Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Hazine arazisini kiralayan üreticiler de desteklerden yararlansın''

22.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kiraladıkları hazine arazilerinde üretim yapan çiftçilerin tarımsal desteklemelerden yararlanabileceği düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aksaray’da hazineye ait tarım arazilerinde ayçiçeği üretimi yapan üreticileri ziyaret etti. Üreticilerin sorun ve taleplerini dinleyen Gürer, kiraladıkları tarım arazilerinde, kendilerine ait tapuları olmadığı için tarımsal desteklemelerden faydalanamayan çiftçilerin, bu konuda yaşadıkları mağduriyete artık son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye genelinde benzer sorun yaşayan binlerce üretici olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçiler, hazine arazilerini kiralayıp ekim yapabilmeli ve bu üretimleri için tarımsal desteklemelerden faydalanabilmelidir. Kiraladıkları tarım arazilerinde üretim yapan çiftçiler, bu arazilerin tapuları kendilerine ait olmadığı için ve tabu ibraz edemediklerinden dolayı desteklemelerden yararlanamamaktadır. Bu sorun, ülkemizde binlerce çiftçiyi yakından ilgilendirmektedir. Defalarca kez konuyu gündeme getirdik. Bakanlığın artık bu soruna el atıp, üreticilerin taleplerine karşılık vermelidir. Ayrıca ekimi yapan çiftçilere hazine arazilerini alabilmelerini kolaylaştıracak düzenlemeye gidilmelidir” diye konuştu.

AYÇİÇEK ÇİN TOHUMU
CHP Niğde Milletvekili Gürer, başta Aksaray olmak üzere ayçiçeği üretimi yapılan bölgelerde bu yıl Çin’de üretilen ayçiçeği tohumunun ekildiğini de belirterek, “Gördüğümüz kadarıyla Çin’den getirilen ayçiçeği tohumu ekilen tarlalarda üretim iyi gidiyor. Bir doğal afet olmaz ise Türkiye artık Çin’den ithal etmek zorunda kalmaz. Ancak hazine arazilerine ekim yapan üreticiler tarımsal desteklemelerden yararlanabilecek düzenlemeye ihtiyaç duyuyor. Bu üreticilere desteklemeler sağlanmalı ki, çiftçi üretime devam etsin. Bizim çiftçimiz toprağı ekmeyi sever. Yeter ki desteklensin” ifadelerini kullandı.

TARIM REFORMU
1984 yılında başlayan “Tarım Reformu” ve “Arazi Dağıtım Projesi” kapsamında bu güne kadar dağıtılan arazi miktarına ilişkin soru önergesine, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıt verdiğini belirten CHP Milletvekili Gürer, “Sayın Bakan, projesi kapsamında 15 ilde, 16 bin 151 çiftçiye 1 milyon 43 bin 620 dekar hazine arazisi dağıtıldığını açıkladı. Arazi Dağıtımında, 3083 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin "Hak Sahipliğinin Tespitinde Aranacak Şartlar" başlığı altındaki 36. Maddesinde de belirtilen şartları taşıyanların hak sahibi olabildiğini belirten Bakan Pakdemirli, soru önergemize verdiği yanıtta ‘Hak sahibi çiftçilere dağıtılan topraklar, tespit edilen bedel karşılığı 4 yıl ödemesiz 10 yılda ve 10 eşit taksitte faizsiz olarak ödenmektedir. 3083 sayılı Kanun kapsamda bu güne kadar 15 ilde, 199 köy/belde de, 1.043.620 dekar Hazine arazisi 16.151 çiftçi ailesine dağıtılarak çalışmalar tamamlanmıştır’ şeklinde açıklamada bulundu. Ancak adı geçen proje 1984 yılında başlatılan bir projedir ve Tarım Reformu ile dağıtılan araziler ülke gerçeğini değil, sayısal verileri göstermektedir” şeklinde konuştu.

SÖYLENENLERLE YAPILANLAR ÖRTÜŞMÜYOR
Çıkarılan kanunların pratikte hayata geçmediğini, söyleyenlerle yapılanların örtüşmediğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Çiftçi destek istiyor; çünkü tarla var, toprak var, işi yapacak çiftçi var ama planlama olmadığı için sorun da var. Bu sorunlar ortadan kaldırılmalı, çiftçinin taleplerine olumlu yanıt verilmelidir” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İtfaiye Daire Başkanlıklarından alınan bilgiye göre Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde artan fabrika yangınlarına dikkat çekti. Aile...

Partisinin genel merkezinde medya temsilcileriyle bir araya gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı konusunda açıklama yaptı.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan ''Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl Ayasofya için söylediği sözler tekrar gündemde. Erdoğan'ın Ayasofya için kullandığı ''Bu oyunlara gelmeyelim'' sözleri sosyal m...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 84 BTS’li işçinin tazminatsız sürgün edilişini itiraf ettiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Konaklı beldesinde hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasıyla ilgili ihaleye, yıllardır ekip biçen çiftçilerin yerine il d...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de komisyodan geçip genel kurulda görüşülmesi beklenen ''orman alanlarında yapılacak düzenlemelerin'' yer aldığı tasarı...

Yazarlar
Website Security Test