Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sporda Şiddetin Önlenmesi yasasının içeriği nedir? Bedri Serter açıkladı

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, bu hafta TBMM gündemine gelecek olan Sporda Şiddetin Önlenmesi yasasıyla ilgili sert eleştirilerde bulundu. AKP’nin, bu yasa için destek isteyen Grup Başkanvekillerine seslenen Serter, ''Statlar, spor maçları bu ülke insanlarının özgürce bir araya geldiği alanlardır, kendi insanlarınızdan korkmayın'' dedi.

Sporda şiddeti önlemenin toplumsal kutuplaşmayı arttırarak değil dayanışmayı ve beraberliği arttırarak mümkün olacağını söyleyen Serter, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a da konuya dair yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde Serter, sorunun çok boyutlu olduğunu ve sadece Cumhurbaşkanı’nın sevmediği sloganları engellemek için yasa yapılamayacağını söyledi.

“İmamoğlu’na mazbatayı ver sloganı Saray’ı ve Bakanlarını rahatsız etti”
Serter, 31 Mart ve 23 Haziran’da gerçekleşen İstanbul seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beşiktaş ve Fernerbahçe’nin maçlarına gitmesinin özelikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu eliyle engellenmeye çalışıldığını hatırlattı. Herkesin bir arada olduğu, ortak duygu ve düşüncelerini dile getirdiği statlarda “İmamoğlu’na mazbatayı ver” sözlerini duymak istemeyen Saray ve onun İçişleri Bakanı’nın, İmamoğlu’nun statlara girişini engellemek istediğini vurgulayan Serter, “Ona rağmen halk tek ses olmuştur ve halk, yine Saray tarafından gasp edilmeye çalışılan hakkını da 23 Haziran’da geri almıştır” dedi.

“Kendi aleyhine her sloganı engellemek için yasa çıkarıyorlar”
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, AKP iktidarının TBMM gündemine getirdiği “Sporda Şiddeti Önleme Yasası”nın, Erdoğan’ın statlardaki söylem ve sloganlardan rahatsız olduğuna dair açıklamalarından sonra gündeme geldiğinin altını çizdi.
İzmir Milletvekili Bedri Serter: “AKP’li Cumhurbaşkanı, rahatsızlık duyduğu sloganların kaydedildiğini, İstanbul’da yaptığı bütün seçim çalışmaları sırasında söyledi ve “gereğinin yapılacağını” söyledi. Ardından bu yasa gündeme geldi. Türkiye’nin farklı kesimlerinden insanların buluştuğu statları, özgürce görüşlerini dile getirdikleri yerleri ceza alanları haline getirmek ancak korku düzenin anlayışıdır” diye konuştu.
“Göztepe, Altay, Altınordu ve Karşıyaka gibi Türkiye’ye mal olmuş kulüplere sahip olan İzmir’in taraftarlarının da bu yasanın sporda şiddeti önlemeyi değil kendilerinin müsabakalardan uzak tutulması amacını taşıdığını söylüyorlar” diyen Serter, sporseverlerin sesi olarak da “İnsanların özgürlüklerini kısıtlamak için mazeret üretmeyin, spordan, statlardan elinizi çekin!” dedi.

İzmir Milletvekili Bedri Serter'in Sporda Şiddetin Önlenmesi yasasına ilişkin soru önergesi;

Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı sorunlardan biri kutuplaşma ve buna bağlı olarak da toplumda güvenlik sorunları yaşandığını inkâr etmek mümkün değildir. TBMM gündemine gelen Sporda Şiddeti Önleme Yasasının da bu şiddeti sahalarda, spor alanlarında önleme amacı taşıdığını düşünürken gelen yasanın tamamen güvenlik altyapısına sahip olduğunu görmek sorunun tek taraflı ele alındığını ve iktidar yanlısı bir politikanın sonucu olduğunu bize düşündürmektedir. Bu yasa, toplumumuzda en önemli bir araya gelme alanı olan spor alanlarından sporseverleri uzak tutmayı ve güvenlikçi önlemlerle özgürlük alanlarını kısıtlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda yanıtlanmasını istediğim sorular aşağıdaki gibidir;

• Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının, statlardaki slogan ve pankartlara dair söylemleri üzerine mi bu yasa gündeme getirilmiştir?
• Türkiye’de sporda şiddeti önleme noktasındaki tek önlem insanları “fişlemek” midir?
• Sporda şiddetin ancak İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çalışma, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının ortak geliştirecekleri politikalarla çözülebileceği ortadadır. Bu bağlamda farklı bakanlıkların ortak koordinasyonunda bir çalışma öngörülmekte midir?
• Dünya üzerinde de, yüzlerce ülkenin kültürel anlamda kendilerini temsil ettikleri en önemli konuların başında spor, branşların başında da futbol gelmektedir. Bu ülkelerde sporda şiddeti önleme noktasında yapılan çalışmalara, farklı açılardan ele alınan politikalara bakılmış mıdır?
• Bu yasa ile ortaya çıkacak olumsuz sonuçlar, maddelerden biri olan elektronik kart ve bilet uygulamasıyla kulüplerin elde ettikleri gelirlerin sadece kulüplerin kullanım tasarrufundan çıkarılması kuşkusuz uluslararası arenada da bizi temsil eden takımlarımızı önce ekonomik anlamda sonra da sosyo-kültürel anlamda etkileyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının uluslararası alanda da Türkiye’yi olumsuz etkileyeceği görünen bu yasanın farklı değerlendirilmesi noktasında bir çalışması olacak mıdır?
• Türkiye’deki spor kulüplerini ekonomik anlamda da çok etkileyeceği anlaşılan bu yasa için T.C. Cumhurbaşkanlığının kulüplerimizin mali durumlarına ilişkin başkaca önlemleri olacak mıdır?
• Sayın Cumhurbaşkanı’nın sahalarda duyulan ve toplumun ortak istek ve iradesini ortaya koyan sloganların “kayda alındığına” ve “gereğinin yapılacağına dair söylemde, yasanın ruhuna uymamakla beraber toplumdaki kutuplaşmayı arttırabilecektir. Bu noktada devlet yönetiminin toplumsal uzlaşıyı sağlama noktasında nasıl çalışmaları olacaktır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muharrem İnce, yol haritasını açıkladı. Muharrem İnce açıklamasında CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan’ın, kendisine karşı yaptığı açıklama da vardı.

CHP'den ayrılıp parti kuracağı söylenen Muharrem İnce, basın açıklaması yaptı. İnce, yeni bir parti kurmayacağını, muhalefet hareketi de olmayacağını söylediği hareket...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yetiştirme yurtlarında ek ders karşılığı çalışan öğretmenlerin kadro talebini, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yö...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ''Aile Sosyal Destek Personeli'' pozisyonuna 4 bin personel alınacağı yönündeki açıklam...

CHP'de iki önemli isimden Muharrem İnce'ye ''partide kal'' çağrısı yaptı. Muharrem İnce de parti kurma gibi bir fikrinin şu an olmadığını söylediği bir açıklama yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin davetine bir kez daha yanıt verdi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı ardından kendisine yönelik yaptığı eleştirile...

Yazarlar
Website Security Test