Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP askerlerin sivil mahkemede yargılanması yasasına ne demişti?

5.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamasıyla gündeme gelen, asker kişilerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan kanun teklifine CHP'nin o dönemde ne dediğini söyledi. CHP'li Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın grup toplantısında söylediği sözlere cevap verdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP haftalık meclis grup toplantısında söylediği sözlere CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel'den yanıt geldi.

CHP'li Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine cevap olarak şunları söyledi;

"Grup Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, onun vekilleri önerge veriyor. Kanun teklifini veren Recep Tayyip Erdoğan. Araya sokuşturulan önergede de grup başkanvekillerinin imzası var. Kılıçdaroğlu’nun o dönem grup başkanvekili olsa da nöbetçi olmadığı için Genel Kurul’da değildi. Mutabakat var diyorlar, altında CHP’nin imzası yok, oyu yok. CHP grubu ret oyu veriyor. Anayasa Mahkemesine götürmüşüz bu maddeyi, iptal istemiyle. Anayasa Mahkemesi reddetmiş."

BirGün'ün haberine göre, asker kişilere sivil yargı yolunu açan bu önergeden 3 yıl sonra Başbuğ’un tutuklandığını hatırlatan Özel, “Bunun mağduru İlker Başbuğ. Aracı, önergeyi verenler. Bugün hiç sıkılmadan dava açacağız diyor. İlker Başbuğ’a ceza verilse bir kere daha 780 gün hapiste mi yatıracaksınız?” diye sordu.

Ömer Çelik’e çağrı yaparak, "Gelsin istediği yerde, bir o konuşsun bir ben konuşayım bakalım" diyen Özel, Ömer Çelik’in "Deniz Baykal’ın başbakanı göreve çağırdığı açıklaması"nın da çarpıtıldığına işaret etti. Özgür Özel, Baykal’ın darbelerle hesaplaşılacaksa Anayasa’nın 15. Maddesini değiştirin şeklinde açıklaması olduğunu, bununla 12 Eylül ile hesaplaşmaktan bahsettiğini söyledi.

"FETÖ’nün yasama organı üzerindeki faaliyetleri sadece bu önerge ile sınırlı değil" diyen Özel, Ergenekon savcıları için meclisten koruma yasası çıkarıldığını, yargıya dair kanunlar değiştirilerek yüksek yargıya militan yargıçların atandığını söyledi.

"İlker Başbuğ’a dava açacaksan biz yine avukatız" diyen Özel, ekledi: "Siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında soruları yanıtladı. Erdoğan, Rus lider Putin'le İdlib konusunu konuşacağı bilgisini...

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yapılan ''Biz İzmiriz'' seminerinde kullanılan ve özellikle İzmir'de büyük tepki toplayan ifadel...

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Türkiye Varlık Fonu'yla ilgili bir konuşma yaparak iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza DAĞ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’de gerçekleştireceği Koyundere-Menemen-Aliağa-Çandarlı Ot...

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 750 bine yakın taşeron işçinin haklarını Meclis’te gündeme getirdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu İzmir'e, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nun açılışına davet etti.

Basın kuruluşlarına geçilen bültende Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in itfaiyeciliğin meslek olarak kabul edilmesi ve özlük haklarının i...

Yazarlar
Website Security Test