Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'li Gürer: Milli parklar, gerektiği gibi korunuyor mu?

27.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1958 yılından bu yana ülkemizde 44 adet milli park ilan edildiğini, milli parkların toplam alanının ise 880 bin hektar olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, koruma altına alının doğa alanlarını ve bu alanlarda yapılan çalışmaları hangi aşamada olduğu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesinde, “Türkiye genelinde koruma altına alınan doğa alanlarının milli park kapsamına alındığı günden bugüne kadar olan süreçte yüz ölçümlerinde herhangi bir değişim gerçekleşmiş midir?

Son 10 yılda Milli park kapsamından çıkarılan alan var mıdır, varsa hangi illerde ve yüzölçümleri ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti.

TÜRKİYE’NİN İLK İLAN EDİLEN MİLLİ PARKI
Gürer’in önergesine Bakan Bekir Pakdemirli yanıt verdi. Bakan Pakdemirli, Milli park kavramının günümüzde yürürlükte olan 31 Ağustos 1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanunu ile mevzuata girdiğini belirterek, “Söz konusu Kanun’un 4’üncü Maddesinde ormanların ‘vasıf ve karakter’ bakımından ‘Muhafaza Ormanları, Milli Parklar, İstihsal Ormanları’ şeklinde ayrıldığı, 25’inci Maddesi ile de nadir özellik ve güzellik arz eden yerlerin millî park rejimine alındığı bildirilmiştir” dedi. Bakan Pakdemirli, Türkiye’de bu Kanuna dayanılarak ilk korunan alanın 1958 yılında “Yozgat Çamlığı Millî Parkı” olarak ilan edildiğini kaydetti.

44 MİLLİ PARKIMIZ VAR
09.08.1983 tarihli ve 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu ile korunan alan kavramı genişletilerek milli park statüsünün tespiti, tescili ve yönetimine ilişkin usul ve esasların belirlendiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “1958 yılından günümüze kadar Ülkemizde 44 adet milli park ilan edilmiş olup, toplam alan büyüklüğü 880 bin 019 hektardır” açıklamasında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Çanakkale İl sınırları içerisinde yer alan ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın 2014 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile iptal edildiğini ve aynı alanın Bakanlar Kurulu Kararı ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı olarak tescil edildiğini de hatırlattı.

GÜRER: “ENDEMİK BİTKİLER KORUNMALI
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin pek çok yöresinde korunması gereken endemik bitkilerin olduğunu yanı sıra yaban hayvanlarındaki çeşitliliğin artmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

VATANDAŞLARIN ÇEVRE BİLİNCİ ARTIYOR
Milli Park olarak ilan edilen ve koruma altına alanın, bu işlemin amacı doğrultusunda gerektiği gibi korunması ve bölgesel çeşitliliğe katkı sağlaması için bu alanlara daha çok önem verilmesi gerektiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, “Milli park’ alanları çok yönlü korunmalıdır. Adını koyup, yerini belirleyip kendi haline terk edilmemelidir. Önemli olan hem o alanları korumak, hem de korunaklı haliyle gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak için çaba göstermektir. Ülkemizin her bölgesinde kendi yöresine ait endemik bitkiler var. Bunlar önemli zenginliğimizdir. Son zamanlarda çevre bilinci ve doğayı sahiplenme anlayışının ülkemizde arttığı gözleniyor. Bunu bir avantaj olarak değerlendirmek ve vatandaşların da katkısıyla var olan değerlerimize daha çok sahip çıkılmasını sağlamakta şart ” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Meral Akşener'e geri dön çağrısı yaptı. Bahçeli ''İttifakının yürümeyeceğini görüp evine dönmesi doğru, tutarlı bir davranış olacaktır'' ifa...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın sorularına ciddiyetsiz bir şekilde cevap verdiğini belirterek Bakanı halka şikayet etti....

CHP'li Muharrem İnce, yeni parti kuracağı iddialarının ardından Twitter'daki kişisel hesabından açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin bayramlaşma töreninde yaptığı konuşma sırasında konuşmasını okuduğu prompter cihazının azizl...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, NTV canlı yayınında gündemdeki soruları yanıtladı. Ünal, Twitter'ın Türkiye'nin egemenlik haklarını tanımadığını söyledi.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt partisinden ihraç edildi. Enginyurt'tan ilk açıklama Twitter üzerinden geldi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, AREA'nın yaptığı ankette 'Muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı' sorusuna Mansur Yavaş diyenlerin sayısının Ekrem İmamoğlu'nu geçtiğini yazdı.

Yazarlar
Website Security Test