Gazeteci denilen insan başka bir şey. Aldıkları eğitim, hayat tarzları, bu insanların özgürleşmesi lazım. Bunun yolu da özgür bir şekilde gazetecilik yapmalarından geçiyor.Meral Akşener'i övmek zorunda değil kimse. Namusuma laf atılana kadar ben bugüne kadar hiçbir gazeteciyi dava etmiş bir insan değilim. Siyasetçiyi medya eleştirecek. 17 Nisan 6 Mayıs arası AKP ve MHP'ye 2260 dakika, bize ise 9 dakika verilmiş. 6 Mayıs ile günümüze kadar bize yine 9 dakika verildi. Kayseri mitingime, on binlerce kişinin katıldığı mitinge sadece 38 saniye verdiler.

24 Haziran akşamı çok etkili bir dip dalga geliyor. Sandık nasıl çarpacak biliyor musunuz. Çok samiyiyim propaganda yapmıyorum. Sandığa öyle bir çarpacak ki hepiniz şaşıracaksınız. Biz cep delik cepken delik bir partiyiz bize devlet yardımı yok. Cumhurbaşkanı Adayı olarak ben de bir hesap açtım fakat duyuramıyorum. Aziz milletim bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim. Para istemeye de utanıyorum kıpkırmızı da oldum şu anda. 

Anket yaptırıyorum. Durumumuz çok iyi. Bizim partimizin durumu iyi, Millet ittifakı, Cumhur İttifakı'nı geçiyor.Anket sonucu olarak söylüyorum bunu. Mecliste çoğunluk bizim olacak. Tayyip Bey ikinci tura kalıyor. Ben 81 milyonun Cumhurbaşkanı olmak gibi bir iddianın sahibiyim. İşte 'ikinci tura Meral Akşener kalırsa Kürtler oy vermez' gibi incitici bir cümleyi şiddetle reddediyorum. Kimsenin oyu cebinde keklik değil. Biz şu an birinci turdan ikinci tura geçmek üzere bir kampanyanın içindeyiz. Erdoğan'ı göndermek konusunda hemfikiriz ancak diğer Cumhurbaşkanı adayları ile rakibiz aynı zamanda biz. O yüzden birbirimizi incitmeden hareket etmeye çalışıyoruz. 

İYİ partiyi kurmasaydık nasıl bir seçim olurdu? Bir hayal edin. Sayın Gül'ün çatı adayı olmasına evet deseydim bugün nasıl bir seçime gidiyor olacaktık? Tek aday, çatı aday ben bile olsam yanlıştır, Tayyip Beyin işine yarar diye ısrar etmeseydim. Bugün nasıl bir seçime gidiyor olacaktık? Şimdi çok neşeli bir seçime gidiliyor OHAL'e rağmen eski dönemlerdeki neşeli seçimlerden birisini yaşıyoruz. 

Arzum, şahsen isteğim bu seçimden sonra da millet ittifakının devam etmesi. Tayyip Bey'i ikinci tura bırakan benim. Bu konuda hiç mütevazilik yapmayacağım. Tayyip Bey ilk defa muhalefeti tanzim edemiyor ve tercihli aday kullanamıyor. Böyle bir noktada, CHP'nin adayı ikinci tura kalırsa şartsız şurtsuz destekleyeceğimizi defalarca söyledik. Dolayısıyla bizde bir sorun yok. Parlamenter sisteme dönüş konusunda Millet İttifakında tüm partiler hemfikir. 165 yıllık bir parlamenter demokrasi tecrübemiz var bizim. 

İnsanların hedefleri var, hayalleri var, istedikleri var. Bu çok saygıdeğer bir şey. Ruhat hanımı ben listeye alamadım. Sebebi çok doluydu başlangıcı. Arka sıraya koymanın kendisine saygısızlık olacağını düşündüm. Dolayısıyla Ruhat hanımı 6. veya 8. sırada değerlendirmeyi gerçekten kendisine saygısızlık olarak gördüm.Yusuf Halaçoğlu hoca benim hocamdır. Çok değerli bir bilim adamıdır. İzmir'de genel başkan yardımcıları var. Yusuf Hoca gibi bir ismi ya birinci sırada değerlendireceksiniz, ya da değerlendiremezsiniz. İzmir'de birinci sıra dolu idi, ben de Kayseri'yi teklif ettim. O da 'beni sıralamadan affet' dedi. Hocam sonra açıklama yaptı ve 'beni kırdı' dedi. Şimdi hocam burada haksız. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Dünya Gazeteciler Günü'nü unutmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) önceki dönem İzmir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Musa Çam, 30 ilçe ve büyükşehir belediye başkanı aday adayla...

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Buca Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği'nce düzenlenen kahvaltıda soydaşlarına ve hemşehrilerine seslendi, “Balkanlar ve Rumel...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar-Çekmeköy metro hattı açılışında, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve MHP'nin 'Af' teklifine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Gençlik Vakfı'nın genel merkez açılışında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''CHP'nin tarihini biz iyi biliriz. Adnan Menderes v...

Milliyetçi hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal medya üzerinden Eski adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı ‘andımız’ tepkisi nedeniyle yaylım ateşine tuttu.

Yazarlar
Website Security Test