Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Japonya örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler''

18.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP’den ‘kadın üniversiteleri’ projesine tepki: ''Japonya örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatını verdiği, “kadın üniversiteleri” kurulması projesine tepki gösterdi.

Kadın üniversitelerine ilişkin Japonya örneğinin gösterildiğini hatırlatan Karabıyık, “Japonya örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler” dedi.

Karabıyık, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 11. Kalkınma Planı’nda, Türkiye’de Japonya örneği incelenerek yalnızca kadın öğrencilerin kabul edildiği “kadın üniversiteleri”nin kurulması projesinin yer aldığını hatırlattı.

“Kadın üniversitelerinin gereksiz, yanlış ve ayrıştırıcı” olduğunu söyleyen Karabıyık, “Bu, kadınlar için iyi bir şey yapmış olmak ya da iyi bir şey yapmak istemek değil. Kadınlar için samimiyetle iyi bir şey yapılmak istenseydi, kadınların o kadar çok sorunu var ki önce onlar çözülürdü. Üniversiteler için iyi bir şey yapılmak istenseydi mevcut üniversitelerin kalitesi, verimlilikleri iyileştirilirdi.” diye konuştu.

Kadın üniversiteleri yaklaşımının Türkiye’yi asırlarca geriye götürülecek bir uygulama olduğunu savunan Karabıyık, şöyle devam etti:

“Kadınlar için iyi bir şeyler yapılmak isteniyorsa KHK ile mağdur olan kadınlarımızın, vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilsin, emekli kadınların, gelir yetersizliği çeken kadınların sorunları çözülsün, EYT’li kadınların mağduriyetleri giderilsin. Amaç, kadınlar için kadınları önceleyerek bir şey yapmak, fayda yaratmak değil daha önce milli eğitimde de olduğu gibi kadınları ayrıştırmak yani siyasi ve ideolojik şekillendirme mantığı. Bu ne kadınlara ne eğitime ne de Türkiye’nin geleceğine fayda sağlayacaktır.”

“KADINLARIN BU PALAVRALARA KARNI TOK”
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de 11. Kalkınma Planı’nın, iktidarın ekonomi politikalarının başarısızlığını tescillediğini savundu.

Planda yer alan kadın üniversitelerinin kurulması hedefine değinen Yüceer, “Gerçekten bu bir ihtiyaca binaen mi yoksa yalnızca birilerinin keyfi için mi konulmuş bir maddedir?” diye sordu.

Yüceer, “Planın içine sıkıştırılan kadın üniversiteleri aslında niyeti ortaya koyuyor. Niyet, kadınların kreşten başlayarak üniversiteye kadar yalnızca kendi hemcinsleriyle öğrenim göreceği bir düzen kurma hayalinin yansıması. Niyet, ideolojik saiklerle kadın ve erkeği eğitim alanında ayrı kompartımanlarda ayrıştırmak.” ifadelerini kullandı.

KADIN ÜNİVERSİTELERİNDE JAPONYA ÖRNEĞİ
Kadın üniversitelerine ilişkin Japonya örneğinin gösterildiğini hatırlatan Yüceer, Japonya’nın, Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda 149 ülke arasında 110. sırada bulunduğuna dikkati çekti.

Japonya’nın gerek politik gerekse kadın erkek eşitliği konusunda gelişmemiş ülkelerle yarıştığını ifade eden Yüceer, “Japonya’dan bir örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler.” dedi.

Kadını toplumsal yaşamdan daha da uzaklaştıracak, daha da izole edecek bu tür uygulamaların kadın-erkek eşitsizliğini derinleştireceğini savunan Yüceer, “Kadın üniversitelerinden ne ülkeye ne de kadınlarımıza fayda çıkmaz. Herhangi bir ihtiyaçtan kaynaklanmayan, anayasada ve yasalarda yazan eşitlik ilkesine aykırı olan kadın üniversitelerinin tamamen karşısındayız.” diye konuştu.

Toplantıya, CHP İstanbul milletvekilleri Saliha Sera Kadıgil Sütlü ve Emine Gülizar Emecan ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin de katıldı.

Haberin tamamı için...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yükselen döviz kurlarıyla ilgili soruyu cev...

İzmir'de suyun metreküp fiyatına yüzde 11,76 zam yapılması kararına AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, tepki gösterdi.

CHP Kadın Kolları, kadın ve insan haklarını savunan İstanbul Sözleşmesi’ne destek amacıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesinde tarım arazisine kurulmak istenen ve büyük tepkilere neden olan go-kart pisti eylemine katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, ''Ası...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’yu ziyaret etti.

CHP, bugün basın açıklaması yapan Muharrem İnce'ye bir yazılı açıklama ile cevap verdi. CHP, Muharrem İnce'nin konuşmasını gerçek olmayan iddialar olarak görüp, gerçek...

Muharrem İnce, yol haritasını açıkladı. Muharrem İnce açıklamasında CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan’ın, kendisine karşı yaptığı açıklama da vardı.

Yazarlar
Website Security Test