Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Serter'den Bakan Ersoy'a 'Kongre turizmi İzmir'den başlasın' çağrısı

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a İzmir çağrısı... Serter, ''İzmir'e üvey evlat muamelesinden vazgeçin'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan 2020 bütçesi görüşmelerinde değerlendirmelerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’in beklentilerini ve sorunlarını dile getirerek Bakan Ersoy’a İzmir’e ayrımcılık yapılmaması yönünde çağrı yaptı.

Turizmcinin emeği ile elde edilen artı değerin, Turizm Geliştirme Ajansı aracılığıyla merkezi hükümete gittiğini söyleyen Serter, “Turizm bütçesini Bakanlıktan çok sektörün emekçileri ayakta tutuyor. Bakanlığın yakın zaman önce kurduğu ve amacı ne kadar turizmi geliştirmek olduğu konusunda şüphelerimiz olan Turizm Geliştirme Ajansı’nın öngördüğü finansman mantığı bile yanlış” dedi. Serter, dünyada “şehir vergisi” adıyla anılan turizm fonları olduğunun ve bu fonların yerel yönetimlere aktarıldığının altını çizerek, Türkiye’de ise ajans için turizmcilerden toplanan miktarın merkezi yönetimine aktarıldığını söyledi.

“Kongre turizmini İzmir’den başlatın”
CHP İzmir Milletvekili Serter, konuşmasında kongre turizminin de öneminin altını çizerek “Kongre turizminin dünya turizmi gelirlerinin içindeki payı yüzde 30; çok ciddi bir rakam. Bizim bu pastadan pay almamız şart sayın Bakan” dedi. “Bir turizmci olarak kongre turizmini başta İzmir’de sonra da tüm Türkiye’de geliştirmek için ne yapacaksınız?” diye soran Serter, İzmir’in kongre turizmi için en uygun kent olduğunu söyledi.
Tarih, sağlık, deniz, gastronomi ve inanç turizmiyle ön plana çıkması gereken şehirlerden İzmir’e gelen turist sayısını söylemekten bile utandığını söyleyen Serter, “2019 itibariyle havaalanına inen kişi sayısı 1 milyon ama bunun 500 bini Kuşadası ve Didim turisti. Türkiye’ye 45 milyon turist geliyorsa İzmir’e hiç gelmiyor demektir. İzmir’e üvey evlat muamelesi yapmayın, artık İzmir’e öz evlat olarak bakın” dedi.

Serter’den Çeşme ve Foça Sorusu
İzmir Milletvekili Bedri Serter, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Turizm Bakanı Ersoy’a, hala açılmayı bekleyen ancak Turizm Bakanlığı’nca açılmasının önüne çeşitli engeller konan Club Med Fransız Tatil Köyü’nü hatırlattı ve bir an önce Bakan Ersoy’un köyün yeniden açılması için adım atmasını istedi.

Çeşme’nin sınırları neden yeniden çizildi?
Serter, geçtiğimiz ay çıkarılan bir Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Çeşme ve Alaçatı’nın sınırlarının iktidar tarafından yeniden çizildiğini söyledi ve sordu “ Çeşme, Cumhurbaşkanı tarafından Turizm Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan ediliyor, soruyorum, Çeşme’den ne istiyorsunuz? Bu kararnamenin amacı nedir? Bilmek istiyorum. Çeşme’ye bir şey yapmak istiyorsanız ilerlemeyen Erythrai kazılarına hız vermek için Bakanlık olarak adım atın!” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TBMM’de 2020 Bütçesi’nin görüşmeleri sürüyor. Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu. Türkiy...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Sen otur işine bak'' sözlerine cevap verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan Kamu İşletmeleri 2018 raporunda yer ala...

Davutoğlu'nun ''Gelecek Partisi''nin en genç Kurucular Kurulu Üyesi İsmail Günaçar'dan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a diploma göndermesi.

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın, yaklaşık 3 yıldır atama bekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki ziraat mühendisi, gıda mühendisi, su ürünler...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, yazdan yaza yapılan doğalgaz faturalarındaki indirimin, kış aylarında da yapılıp yapılmayacağı yönündeki sorusuna Enerji ve...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçe görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulunda söz alarak, taşeronda yapılan düze...

Yazarlar
Website Security Test