Facebook ta paylaştweet le

Serter'den kanser yüklü gemi tepkisi

15.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Milletvekili Bedri Serter, geçtiğimiz hafta gündeme gelen 1960’dan bu yana çeşitli ülke donanmalarınca kullanılan uçak gemisi NAe Sao Paulo’nun açık arttırma yoluyla satın alınarak Aliağa’ya söküm için getirileceği haberlerine tepki gösterdi. Serter, “Bu asbestli geminin sökümü çevre ve halk sağlığına yönelik tehdittir” dedi.

Serter, yaptığı açıklamada “Türkiye 5.sınıf bir ülke mi? İzmir ve Aliağa için büyük bir tehdit oluşturan böyle bir gemi Brezilya’dan kalkıp binlerce mil uzaktaki Aliağa’ya söküm için getiriliyor. Bu demek oluyor ki, bu gemi bu kadar yol kat ederken hiçbir limanda kabul edilmemiş ve bu kanser yüklü gemi en son Aliağa limanına yanaşacakmış. Bu kadar doğa katliamlarının yaşandığı bir dünyada, KOVİD-19 mücadele eden ve vaka sayılarında kritik durumda olan illerin başında gelen İzmir’de, Aliağa Limanı’na bu gemiyi getirtip söktürtmek İzmir’de yaşayan 4,5 milyon insana  “KOVİD-19 pandemisi yetmedi ayrıca kanser de olup ölün” diye hedef göstermek resmen” dedi.

 

“Kanser yüklü gemi İzmir’e yanaşmamalı”

Serter, yaptığı açıklamada Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin ve Aliağalıların konuya ilişkin haklı tepkisinin de altını çizdi ve “ Asbest yüklü, kanser yüklü bu geminin kesinlikle İzmir’e yanaşmaması gerekiyor, hurda geminin atıkları insan ve çevre sağlığı için ciddi bir risk oluşturacaktır. Bu karardan derhal geri dönülmesi gerekiyor. Çevre ve Orman Bakanını, Sanayi ve Teknoloji Bakanını, İzmir Valisini, Aliağa Kaymakamını, Aliağa Belediye başkanını ve doğayla iç içe olan bütün sivil toplum örgütlerini göreve davet ediyorum” dedi.

 

“Türkiye’yi çöp ülkesi yaptılar”

Serter, 1960 yılından bu yana farklı ülkelerin donanmalarınca söz konusu geminin kullanıldığını da hatırlatarak“ Bu gemiyi kullanan ve bunun üstünden seneler boyunca nemalanan ülkeler neden söküm işlemlerini kendi ülkelerinde yapmıyorlar? “ diye sordu.

Serter, hükümete sert çıkarak “Bu hükümetin kararları, davranışları ve hareketleri Türkiye’yi çöp ülkesi yaptığının göstergesidir. Üstelik göz göre göre halk sağlığı ve çevre sağlığı tehdit altına alınmaktadır. Telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracak olan böylesi hayati konuda derhal önlem alınmalıdır” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili “Eksik varsa söyleyin, öneride bulunun” çağrısına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin 25 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan olağan genel kurulu öncesi ÖzgürİGC Grubu proje ve önerilerini açıklamaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, 8-15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00 ila 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze...

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanlığı, hükümetin covid-19 pandemisi süresince izlediği yönetimi hedef alan bir video yayınladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Market Tedbirleri Genelgesi gönderildi.

Muharrem İnce’nin kurucusu olduğu Memleket Hareketi’nin partileşme çalışmalarında sona gelirken İzmir’den iki isme de önemli görev verildi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, basını özgür olmayan bir ülkede demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediğinden söz edilemeyece...

Yazarlar