Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır'dan 'Deprem' çıkışı

3.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir'de doğrudan kent merkezinden geçen ve 7 şiddetinde deprem üretebilecek potansiyelde 17 fay bulunduğunu belirterek, kentin deprem riskinin en yüksek bölgeler arasında yer aldığını söyledi.

Ülkemizde deprem olunca konunun güncellendiğini, bir süre sonra deprem gerçeğinin unutulduğunu kaydeden Nasır, yerleşimin çoğunlukla kent merkezinde olduğu İzmir için olası bir depremin büyük oranda can ve mal kaybına yol açabileceği uyarısında bulundu.

“Deprem riskiyle yaşadığımızı unutmayalım; Önlem için geç kalmayalım” diyen Nasır, “İzmir’in nüfusunun 3 milyon olduğu 1998 yılında, Birleşmiş Milletlerin başlattığı RADIUS (Kentsel Alanların Deprem Felaketlerine karşı incelenmesi için Risk Değerlendirme Araçları) projesinde dünyada 9 kentten biri olarak seçilen İzmir için hazırlanan deprem master planının 1999 yılındaki raporuna göre olası bir deprem senaryosunda 1 milyon 400 bin kişinin evsiz kalacağı belirtiliyor” diye konuştu.

Şu an nüfusu yaklaşık 4,5 milyon olan İzmir’de bu rakamların güncellenmesi halinde ortaya çıkacak senaryonun tahminlerin bile üzerinde korkutucu rakamlar doğuracağına dikkat çeken Necip Nasır şunları söyledi: “İzmir, 1999 yılında dünyada 9 kentten biri ve Türkiye’de ilk deprem master planı yapılmış il olmasına rağmen geçen 20 yılda yöneticileri tarafından geleceğini planlamamış bir şehir durumundadır. Alt ve üst ölçekli planları uyumsuz, merkez ilçelerinde 1/5000'lik planları tamamlanmamış, vatandaşların bir sürü itirazları olan 1/100.000'lik planı hala onaylanmamış, büyükşehir imar yönetmeliği olmayan İzmir’de, olası bir depremde oluşacak sonuçları düşünmek bile istemiyorum”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ
AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır, % 65’i kaçak ve gecekondulardan oluşan, geri kalan % 35'in yarıya yakını deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardan oluşan İzmir'de sağlıklı konut oranının sadece % 20 olduğunu dile getirdi.

Nasır, “Mevcut yapılarda yaklaşık % 20 oranında sağlıklı konuta sahip olan birinci derece deprem bölgesi üzerinde yer alan İzmir'in büyük oranda kentsel dönüşümle yenilenmesi gerekiyor. Aslında deprem öldürmez; öldüren plansızlık ve mühendislik denetiminden yoksun kontrolsüz yapılmış yapılardır. Büyükşehir Belediyesi 'İzmir’e toz kondurmuyoruz' diyerek elde çöp torbası, sadece % 20 sağlıklı konuta sahip, yıkık dökük çarpık kentleşmenin olduğu, alt yapısı tamamlanmamış sokaklarda dolaşarak zaman kaybedeceğine o işi görevleri gereği temizlik işleri personelleri yapmalıdır. Yetkililer acil şekilde İzmir’in planlarını tamamlayarak, sosyal donatı alanları ile ada bazlı çözümler üretip; şehrin yapı stokunu acil şekilde kentsel dönüşüm ile yenileme çalışmalarını başlatmalıdırlar”

DESTEĞE HAZIRIZ
01 Ekim 2017 tarihli Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile büyük oranda planlama yetkilerinin yerel yönetimlere bırakıldığını, belediyelerin plan yapmalarının önündeki en büyük engellerden biri olan kaçak yapılardaki mülkiyet sorunun imar barışıyla giderildiğini belirten Necip Nasır sözlerine şöyle devam etti: “Seçime daha dört yıl var. Belediye başkanları kentsel dönüşümü siyasi bir risk olarak görmemeleri gerekiyor. Zaman kaybetmeden dönüşüm çalışmalarına başlamaları önem taşıyor. Mühendis olarak yapıların depremdeki davranışlarını ve İzmir’in yapı stokunu iyi bilen biri olarak olası bir 7 şiddetindeki depremin sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum, depremin oluşturacağı sonuçların vebalinin altında kalmamak için yerel yöneticileri görevlerini yapmaya davet ediyorum. Yapılacak çalışmalarda hükümeti ilgilendiren konularda biz iktidar milletvekilleri olarak üzerimize düşen desteği vermeye hazırız”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ozzy

03.12.2019 - 15:27
Ac gozlu mutahit
Diğer Haberler

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha Cuma namazını Ayasofya'da kıldı. Ayasofya'da kameralar karşısına geçen Erdoğan, ''Türkiye ek...

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a destek amacıyla attığı tweet ile gündem oldu.

Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile ilgili konuda tartışmalara girilmemesi ve tepkisiz kalınması talimatı verdi.

Muharrem İnce 12 Ağustos Çarşamba günü, ''ortadan kaybolduğu'' seçim gecesiyle ilgili açıklama yapacak.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'ya konuşan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdiler.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, TOKİ'nin Karşıyaka ilçesindeki satışıyla ilgili konuştu. Beko, "Uyan ey halkım! İzmir’i de parsel parsel satıyorlar'' ifadelerini kul...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'nın Hiroşima kentine atılan atom bombasıyla ilgili bir mesaj yayınladı.

Yazarlar
Website Security Test