Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçimi ikinci tura bırakmam

28.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

"Hakim ve savcıların 3 te birini attılar fetöcü diye onları ben mi işe aldım? Kim işe aldı? Kendileri aldı! Fetö ve AKP birlikte kumpas kuruyorlardı Türkiye Cumhuriyetine. O zaman iyiydi. Ne zaman ki Fetö, AKP'ye ve Erdoğan'a kumpas kurmaya başlayınca kötü oldu. Biz böyle yapmayacağız devleti tarikat ve cemaatlere teslim etmeyeceğiz. "

Muharrem İnce, DW'den gazeteci Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı. Mengü'nün son anketler sorusu üzerine; 

"elimde bir veri yok fakat ben meydanların ruhunu biliyorum. Başlarken yüzde 30'un altındaydık. Şimdi 30'ların üstündeyiz ve ivmemiz sürekli yükseliyor" dedi.

Mengü : İkinci tura kalırsanız hem Kürtlerden hem de Milliyetçilerden oy almanız lazım. Kafanızda bir formül var mı? 

Muharrem İnce : Niye birinci turda bitirmiyorum işi de ikinci tura bırakıyorum? 

Mengü :  “Esad’la görüşür müsünüz?” 

İnce : “Neden görüşmeyeyim? ‘Ben küstüm sana’. Böyle bir şey olmaz. Dört milyon Suriyeli Türkiye’de olacak. Ama Şam’da Türk büyükelçi olmayacak. Böyle bir kafa olabilir mi? Ne yapacağız? Biz burada bakacağız onlara, muhatap olmayacak. Bu doğru değil ki. Görüşmeyeceğim kimse yok”  “Biz yeniden ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyeceğiz. Yani Suriye ile de ABD ile de Almanya ile de barışmalıyız” 

Mengü : “‘ABD, Fethullah Gülen’i benim cumhurbaşkanlığım dönemimde iade etmezse İncirlik’i kapatırım’ demiştiniz. 

İnce : “‘Kapatırım’ demedim. Amerikan askerleri Noel tatilini Amerika’da geçirirler’ dedim. O da onların haklarıdır zaten” 

İnce sözlerine AKP'ye ilişkin bir iddia ortaya atarak devam etti. “Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2001 yılında AKP’yi kurarken birisiyle birlikte Fettullah Gülen'den icazet almak için kendisini ziyarete gittin mi? Cevap vermiyor hiç buna. Ben biliyorum kiminle gittiğini. Cumhurbaşkanı olduğumda söyleyeceğim” dedi. Bahsettiği kişiye “zarar gelmemesi” için şu an itibarıyla adını açıklamayacağını belirten İnce, cumhurbaşkanı olduğunda bu ismi kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

 “ Seçildiğim taktirde yüzünü batıya dönen bir cumhurbaşkanı olacağım. Avrupa Birliği hedefimiz. Yani ayaküstü dış politika konuşmayacağız. Medyatik, radikal açıklamalarda bulunmayacağız. Ülkemizin ulusal güvenlik çıkarlarıyla ekonomik çıkarlarını örtüştürerek dış politika yapacağız” “Meydanlarda ‘Ey Merkel, ey Almanya’ diye kavga etmenin hiçbir anlamı yoktur. Uzlaşabiliriz” 

"DOLARIN ATEŞİNİ BİZ DÜŞÜRÜRÜZ"

“Yabancı para güvenli limanı sever. Liman güvenliyse para gelir, dolar da düşer zaten. Yani bir Merkez Bankası Başkanı'nı CHP Genel Merkezi’ne çağırmayacağım. İşin ehli insanları iş başına getireceğiz, liyakatlı insanlar olacak. İdeolojik saplantılarımız olmayacak, şeffaflık olacak, yolsuzluk olmayacak. İsraf ekonomisinden vazgeçeceğiz, insaf ekonomisine geçeceğiz. Ve yatırımcı gelecek, bize güvenecek zaten. Polisiye tedbirlerle ekonomi düzenlenmez. Biz bunu uzmanların olduğu evrensel hukuk kurallarının işlediği bir ülke haline getirince ekonomi de düzelecek. Başa geldiğimizde 3 ay içerisinde yargıyı adam edeceğiz”

Mengü : Kadro değişimi mi yapacaksınız? 

İnce :  Kadro, zihniyet , yasa, hepsini değiştireceğiz. 

Mengü : Kadroyu nasıl değiştireceksiniz? Görevden mi alacaksınız? 

İnce : Hayır birinci sınıf hakimler arasından kura ile yaparız yeter ki hukukun üstünlüğüne inanan bir zihniyet yönetsin Türkiye'yi. 

Mengü : Cumhurbaşkanı olursanız bütün bürokraside baştan aşağı değişiklik mi bekleyelim nasıl olacak? 

İnce : Hayır işinin ehli olanlar kalacak.  Hakim ve savcıların 3 te birini attılar fetöcü diye onları ben mi işe aldım? Kim işe aldı? Kendileri aldı! Fetö ve AKP birlikte kumpas kuruyorlardı Türkiye Cumhuriyetine. O zaman iyiydi. Ne zaman ki Fetö, AKP'ye ve Erdoğan'a kumpas kurmaya başlayınca kötü oldu. Biz böyle yapmayacağız devleti tarikat ve cemaatlere teslim etmeyeceğiz. 

"eğitim bina, bilgisayar , tablet değildir."

Cerrahpaşa Dekanının görevden alınması sorusu üzerine: 

“Bunlar faşist bunlardan Türkiye'ye hayır gelmez. Ben ziyaret ettim diye dekanı görevden alırsa, pilotun görevini iptal ederse emin olun önümüzdeki hafta ince belli bardakla çay içmeyi yasaklar bunlar” " acaba YÖK ve Genelkurmay başkanını da ziyaret etsem mi?" dedi.

Mengü : Erdoğan'la tarzınızı benzetenler var. 

İnce : Alakam yok. Bir kere ben kitap okurum, o özet okur, bir kere benim diplomam var, bir kere ben demokrasiye inanaırım. Ben blime inanırım, özgür bir Türkiye isterim. Erdoğan ile ne alakam var?  

Mengü : Seçildiniz başa geldiniz. Ertesi gün AKP 'nin yolsuzluk dosyalarını tekrar gündeme alır mısınız? 

Onlar benim işim değil mahkemenin işi. Bizim ilk işimiz ekonomiyi rayına oturtmak ve piyasalara güven vermek olacak.  Güney Kore modeli bir kalkınma planımız olacak. kin ve rövanş benim derdim değil. Ben kendimi de yargılayabilecek bir yargı sistemi kuracağım. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İlişkilerimiz stratejik ortaklık seviyesine çıkarılmıştır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Bizim kendi içimizdeki hiçbir tartışma, hiçbir farklı fikir AK Parti’ye karşı olan mücadelemizden daha kıymetli değildir...

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 18 Ekim Perşembe günü Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanlığına aday adaylığı başvuru dosyasını teslim edecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Mart 2019 yerel seçimleri için Ankara'da Mansur Yavaş isminin ciddi anlamda konuşulduğunu söyledi.

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, yerel basının yaşadığı sıkıntılar konusunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün ya...

CIA Eski Başkanı ve ABD Dışişleri Bakanı Michael R. Pompeo yarın Türkiye'ye geliyor.

Yazarlar
Website Security Test