Facebook ta paylaştweet le

Kılıçdaroğlu: "Sonbaharda seçime gidecekler"

27.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumun her kesiminin zor durumda olduğunu belirterek, “Sonbaharda seçime gidecekler. Çünkü götüremezler'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de “Çalar Saat Programı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. AK Parti Kongrelerindeki medyaya yansıyan görüntüleri eleştiren Kılıçdaroğlu, “Pandemi döneminde insanlara ceza kesiliyorsa, bu tablo varsa, bu kongrelerini yaptılarsa, orayı lebaleb doldurdularsa, onlara ceza vermedilerse vatandaşın ne suçu var? Bu tabloyla Türkiye’nin tamamını kırmızı döndürecekler, öyle anlaşılıyor” diye konuştu. 

Bütün dünyada demokrasi ve otoriter rejimler bir ayrışma yaşandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Biz demokrasiyi savunuyoruz, birileri de otoriterleşmeyi” dedi. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası görevinden alınmasının kurda yarattığı dalgalanmayla birilerinin bundan kazanç sağladığını iddia eden Kılıçdaroğlu, “En büyük voliyi vuranlar dolarcılar ve tefeciler… Faiz yükseliyor bunlar kazanıyorlar, dolar yükseliyor bunlar kazanıyorlar. Bu işin mağdurları esnaf, çiftçi toplumun her kesimi. Ama bir avuç insan bundan kar ediyor. 450 milyon dolar para el değiştirdi. 128 milyar dolar da öyle. Doğrudan birilerine kaynak aktarılıyor” diye konuştu. 

 

Kabine değişikliği iddiaları

Kılıçdaroğlu, bugün bir kabine değişikliğinin açıklanabileceği yönündeki iddialara ilişkin, “Vallahi ne yaparlarsa yapsınlar bu saatten sonra. Ali gelmiş, Veli gelmiş bakan olmuş. Bu bakanların işlevleri var mı? Bunlar bakan değil, atanan devlet memurları. Talimatı yapmazsa o gün görevden alınıyor. Kabine dediğiniz tek kişilik hükümet zaten” diye konuştu. Hükümetin sonbaharda seçim kararı alacağını da söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sonbaharda... Çünkü götüremezler. Gecikilen her gün sıradan vatandaşa ağır maliyetler yükleniyor. Saman dolarla, buğday, et, canlı hayvan, ilaç, doğalgaz dolarla. Petrol alıyorsunuz dolarla. Yerli ve milliyim diyorlar bunların neresi milli?” dedi. CHP’nin çözüm önerisinin “güçlendirilmiş parlamenter sistem” olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, parlamentonun güçlendirilmiş bir parlamento olması, darbe hukukundan arındırılmış bir sistem olması ve Türkiye’nin demokratik yollarla yönetilmesi gerektiğini söyledi.

 

“Seçimde Erdoğan’ı yenecek bir aday koyacağız”

İktidarın sandığı ortaya koymaktan korktuğu iddiasında bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ı yenme iddiasında olan bir aday değil, Erdoğan’ı yenecek bir aday koyacağız. Dönemleri bitti artık. Bunlar Türkiye’yi yönetemezler” dedi.

AK Parti Kongresi’nde manifesto açıklanacağının söylendiğini, ancak böyle bir şey olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Arada ‘Bay Kemal’ diyerek salonu heyecanlandırmaya kalktı.  Hiçbir şey söylemeyeceğini bilseydim ben CHP’nin ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni gönderirdim. Türkiye’nin ikinci yüzyılında ne olmalı, güçlendirilmiş demokrasi, saydam devlet, terörle, yeraltı dünyasıyla mücadele, düşünce özgürlüğü, yargı bağımsızlığı” diye konuştu.

 

 

“HDP’ye niye dokundurayım? Muhalefet partisi”

Gazeteci Abdülkadir Selvi’nin “Kılıçdaroğlu HDP’ye dokundurmaz” başlıklı yazısına ilişkin de muhalefetin muhalefetle uğraşmaması gerektiği yorumunu yapan Kılıçdaroğlu, “HDP’ye niye dokundurayım? Muhalefet partisi… İyi Parti’ye, Saadet Partisi’ne niye dokundurayım? İktidar olsalar eleştiririm. Muhalefet muhalefetle niye uğraşsın Allah aşkına? Demokrasiden de haberi yok bunların. HDP ayrı parti, biz ayrı partiyiz. Yanlışı olursa söyleriz” dedi.

 

“İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması koltuk hesabı”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesiyle kaldırıldığının açıklanması hakkında ise “Bunlar kadına şiddeti savunuyorlar. Kadını ikinci sınıf vatandaş olarak görüyorlar. İstanbul Sözleşmesi’nin amacı nedir; Her türlü şiddete karşı kadınları koruyorsun, öyle diyor sözleşme. Aile içindeki şiddet varsa, onu da önlemek diyor. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını istiyor. Bunun nesine karşı? Kadın şiddet görmesin, ikinci sınıf vatandaş olmasın istiyoruz. Aile içi şiddet olmasın istiyoruz. Bunun nesi yanlış? Niye kaldırdılar; ‘acaba ben yüzde 1, yüzde yarım oy nasıl alabilirim belli çevrelerden’, onun hesabı… Tamamen koltuk hesabıyla yapılmıştır. Sen ne yaparsan yap, senin yolun göründü. Sen gidiyorsun. Bu millet senden bıktı. 19  yıldır devleti yönetiyorsun, 10 milyonu aşkın işsiz yaratıyorsun” ifadelerini kullandı.

 

''Montrö’den çıktık da diyebilir”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “Cumhurbaşkanı isterse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden de, Montrö Sözleşmesi’nden de çıkar, yetkisi var” sözleriyle ilgili de “Çıkabilir’ doğru, ‘yetkisi var’ yanlış” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Çıkabilirim’ diyor. Tek bir şeye kilitlenmiş Erdoğan, ‘ben koltuğumda nasıl kalırım.’ İsterse  Türkiye’de yangın çıksın. Ben burada kalayım da ne olursa olsun. O nedenle bir gece kararıyla, Montrö’den çıktık diye de bir şey yayınlayabilir. Buna yetkisi var mı yok, o yetki TBMM’dir. Şentop, yukardan gelen talimatları meclis başkanı olarak aşağıya yansıtan kişidir. Kendisi vesayet altındadır, parlamento da vesayet altındadır. İstediğiniz kişinin vekilliğini talimat geliyor kaldırıyorsunuz, parlamentodan atıyorsunuz. Hangi yasaya göre?”

 

(Ajans Bizim)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir Gaziemir’deki radyoaktif atık dolu arazinin Türkiye’nin en büyük nükleer çöplüğü haline geldiğini ve ayrıca 600 ton as...

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, engelli bireylerin sorunlarının çözümü için güçlü adımlar atılması gerektiğini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de canlı yayınlanan “Çalar Saat” programında, gazeteci İsmail Küçükkaya’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dahil olduğu “...

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı süresince Şehirlerarası Seyahat Kısıtlamasına Dair Denetimler çerçevesinde; şehirlerarası yollar üzerinde kolluk kuvvetlerince 1.16...

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Balıkesir Kepsut Cezaevi’nde mahkumların Covid-19 semptomları göstermesi...

Almanya’dan Türkiye’ye binlerce ton çöp gönderildiği ancak şirketin ithal ettiği atıkları teslim almadığı ortaya çıktı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de Suat Toktaş ile Özel Röportaj programında gazeteciler İpek Özbey, İsmail Saymaz ve Özlem Gürses’in sorularını yanıtl...

Yazarlar