Facebook ta paylaştweet le

Kılıçdaroğlu'ndan Çeşme Projesi yanıtı

28.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Nisan ayı olağan meclis toplantısına video konferans ile katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İstihdam sağlayacak ve turizmi 12 aya çıkaracak projelere pozitif bakıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İZTO'nun Nisan ayı olağan meclis toplantısına video konferans ile katıldı. Toplantıya İZTO meclis üyelerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP İzmir Milletvekilleri de katılım gösterdi. Toplantıda İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'in konuşmalarını dinleyen ve onun aktardığı meclis üyeleri sorularına yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi'ne destek verecek misiniz?” sorusuna, “Elbette, eğer bu proje İzmir halkı tarafından benimsenirse, beğenilirse, bir beton ormanına dönüşmez ve büyük ölçüde korunursa elbette ülkeye döviz getirecek bir yatırıma negatif bakmayı düşünmüyoruz. Bütün mesele, yapılan işin Türkiye'nin saygınlığına, doğasına, kültürüne, tarihine koşut olsun. Yani eğer buraları beton ormanına döndürürseniz turist de gelmez, yaptığınız yatırım da boşuna yapılmış bir yatırım durumuna gelir” cevabı verdi. Daha sonra, toplantıyı CHP Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Akın ve Faik Öztrak ile izlediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Ahmet Akın arkadaşım, Çeşme projesi ile ilgili şimdi bir not verdi. Bu toplantıyı Faik Öztrak ve Ahmet Akın ile izliyoruz. İstihdam sağlayacak ve turizmi 12 aya çıkaracak projelere pozitif bakıyoruz. Çeşme projesi ile ilgili Sayın Bakan, burayı betonlaştırmayacağının taahhüdünde bulunmuş arkadaşlarımıza. Eğer betonlaştırmayacaksa, çevreyi koruyan bir yapılaşma olacaksa burada herhangi bir tereddüdümüz yok” dedi.

 

 

Toplantıda, ABD Başkanı Biden'ın sözleri hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, “Bir yüzyılı devirdik, ikinci yüzyılın eşiğindeyiz. Geçtiğimiz yüzyılda acılarımız, sevinçlerimiz oldu. Kıbrıs Barış Harekatı, depremler oldu, darbeler oldu, siyasi idamlar gerçekleşti. Önümüzdeki yüzyıla nasıl bakmalıyız? Devleti yönetme iddiasında olanların ilk hedef alacakları nokta önümüzdeki yüzyılı nasıl götüreceğiz olmalı. Dünya nereye gidecek ve biz nereye gideceğiz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Biden'ın açıklaması, önceden kamuoyuna duyuruldu. Amerika'daki medya bunu verdi. Daha sonra haberlerin doğruluğu anlaşıldı ve Biden açıklamayı yaptı. Burada önemli olan nokta şu; Biden neden bu açıklamayı yaptı ve bugüne kadar neden Amerikan başkanları böyle bir açıklama yapmadı. Türkiye'nin dış politikada geldiği noktayı her birimizin tek tek oturup sorgulaması lazım. Neden Dışişleri Bakanlığının bürokrasisi tamamen devre dışı bırakıldı? Neden eskiden büyükelçi olmak için Dışişleri Bakanlığında uzun çalışma gerekirdi ve neden şimdi sadece emekli milletvekilleri ya da bizim hiç kabul edemediğimiz dışişleri politikası konusunda yazısı dahi olmayanlar büyükelçi olarak atandı? Böyle bir tablo önümüze maalesef Biden'ın açıklamasını getiriyor. Evet hepimiz kınıyoruz ama iğneyi kendimize de batırmak zorundayız” diye konuştu. “Girişimcilik ve inovasyonu büyütmek eğitimle mümkün”

Pandemi süreci başladığında nelerin yapılması gerektiğini açıkladıklarını ama bunların büyük kısmının gerçekleşmediğini ifade eden CHP lideri, "Eğitim konusuna vurgu yaptınız. Evet eğitim çok önemli ama merak ediyorum; 4+4+4 sistemi Türkiye'ye geldiğinde CHP dışında sesini yükselten olmadı ve o bugünkü tabloyu gündeme getirdi. Kalkınma programlarında olmayan, Bakanlar Kurulunda görüşülmeyen, eğitim şuralarında görüşülmeyen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmayan ve eğitimin bileşenlerinin hiç görmediği bir yasal düzenleme 21. yüzyılın Türkiye'sinde nasıl yasallaştı? Hepimizin bunu oturup sorgulaması lazım. ‘Nitelikli eleman bulamıyoruz' deniyor. Zaten nitelikli eleman zaten bulamayacaksınız. Bulabilmeniz için eğitimin kaliteli olması lazım. Kayseri'de bir grup iş insanı ile toplantı yaptık. Bir sanayici, bilgisayar mühendisliği için gazeteye ilan verdiklerini, 25 kişinin geldiğini, içlerinden biri için ‘kısmen yapabilir' diye karar aldıklarını ve onu da ustabaşıya götürüp ‘al bu kişiyi eğit' dediklerini söyledi. Her üniversiteden mezun olan, gerçekten o işi bilen biri midir sorgulamak lazım. Bu sorunlar size de yansıyacak. Girişimcilik ve inovasyonu büyütmenin yolu eğitimden geçiyor” dedi.

 

Kapanma sürecini de değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Kapanmanın önceden olması lazımdı fakat olmadı. Salonlar dolduruldu ve bugünkü tablo ile karşılaştık. Şimdi turist gelmiyor. Turizm, 54 sektöre katkı veren alan ama kendi evimizde turizmin dibine kibrit suyu döküldü. Umarım bu kapanma süreci içinde bu sorunlar aşılmış olur. ‘Üstümüze düşeni tam yapmamız gerekir' diye bir temennide bulunuldu ama ben adım gibi eminim; sizler de vatandaş da üstüne düşeni yapıyor. Üstüne düşeni yapmayan siyaset kurumudur. Bizler üstümüze düşeni yapıyoruz. Burada ciddi bir sorunumuz var” diye konuştu.“SGK, bütçenin en büyük kara deliği”

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Üretimi öncelemezseniz ve istihdama dönük politika ile üretim desteklenmezse istihdam oluşturulamaz. Kayıt dışına yönelen var, doğru. Genç üniversite mezunu işsiz gençlerle konuşuyorum. Kendilerine kayıt dışı teklifi yapıldığını anlatıyorlar. Sosyal güvenlik primlerinin yüksek olduğunu söylediniz. Sosyal güvenlik sisteminin ne kadar açık verdiğini kaç iş insanı biliyor? SGK, bütçenin en büyük kara deliği. Emeklilik yaşı 65 oldu. Aylık bağlama oranı düşürüldü. Prim ödeme gün sayısı artırıldı. Peki nasıl oluyor da, hangi gerekçeyle sosyal güvenlik sistemi bütçenin en büyük kara deliğine düştü? İş dünyasının bunun için özel çalışma yapmasını isterim. Sosyal güvenlik primleri yüksek. Biz de farkındayız ama giderek artan bir açıkla karşı karşıyayız. Büyüyen ekonomide yeni sorunlar yaşanabilir ve ‘siyaset kurumu ile iş dünyasının el birliği ile çabalaması lazım' sözünde doğrusunuz. Ekonomide de sorunlar çıkar ama bunların aşmanın yolu planlamadır. Devlet Planlama Teşkilatı hangi gerekçe ile kapatıldı? Önümüzdeki 5 yılı mı yoksa 100 yılı mı planlayacağız?"

 

Devletin pandemi döneminde özellikle hibe desteği vermesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Salı günü turizm sektörüne başka ülkelerin ne kadar hibe desteği verdiğini açıklandı. Sayın Bakana çağrıda bulunup ‘Turizmcileri çağırın ve konuşun' demiştim. Konuşuldu, kısa çalışma ödeneği uzatıldı. Bu konuda Sayın Erdoğan'a teşekkür ettim. Sicil affının çıkması lazım. Pandemi başladığından bu yana talep geliyor ama iktidarın niyeti yok.” Kılıçdaroğlu, toplantıda gündeme getirilen kentsel dönüşüm konusuna ilişkin de, “Kentsel dönüşümün eskiyi yıkıp yenisi yapmak değil kentin yaşanabilir olmasını sağlamamız gerekiyor. Kentin yaşanabilir olması lazım. Belediye başkanlarımızın çok güzel çalışmaları var. Kentin yeşil, sosyal donatı alanlarının olması temel hedeflerimizden biridir" dedi.

4 aşamalı strateji

“Türkiye, 4 aşamalı bir stratejiyi hayata geçirmediği sürece belini doğrultamaz” diyen CHP lideri, “Birincisi, gerçek anlamda Avrupa Birliğinin öngördüğü bütün demokratik kuralları ülkemize getirmek zorundayız. Bütün dünya, özellikle İslam dünyası, özellikle az gelişmiş ülkeler; bir Müslüman ülke olarak Türkiye'nin kendi ülkesinde demokrasinin bütün koşullarını hayata geçirdiğini bilmeli ve biz bunu anlatmalıyız. Bu aynı zamanda can ve mal güvenliği, yabancı sermayenin yatırım yapması, hukukun üstünlüğü, hak aramanın güvence altına alınması, insanların düşüncelerini özgürce ifade etmeleri demektir. Demokrasi ve hukukunun üstünlüğü, yargı bağımsızlığını sağladığımız zaman, önemli bir adımı hayata geçirmiş oluyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Büyük Millet Meclisini açtık, 101. yıldayız. TBMM, Mustafa Kemal Atatürk'e Milli Kurtuluş Savaşı'nda Başkomutanlık yetkisini 3 ay süre ile vermiştir. ‘Yetki bende' demiştir. O kadar güçlü bir parlamento. Şimdi aynı parlamentoda vesayet var. El kaldırıp indiriyor milletvekilleri. Emin olun, yüzde 80'i neden el kaldırıp indirdiğini bilmiyor. Böyle parlamento olmaz. İradenin özgür olması lazım. Demokrasinin olmazsa olması, vesayet sisteminin yasama, yürütme, yargı üzerinde kalkması gerekiyor. İkinci olmazımız; Türkiye'nin ekonomi politikasını yeniden şekillendirmesi gerekiyor. Sihirli kelime, ‘üreten Türkiye'. Neyi üreteceğimizi bilmemiz lazım. Eğer katma değeri yüksek ürün üretmeye odaklanmadıysanız, başka ülkelerin ürettiği ürünleri tüketen ülke olursunuz. Katma değeri yüksek ürünü, üniversiteler özerkse üreteceğiz. Üniversitelerin bilimsel özerkliği olacak, her türlü düşünce tartışılabilecek. Akademik dünyanın önündeki engelleri kaldıracak, onlara her türlü desteği vereceksiniz. Stratejin üçüncü ayağı; güçlü sosyal devlet inşa etmek zorundayız. Açların ve tokların bir arada olduğu ülkede huzur olmaz. Güçlü sosyal devletle herkesin huzur içinde yaşayabileceği bir yapıyı kurmak zorundayız. Dördüncüsü; sürdürülebilirliktir. Demokrasi sürekli gelişen bir kavramdır. Sürdürülebilir sağlamadaki sihirli anahtar, devlette liyakattir. Devlerin hafızasını bürokrasi tutar. Türkiye'nin sağlıklı yönetilmesi lazım.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili “Eksik varsa söyleyin, öneride bulunun” çağrısına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin 25 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan olağan genel kurulu öncesi ÖzgürİGC Grubu proje ve önerilerini açıklamaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, 8-15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00 ila 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze...

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanlığı, hükümetin covid-19 pandemisi süresince izlediği yönetimi hedef alan bir video yayınladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Market Tedbirleri Genelgesi gönderildi.

Muharrem İnce’nin kurucusu olduğu Memleket Hareketi’nin partileşme çalışmalarında sona gelirken İzmir’den iki isme de önemli görev verildi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, basını özgür olmayan bir ülkede demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediğinden söz edilemeyece...

Yazarlar