Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılacak''

11.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi taslağına göre; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılacak. Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde daire başkanlıkları olarak dağıtılacak. TBMM Çevre Komisyonu CHP sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

Türkiye’de doğa koruma ve milli parklar çalışmaları, 1956’dan 1976’ya kadar Orman Genel Müdürlüğü altında faaliyet gösterdi ve 1976 yılında ‘Milli Parklar ve Avcılık Genel Müdürlüğü’ adıyla yapılandırıldı.
Tarım Bakanlığı ile Orman Bakanlığı 1982 yılında birleştirilince ‘Milli Parklar ve Avcılık Genel Müdürlüğü’ kapatıldı ve ‘Milli Parklar Daire Başkanlığı’ olarak düzenlendi.

Kurumun, Genel Müdürlük düzeyinden Daire Bakanlığı düzeyine indirildiği dönem, Türkiye’nin doğa koruma tarihi açısından en pasif dönemlerden biri olarak anılıyor.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Bakanlığı’nın Tarım Bakanlığı’ndan yeniden ayrıldığı 1991 yılından beri Genel Müdürlük düzeyinde faaliyetlerine devam ediyor.
Ekolojik ve coğrafi bölgeler esas alınarak bölge müdürlükleri, il şube müdürlükleri, milli park müdürlükleri ve milli park şeflikleri olarak yapılandırılan, 28 yıldır Genel Müdürlük düzeyinde faaliyet gösteren kurumun bünyesinde 5 bin 300 kişiyi aşan personel çalışıyor.

Türkiye’deki doğal zenginliğin korunması için 45’i milli park, 30’u tabiat koruma alanı, 81’i yaban hayatı geliştirme sahası olmak üzere toplam alanı 3.2 milyon hektarı aşan 598 koruma alanı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yönetiliyor.
Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü bünyesinde ise 18 Özel Çevre Koruma Bölgesi ve 2 bini aşkın sit alanı ve tabiat varlığı bulunuyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılıp, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde daire başkanlıkları olarak dağıtılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hazırlandı.
TBMM Çevre Komisyonu CHP sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

‘DERHAL DOĞA KORUMA YASASI ÇIKARMALIYIZ!’
Aralarında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), HAYTAP, Doğa Derneği gibi uluslararası çevre derneklerinin de olduğu Tabiat Kanununu İzleme Girişimi’ne üye olan 123 sivil toplum kuruluşunun talebini aktaran CHP’li Bakan, “Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü kapatılmak ve Orman Genel Müdürlüğü altında Daire Başkanlığı yapılmak isteniyor. Yeryüzündeki en önemli 7 gen merkezinden biri olarak bilinen ülkemiz, biyolojik çeşitlilik bakımından bulunduğumuz coğrafyanın en önemli ülkesidir. Stratejik konumuyla Türkiye çok sayıda türün varlığını sürdürebilmesi bakımından anahtar ülke konumundadır. Bu nedenle doğa koruma alanındaki sorumluluğumuz herhangi bir ülkeninkinden daha fazladır. Doğa korumanın ülkemizde daha güçlü, tek bir yapı altında toplanması gerekirken var olan kurumları zayıflatmak, ülkemizin doğasını talan eden siyasal iktidarın doğaya bakışını da yansıtmaktadır. Yapılması gereken, öncelikle Tabiat Varlıklarını Koruma ile Doğa Koruma Millî Parklar Genel müdürlüklerinin tek bir çatı altında birleştirilmesi, ardından derhâl bir Doğa Koruma Yasası çıkarmak olmalıdır” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te haftalık olağan grup toplantısında konuştu.

İYİ Parti Meclis Grup Toplantısı yapıldı. 15 Ekim 2019 tarihli İYİ Parti haftalık TBMM grup toplantısında Meral Akşener'in konuşması. Akşener Barış Pınarı Harekatı ve ...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Azerbaycan seyahatinde kritik Barış Pınarı Harekatı ve Arap Birliği açıklamaları geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 gün sonra sakallı bir görüntüyle ortaya çıktı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne 2019 yılında 28 yeni araç alınıp alınmayacağını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Emek Büroları Merkez yöneticisi Ömer Fethi Gürer, KHK ile çıkarılan taşeron kadro uygulanmasından %70 şartına takılarak ...

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Yazarlar
Website Security Test