Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan Kanal İstanbul'a ne zaman başlanacağını söyledi

16.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi'ne çok yakında başlanacağını söyledi.

Beştepe’de 2019 yılı değerlendirme toplantısında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi'ne ne zaman başlayacaklarını duyurdu.

Kanal İstanbul Projesi hakkında bilgiler veren Erdoğan, "Ülkemizin gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz. 17 yılda 250 milyar TL’nin üzerinde ulaşım yatırımı yaptık. Kanal İstanbul’a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğuna dair en küçük bir fikri yok. Ne açıkladıkları rakam, ne gösterdikleri yer doğru. Kanal İstanbul projesi bir anda çıkmış değildir. Bu kanal Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminden beri savunduğumuz, 2011 yılında da milletimize taahhüt ettiğimiz projedir. Her şey açık net, bu kadar ortada. Bu çalışmalarda 11 farklı üniversiteden, 34 ayrı bilim dalına sahip 200’ün üzerinde bilim insanı görev aldı. İnşa maliyeti 75 milyar lira olarak hesaplanan proje bünyesinde iki liman bir yat limanı bir lojistik merkezi 7 köprü iki demiryolu hattı iki hafif raylı sistem hattı ve 500 bin kişilik konut alanları yer alacak. Projenin finansmanında ve inşasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır." dedi.

Erdoğan konuşmasında ulaşım için yapılan diğer yatırımlardan da kısaca bahsetti. Erdoğan'ın sıraladığı yatırımlar;

- Ülkemizin ticaret turizm merkezlerini 426 km’lik İzmir-İstanbul otoyolunu hizmete açtık.
- İzmir’i Çavdarlı Limanı’na bağlayan otoyolun 90.5 kilometrelik kısmını geçtiğimiz ekim ayında hizmete açmıştık. Kalanını da önümüzdeki günlerde trafiğe açacağız.
- 40 km uzunluğa sahip 171 köprü, viyadük ve kavşağı tamamlayıp hizmete açtık.
- Mega projelere yenilerini ekliyoruz. Ülkemizin gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz.
- İlk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı 2021 yılında uzaya fırlatacağız.
- Plastik poşet kullanımında yüzde 78 oranında azalma oldu.
- 81 ilimizin tamamına doğalgaz sağlamış durumdayız.
- Bu yıl bor ürünlerinden 820 milyon dolar gelir bekliyoruz.
- Tohum ihtiyacımızın yüzde 96’sını yerli olarak karşılıyoruz.
- 2022 yılında et ithalatını tamamen sıfırlayacağız.
- 2005 yılında 21.7 milyon olan iş gücümüz bugün 33 milyonu aştı.
- Bu yılın ilk yarısında 600 şehit yakını ve gazi istihdam edilecek.
- Bu yılın ilk yarısında 15 yeni spor tesisini daha hizmete açıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisine verdiği mektupla ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesinde söz verdiği CHP'li belediyelerdeki asgari ücretle ilgili açıklamalar yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Türkiye’deki süs bitkileri sektörünün ve süs bitkileri üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Tunceli'de 2020 Ocak ayı başında Tunceli'de kaybolan Gülistan Doku ile ilgili Meclis'te konuştu.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Kanal İstanbul projesine karşı çıkan CHP'lilerin, Kanal İstanbul güzergahında arsa kapattıklarını iddia etti.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a, Ekrem İmamoğlu üzerin...

Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ilginç benzetme: Bunlar ergen imam hatipli kafası, bunlarla bir yere gidilmez.

Yazarlar
Website Security Test