Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Japonya örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler''

18.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP’den ‘kadın üniversiteleri’ projesine tepki: ''Japonya örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatını verdiği, “kadın üniversiteleri” kurulması projesine tepki gösterdi.

Kadın üniversitelerine ilişkin Japonya örneğinin gösterildiğini hatırlatan Karabıyık, “Japonya örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler” dedi.

Karabıyık, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 11. Kalkınma Planı’nda, Türkiye’de Japonya örneği incelenerek yalnızca kadın öğrencilerin kabul edildiği “kadın üniversiteleri”nin kurulması projesinin yer aldığını hatırlattı.

“Kadın üniversitelerinin gereksiz, yanlış ve ayrıştırıcı” olduğunu söyleyen Karabıyık, “Bu, kadınlar için iyi bir şey yapmış olmak ya da iyi bir şey yapmak istemek değil. Kadınlar için samimiyetle iyi bir şey yapılmak istenseydi, kadınların o kadar çok sorunu var ki önce onlar çözülürdü. Üniversiteler için iyi bir şey yapılmak istenseydi mevcut üniversitelerin kalitesi, verimlilikleri iyileştirilirdi.” diye konuştu.

Kadın üniversiteleri yaklaşımının Türkiye’yi asırlarca geriye götürülecek bir uygulama olduğunu savunan Karabıyık, şöyle devam etti:

“Kadınlar için iyi bir şeyler yapılmak isteniyorsa KHK ile mağdur olan kadınlarımızın, vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilsin, emekli kadınların, gelir yetersizliği çeken kadınların sorunları çözülsün, EYT’li kadınların mağduriyetleri giderilsin. Amaç, kadınlar için kadınları önceleyerek bir şey yapmak, fayda yaratmak değil daha önce milli eğitimde de olduğu gibi kadınları ayrıştırmak yani siyasi ve ideolojik şekillendirme mantığı. Bu ne kadınlara ne eğitime ne de Türkiye’nin geleceğine fayda sağlayacaktır.”

“KADINLARIN BU PALAVRALARA KARNI TOK”
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de 11. Kalkınma Planı’nın, iktidarın ekonomi politikalarının başarısızlığını tescillediğini savundu.

Planda yer alan kadın üniversitelerinin kurulması hedefine değinen Yüceer, “Gerçekten bu bir ihtiyaca binaen mi yoksa yalnızca birilerinin keyfi için mi konulmuş bir maddedir?” diye sordu.

Yüceer, “Planın içine sıkıştırılan kadın üniversiteleri aslında niyeti ortaya koyuyor. Niyet, kadınların kreşten başlayarak üniversiteye kadar yalnızca kendi hemcinsleriyle öğrenim göreceği bir düzen kurma hayalinin yansıması. Niyet, ideolojik saiklerle kadın ve erkeği eğitim alanında ayrı kompartımanlarda ayrıştırmak.” ifadelerini kullandı.

KADIN ÜNİVERSİTELERİNDE JAPONYA ÖRNEĞİ
Kadın üniversitelerine ilişkin Japonya örneğinin gösterildiğini hatırlatan Yüceer, Japonya’nın, Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda 149 ülke arasında 110. sırada bulunduğuna dikkati çekti.

Japonya’nın gerek politik gerekse kadın erkek eşitliği konusunda gelişmemiş ülkelerle yarıştığını ifade eden Yüceer, “Japonya’dan bir örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler.” dedi.

Kadını toplumsal yaşamdan daha da uzaklaştıracak, daha da izole edecek bu tür uygulamaların kadın-erkek eşitsizliğini derinleştireceğini savunan Yüceer, “Kadın üniversitelerinden ne ülkeye ne de kadınlarımıza fayda çıkmaz. Herhangi bir ihtiyaçtan kaynaklanmayan, anayasada ve yasalarda yazan eşitlik ilkesine aykırı olan kadın üniversitelerinin tamamen karşısındayız.” diye konuştu.

Toplantıya, CHP İstanbul milletvekilleri Saliha Sera Kadıgil Sütlü ve Emine Gülizar Emecan ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin de katıldı.

Haberin tamamı için...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'den Urla'daki renkli Atatürk heykeli ile ilgili açıklama.

Bu yazı dizisi değerli yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Mehmet Şakir ÖRS'ün Gözlem için yazdığı dünyadaki siyasal gelişmeler ve bunlara paralel olarak Türkiye'ye olası...

KDK, kurum lojmanını üçüncü kişilere kiraya veren TCDD'yi haksız bularak lojmanların personele tahsis edilmesine yönelik tavsiye kararı vermişti. CHP’li Gürer’in yazıl...

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’in Karaburun İlçesi merkezindeki ilköğretim okulunun müdürü olan Şahin Özdemir'i Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Adalet Ba...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatları ve girdi maliyetlerindeki artışlar ve mera alanlarının azalması gibi nedenlerden dolayı hayvancılığın ciddi soru...

The Bloomberg 50 listesine giren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için önemli iddialar.

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özür Özel'den AKP Grubu'na çarpım tablosu üzerinden sert eleştiriler geldi.

Yazarlar
Website Security Test