Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Doğalgazdan KDV ve ÖTV alınmasın teklifi

5.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, doğalgazın zaruri bir ihtiyaç olduğunu ve doğalgazdan KDV ile ÖTV alınmaması gerektiğini söyleyerek bir kanun teklifi sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'dan doğalgazda alınan KDV ve ÖTV'ye ilişkin bir kanun teklifi sundu. Tanal’ın hazırladığı 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçesinde, doğal gazın bir lüks ya da özel tüketim olmayıp vatandaşın zaruri bir ihtiyacı olduğu belirtilerek, "Nitekim doğal gazın yaygınlaşması ile artık diğer ısınma ve ısıtma şekilleri kullanılmamaya başlanmış ve tüm gerekliliklerini yitirmişlerdir. Bu noktada doğal gaz hayatın sürdürülebilmesi için adeta bir gereklilik noktasına gelmiştir” denildi.

Pırlanta hatırlatması
Tekliflerin gerekçesinde, sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak devletin, vatandaşların doğal gaz gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olduğu vurgulandı. İlgili kanunlar kapsamında pırlanta, elmas, yakut gibi değerli taşların ÖTV ve KDV kapsamında olmadığının hatırlatıldığı gerekçede, vatandaşın zaruri ihtiyacı olan ve çoğu bölgede ısınma, mutfak ve banyo ihtiyaçları için herhangi bir alternatifi bulunmayan doğal gazın ÖTV ve KDV kapsamında olmasının, gerek hakkaniyete, gerekse de Anayasanın 2. maddesi ile güvence altına alınan sosyal devlet ilkesine tamamen aykırı olduğu vurgulandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesi ve 2018 yılı kesin hesabının görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP Gru...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için söylediği sözleri eleştirdi.

İYİ Parti'nin üst düzey yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na uyarılarda bulundular.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) açıklaması.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanları (EYT) kızdıracak açıklamalarda bulundu.

TBMM’de Milli Eğitim Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitimin sorunları tartışıldı.

Güneydoğu Havacılık Uçuş Okulu’nda Çok Hafif Hava Aracı kategorisinde bulunan gyrocopter eğitimlerini başarıyla tamamlayarak pilot lisansı alan Cumhuriyet Halk Partisi...

Yazarlar
Website Security Test