Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cemal Bekle’den Selçuk Belediyesi’ne tepki

6.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AKP İzmir Milletvekili Cemal Bekle, CHP’li vekil ve belediye başkanı arasında çıkan “Roman köyü” tartışmaları devam ederken o bölgede yaşayan Roman vatandaşlarla bir araya geldi.

Selçuk’ta Roman vatandaşların mağdur edildiğini belirten Bekle, “CHP’nin milletvekili ayrı telden, belediye başkanı ayrı telden çalıyor.” dedi.

Selçuk'un Belevi Mahallesi'nde bulunan araziyle ilgili çıkan tartışmalar sürüyor. Söz konusu arazide konut yapımıyla ilgili Selçuk Belediyesinin önce izin vermesi ardından da sözünden döndüğü tartışmaları bölgedeki Roman vatandaşlar için mağduriyet yarattı. AKP İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Selçuk’a giderek vatandaşları ziyaret etti. Selçuk Belediye Başkanı Filiz Sengel Cerit ve CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu arasında çıkar çatışması yaşandığını dile getiren Bekle, “Çıkar çatışmasına Roman kardeşlerimizin alet edilmesine gönlümüz razı değil. Tavsiyem Romanların haklarını gözetmek için seçilmiş Roman Milletvekili Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Selçuk Belediye Başkanı Filiz Sengel Cerit bir an evvel toplansın ve bu işe bir çözüm bulsun. Kimse tıpkı diğer tüm vatandaşlarımız gibi bu ülkenin vatandaşı olan Romanları kendi aralarındaki çıkar çatışmasına alet etmeye çalışmasın. Buna ne şahsım, ne parti yönetimimiz ne hükümetimiz müsaade edemez, etmeyeceğiz.” diyerek tepki gösterdi.

“Belediye ipe un seriyor”
Roman vatandaşların ilçeden kapı dışarı edilmeye çalıştığını belirten Bekle, “Kara kışın ortasında Belevi bölgesine bir grup Roman vatandaşımız gelerek kendilerine gösterilen yerlere çadır kuruyorlar, başlangıçta ilçe belediyesi tarafından resmi yazışmalar yolu ile kendilerine izin veriliyor. Ama sonradan ne oldu ise birden ilçe belediyesi aldıkları karaları unutup bu soğukta çadırlarda kalan, kendilerine sığınmış bir avuç gariban Roman vatandaşımızı ilçeden kapı dışarı etmeye çalışmıştır. Şahsen bu olayı klasik CHP zihniyetinin bir ürünü olarak görüyorum. CHP’nin vekili ayrı telden çalıyor, belediye başkanı ayrı telden çalıyor. Bu olayda tüm sorumluluk önceden tüm izinleri veren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Belediyesi’ndedir. Belediyeler ipe un seriyor. Tam bir CHP taktiği, önce yapacağım deyip sonra vazgeçmek. Sebep her ne olursa olsun kışın ortasında ilçeye sığınan Romanların mağdur edilmemesi lazım.” ifadelerini kullandı.

“Fotoğraf sallamaya benzemez”
CHP’nin Romanlar için yaptığı çalışmaları soran Bekle şöyle konuştu: “CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, her fırsatta TBMM kürsüsünden elinde resimlerle çıkıp hükümetimizi eleştiriyor. ‘Romanlar ile alakalı ne yaptınız?’ diyor. Bir kez daha hatırlatayım! Ülkemiz tarihinde Romanlar ile alakalı; temel hak ve hürriyetler yönünden yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönünden, ne yapıldı ise hep Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Roman açılımı kapsamında açıkladığımız, Roman Stratejik Eylem planının birinci aşaması ile birçok iyileştirme projesinin temellerini atmıştır. Şimdide geçtiğimiz hafta, TBMM meclis plan bütçe komisyonunda açıklanan Roman Stratejik Eylem Planın ikinci kısmı ile de daha görünür bir şekilde Roman vatandaşlarımızın ülkenin tüm imkânlarından eşit bir şekilde yararlanması sağlanacaktır. Bu iş TBMM kürsüsünden hükümetimizi eleştirip, kürsüden fotoğraf sallamaya benzemez. Sahaya çıkıp elle tutulur ne yaptınız onu söyleyin. Aslında ne yaptığınız ortada. Kendi partinize ait bir belediyede dahi Roman vatandaşlarımız için söyledikleriniz, yapmaya çalıştıklarınız CHP’nin Romanlar ile alakalı tavrını ortaya koymaktadır.”

“Takipçisi olacağız”
Konunun takipçisi olacaklarına dikkat çeken Bekle, “Her zaman feraset sahibi olan vatandaşlarımız, bir kez daha sizin parti içi çıkar çatışmasınız sebebi ile Romanlar hakkındaki duruşunuzu, Romanlara bakış açınızı görmüş oldu. Bu tartışma Roman vatandaşlarımızı ve en çok da kadim bir geçmişe sahip, misafirperver ve hoşgörü timsali Selçuk halkını çok rahatsız etmiştir. Klasik tabirle Selçuk’ta yaşananlar bir kez daha sizin gerçek yüzünüzü ortaya çıkarmıştır. Son olarak, Selçuk da etnik köken farklılığı gözetmeden hiçbir vatandaşlarımızın zarar görmemesi için harekete geçtiğimizi ve konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururum.” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP Kadın Kolları, kadın ve insan haklarını savunan İstanbul Sözleşmesi’ne destek amacıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesinde tarım arazisine kurulmak istenen ve büyük tepkilere neden olan go-kart pisti eylemine katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, ''Ası...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’yu ziyaret etti.

CHP, bugün basın açıklaması yapan Muharrem İnce'ye bir yazılı açıklama ile cevap verdi. CHP, Muharrem İnce'nin konuşmasını gerçek olmayan iddialar olarak görüp, gerçek...

Muharrem İnce, yol haritasını açıkladı. Muharrem İnce açıklamasında CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan’ın, kendisine karşı yaptığı açıklama da vardı.

CHP'den ayrılıp parti kuracağı söylenen Muharrem İnce, basın açıklaması yaptı. İnce, yeni bir parti kurmayacağını, muhalefet hareketi de olmayacağını söylediği hareket...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yetiştirme yurtlarında ek ders karşılığı çalışan öğretmenlerin kadro talebini, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yö...

Yazarlar
Website Security Test