Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Ahmet Davutoğlu yeni partiden vazgeçecek''

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

''Ahmet Davutoğlu yeni partiden vazgeçecek''

Ak Parti kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yeni parti kuracağı konuşulan Davutoğlu'yla ilgili olarak ''Davutoğlu’nun parti kurmaktan vazgeçeceği ihtimali üzerinde duruyorum." açıklamasını yaptı. 

Artı TV'nin Ankara Gündemi programına katılan Abdüllatif Şener'in açıklamalarının devamı ise şu şekilde:

"Babacan ve Davutoğlu iki ayrı parti kuracak deniyor. Fakat bu ikisinin birlikte parti kurmasının birbirlerini aşındırmaktan başka sonuç vermeyeceğini düşünmek lazım. Davutoğlu’nun parti kurmaktan vazgeçeceği ihtimali üzerinde duruyorum.

Ayrıldığımdan bugüne kadar ki çizgimin çok doğru olduğuna inanıyorum.

Çünkü kamuoyu benim bildiklerimi bilmiyor. Benim yaşadıklarımı yaşamamış, hissettiklerimi, kurduğum empatileri bilmiyor ama AKP’nin ilk döneminde her şey güllük gülistanlık gözükürken içten içe ana dinamiklerin bu ülkeye zarar verebileceğini ben gördüm ve 5 yıllık Başbakan Yardımcılığım döneminde Sayın Erdoğan’ın birçok kararına itiraz ettim. Bunlar basında yayınlandı ve kamuoyunda tartışıldı. Bu çizgide partinin, kuruluş ilkelerine aykırı bir rotaya girmiş olduğunu gördüğüm için bıraktım.

Benim siyaset anlayışımla, dünyaya bakışımla Erdoğan’ın bakış açısı farklı. Ben merkezli bakış açısıyla devletin yönetilmeyeceğini biliyordum. Etrafındakileri de karanlık şeylere bulaştıracak birinin yanında siyaset yapmam mümkün değildi.

Geldiğimiz nokta ortada… Sürekli her şey benim olsun, saraylar uçan saraylar yazlık saraylar benim olsun, bütün yetkiler benim olsun. Başbakanlık yetmiyor, Cumhurbaşkanlığı yetmiyor, tek başıma hükümet olayım, yargıda da benim sözüm geçmeli dedi. Yasama organı parlamento beni denetlemesin dedi. Parlamentonun ana görevi yasa çıkarmaktır ama bütün yasaları o çıkarmasın benim de yetkim olsun dedi. Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle parlamentonun yetkilerine el koydu.

Erdoğan, 'Şener gibi olursunuz' diyor. Ben iyi bir şey yaptım. Sizin frenlenmenize ihtiyaç varsa bunu frenlemenin en büyük mekanizmanın ana muhalefet partisi olduğunu gördüm, bağımsız da mücadele ettim. Hükümeti kinden nefretten dolayı değil ülkeye zarar vermeyin diye eleştirirsiniz. Ben AKP’den ayrıldığımdan beri ‘Bu yanlıştır’ diye bağırdım. Bu mücadeleyi yaptım. Benim geldiğim noktayı küçümsemek yerine öyle sanıyorum Erdoğan tek başına kaldığında 'Keşke Abdüllatif Şener gibi olsaydım' diyordur.

Damada ekonomiyi teslim edersiniz, kamu işletmelerini Varlık Fonu’na bağlarsınız ve ülkenin tüm parasını damat kayınpeder idare edersiniz. Ben onurlu bir mücadele verdim. Babacan’a bak Şener’i gördünüz, Başbakan Yardımcısıydı elinden gitti, sonunda CHP’den milletvekili oldu diyorsa bu kurgu yanlıştır. Benim çizgim CHP’de olduğum nokta itibariyle de doğru ve onurlu bir çizgidir.

Yeni iki partiden söz ediliyor, Babacan ve Davutoğlu iki ayrı parti kuracak deniyor. Fakat bu ikisinin birlikte parti kurmasının birbirlerini aşındırmaktan başka sonuç vermeyeceğini düşünmek lazım. Davutoğlu’nun parti kurmaktan vazgeçeceği ihtimali üzerinde duruyorum. Yoksa balon patlamış olur, bunu gördüklerini sanıyorum. Beklentiler de Davutoğlu’ndan yana değil bunun için Davutoğlu’nun parti kurma girişiminden vazgeçme ihtimalini gündemde görüyorum.

Babacan parti kurarsa ne olur? Şu an net bir resim çizmekte zorluk var. Aylardır Türkiye bu partiden bahsediyor fakat parti ile ilgili konuşulan kişiler ise hatta Partinin genel başkanı olacağı söylenen kişilerden net bir açıklama çıkmıyor. İşin sahibinin net duruşunun olması lazım. Bana kalırsa AKP’nin kuruluşu sırasında beraber olduğumuz arkadaşların biraz daha kararlı olmaları, açıklama yapmaktan, net tavır sergilemekten, Hükümetin yanlışlarını söylemekten kaçınmamaları lazım. Umarım önümüzdeki süreçte bu netliği göreceğiz.

Güçlü yeni bir parti kurulacaksa bunun parlamentoda ayağının olması lazım. Bu da en azından bir gruplarının olması lazım. Yeterli sayıda milletvekili ile bir grup oluşturmaları gerekir, Meclis faaliyetlerine aktif katılmaları gerekir, Meclis çalışmalarında Partilerinin görüşlerini kamuoyuna iletmeliler. Grupları olmazsa başlarken zorlukla karşılaşabilirler.

Burada da nereden bir milletvekili bulacaklar? Büyük ihtimalle AKP milletvekillerinden oluşan bir grup oluşabilir diyorum. Mümkün mü? Mümkün olmadığını söyleyemem. Özellikle 31 Mart’tan sonra peşinden İstanbul’da ikinci bir hezimet yaşanmış olması AKP’nin büyüsünü bozmuştur. Sürekli seçim almaya alışan ve bu anlayış kapsamında geleceklerini garanti altına alan milletvekillerinde bir değişiklik var. Eskiden herşeyin sahibi olarak kendilerini gören AKP milletvekilleri daha nezakete doğru yelken açmış durumdalar. Mağlubiyetin büyük kazanımı vardır AKP üzerinde. Böyle bir tabloda bu gruptan bazı milletvekilleri yen çıkışı da destekleyebilir. Ancak hangi milletvekillerinin bu yeni oluşuma katılabileceği yönünde hiçbir bilgiye sahip değilim. Böyle bir bilgiyi yeni parti kurmaya hazırlananlardan da duymadım."

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP'den istifa etti. Davutoğlu basın toplantısı düzenledi. 13 Eylül 2019 Cuma Ahmet Davutoğlu açıklamaları.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde ülke gündeminde büyük sükse yapan Şanışer'in şarkısı Susamam'ı hedef aldı. Devlet Bahçeli ayrıca Bülent Arınç ve Ekrem İ...

Cumhurbaşkanılığı Külliyesi'ndeki toplantı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun oturduğu sandalyenin ayağı kırıldı, Ekrem İmamoğlu sendele...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde belediyeden hiç işçi çıkarıldı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde CHP'li başkanların da olduğu Büyükşehir Belediye Başkanlarını kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için hazırlandığı iddia edilen masonluk belgesinde FaceApp uygulamasıyla İmamoğlu'nun fotoğrafının gençleştirilip k...

Ali Babacan yeni partiyi ne zaman kurmayı düşündüklerini açıkladı. Ali Babacan Karar gazetesine konuştu.

Yazarlar
Website Security Test