Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'den Moskova'da bekletilen Erdoğan için sert ifadelerle eleştiri

9.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın açıklaması yaparak AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi. Öztrak'ın gündeminde Moskova'da bekletilen Erdoğan, İdlib'de yaşanan son gelişmeler, petrol fiyatları, Yalova Belediyesi, Engin Özkoç, tutuklanan gazeteciler ve CHP Kurultayı vardı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde bir basın açıklaması yaptı. Moskova'da bekletilen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sert bir dille eleştiren Öztrak, gündeme ilişkin merak edilenleri yorumladı.

Moskova'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetine yaptırılan bekletilmeyle ilgili konuşan CHP Sözcüsü, "Erdoğan 4 soruyu Putin'e soramadı. "2 minute" bekletilen Erdoğan Putin'e bir one minute çekemedi. Biz Putin'den özür beklerken AK Parti heyeti Putin'in bir taziyesine bayram etti.

Kapalı kapılar ardında Rusya aracılığıyla Esad ile konuştuğunuzu dünya aleme beyan eden siz oldunuz. Biz bunlar olmasın diye iktidarı defalarca uyardık, kendilerine 5 maddelik yol haritası verdik. o gün bizim söylediklerimize küfürle cevap veren Erdoğan, Putin bizim dediklerimizi söyleyince 5 maddenin çoğunu kabul etti.

Tekrar soruyoruz: İdlib'de hava kontrol üstünlüğü sağlanmadan, Rus yetkililere askerlerimizin koordinatlarını vermeden askerlerimizi sahaya neden, kim sürdü?

Kurtuluş savaşı destanı yazacaklarını sanıyorlardı. Kurtuluş Savaşı kim siz kim? Bir de Atatürk'ün adını ağızlarına alıp o da böyle yapardı deme cürretinde bulundular. Büyük Atatürk böyle liyakatsiz bir kadroyu yanında tutmaz, bir de Lozan'a hiç göndermezdi. Bunları Lozan'a gönderse onlar başkentimizi Kayseri'ye taşır, utanmadan Yunan-İngiliz ordularıyla ortak devriye atıyoruz diye caka satarlardı." dedi.

İdlib'deki son durumu değerlendiren Öztrak, "Kahramanlarımızı sınırlarımız dışında kaybettik. Neden, niçin kaybettik? Makul bir cevap bekliyoruz. Şehitler tepesi boş kalacak dedi diye genel başkanımıza dediklerini bırakmayanlar "ateşkese en çok CHP" üzülecek diyebildiler. Gercekgundem.com'da yer alan habere göre Öztrak şöyle devam etti; Vatandaşımız bu ikiyüzlülüğü görmez sanıyorlar. Erdoğan'ın defalarca söylediği ateşkes sözünü bir mutabakat metninde göremedik.

Putin'in kapısında dakikalarca bekletildiler, Rus haber ajanslarına eğlence malzemesi oldular. 2. Katerinanın heykeli altında heyet olarak kıyamda durdular. 5 Mart 2020'den Kremlin sarayına giden süreç Cumhuriyet tarihinin en büyük fiyaskosudur. Bu fiyaskoda sevinilecek tek şey daha fazla şehit vermemek uğruna sahada askeri faaliyetlerin durdurulmasıdır. Bir an evvel kalıcı bir ateşkes sağlanmalıdır." dedi.

PETROL FİYATLARI

Küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "ABD- Rusya arasında petrol savaşları yaşanmaya başladı. Dünya daha önce hiç görmediği bir krize doğru hızla ilerliyor. Olağanüstü zamanlar olağanüstü tedbirleri gerektirir. Küresel işbirliğinin çok önemli olduğu bir döneme geliyoruz. Üretimi ithalata bağımlı bizim gibi ekonomiler ciddi bir arz şokuyla karşı karşıya kalabilir. Bu buhranı şirketleri daha fazla borçlandırarak aşamazsınız. Aspirin teddavisiyle bu buhranı çözemezsiniz. İktidar gerekli tedbirleri derhal almalıdır." dedi.

Yalova Belediyesi'nde yaşananlara ilişkin de konuşan Öztrak, "Hukuk ve kural tanımadan baskılarını arttırıyor. Seçimle alamadıkları belediyelerimizi yargıyı kullanarak alıyorlar. Yalova'da milletin iradesini gasp ettiler. Yalova'da yaptığınızı neden Urla'da yapmadınız? Urla'da nedense aynı prosedürü uygulamadılar. Orada belediye meclisinde çoğunluk bizde diye kaymakamı belediyeye kayyum atadılar. " ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a söylediği sözlerle siyaset gündemine oturan Engin Özkoç hakkında konuşan Faik Öztrak, "Bu süreç büyük bir hukuk skandalı haline gelmektedir. Özkoç2un kullandığı sözler birkaç saat önce bizzat Erdoğan tarafından kullanılmıştır. Kendisi cumhurbaşkanı zırhına bürünüp ağzına geleni söyleyebiliyor. Hukuk önünde herkesin eşit olup olmadığını hep beraber göreceğiz." dedi.

TUTUKLANAN GAZETECİLER

Geçtiğimiz hafta tutuklanan gazeteciler hakkında konuşan CHP Sözcüsü Öztrak, "İktidar şehit haberlerinin kamuoyu tarafından bilinmesini istemiyor. Gazetecilere yargı sopasını kullanarak gözdağı vermeye çalışıyor. Yargıda bir dönem F tipi yapılanma hakimdi, şimdi de P tipi, yani Pelikan tipi bir yapılanma olduğu söyleniyor. Terazisi ile oynadığınız adalet gün gelir sizi de tartar. Salt korku ile var olan her iktidar yıkılmaya mahkumdur." dedi.

CHP Kurultayı ile ilgili bir soruya da cevap veren Faik Öztrak şu ifadeleri kullandı;

"Tüzüğümüzde esas olan çarşaf listedir. Blok liste uygulaması kurultaydaki delegelerimizin iradesine kalmış olan bir husustur. Benden burada delegelerimizin iradesiyle ilgili bir hususta görüş belirtmemi herhalde beklemiyorsunuzdur. Kurultay günü belli olur."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kovid-19 salgının hızla yayıldığı bugünlerde Sağlık Bakanlığı'nın birçok özel ve vakıf hastanesini pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından Kızılay’ın eylemsizliğine ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında bir yardım kampanyası başlattı. Erdoğan, kendisinin de 7 aylık maaşını verdiği ''Biz...

Ulaştırma eski Bakanları Binali Yıldırım döneminde söz verilen, Ahmet Arslan döneminde temeli atılan ve 4 Eylül 2018 tarihinde biteceği açıklanan 20,5 kilometrelik Tir...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Sağlık Bakanlığı'nın hastane personellerine 3 ay boyunca tavan üzerinden ek ödeme yapılmasına yönelik al...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüs salgını nedeniyle ortaya çıkan olağanüstü durum dikkate alınarak çiftçiyi sahiplenecek yeni uygulamaların gelişti...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Corona pandemik salgını nedeniyle alınan haklı tedbirler sonucu pek çok sektörde olduğu gibi günübirlik çalışan müzik emekçilerinin d...

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, Çin'den yapılan plastik ithalatını Meclis gündemine taşıdı. Vahapoğlu hükumete çağrı yaparak, ''Üs...

Yazarlar
Website Security Test