Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayınında neler konuşuldu? Uzman görüşleri

16.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun açık oturumu, gazeteci İsmail Küçükkaya'nın moderatörlüğünde ve Fox TV ile birçok diğer televizyon kanalından canlı olarak yayınlandı.

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı açık oturum, gazeteci İsmail Küçükkaya'nın moderatörlüğünde Fox TV'de 'Tarihi Buluşma' ismiyle yapıldı. Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın katıldığı canlı yayın Fox TV'nin yanısıra birçok televizyon kanalından da canlı naklen verildi.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım 31 Mart 2019 yerel seçimleri akşamı ve sonrasında yaşananları konuştular. İsmail Küçükkaya'nın ayrıca İstanbul'la ilgili vaatler hakkında ve adayların kampanyalarına ilişkin birçok sorusu vardı.

İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın Fox TV'de yayınlanan canlı yayını 'Tarihi Buluşma'nın tamamı;

 

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın 'Tarihi Buluşma' canlı yayınına ilişkin Gazeteci Öcal Uluç ile Ekonomist Dr. Ali Nail Kubalı ve Akademisyen Hüsnü Erkan'ın görüşleri şöyle;

Öcal Uluç (Gazeteci/Yazar)- Benim yönümden bu geceki 3 saat tam bir hayal kırıklığı oldu.

Moderatör arkadaşımız suya sabuna dokunmayan sorularla iki adaya da bugüne kadar söylediklerinin özetini yeniden söylemeleri için elinden geleni ardına koymadı, açık oturumda yeni hiçbirşey söylenmedi.

İsmail Küçükkaya, en azından bu konuşmaların içinden “birer gazeteci sorusu” çıkartıp sorabilirdi onu bile yapmadı.

Mesela, Binali Yıldırım’ın “24 dereyi islah edip yeşil alan ve parklar projesi” için “25 yıldır İstanbul’da iktidardasınız her yıl 1 dere islah etseydiniz bu proje bitmiş olurdu, neden yapılmadı?” diye soramadı.

Artı, Binali Bey, İmamoğlu'na “Siz ilçe belediye başkanı ilken halkınıza 17 kreş sözün verip sadece 1 tanesini yapmışsınız” dedi. Bu iddia cevapsız kaldı. İsmail Küçükkaya “Ekrem Bey, 17 kreş sözünden sadece 1 kreş çıkmış. Şimdi bunca vaadiniz var, bu vaadlerin tümünün yerine getirileceğine nasıl inanacağız? diye soramadı.

Adeta “Bir an evvel bu tartışma bitsin de ben de suya sabuna dokunmadan bu işi kotarmış olayım” havasında idi.

Adaylara gelince ikisi de baştan çok tutuktu. Binali yıldırım, Ekrem İmamoğlu’na çok sık müdahalelerde bulundu, bunlar,

İmamoğlu’nun temposunu zaman zaman bozdu.

Yine de İmamoğlu’nu “vaadler” konusunda daha hazırlıklı buldum.

Kısacası 10 üzerinden not verirsem; benden, Küçükkaya 4, İmamoğlu 6, Yıldırım 5 alır.

İstanbul’da oy kullanacak olsam, bu açık oturum kararımı değiştirmezdi. Açık oturumdan önce kime oy oy vermeye karar vermişsem, Pazar günü gene o oyu sandığa atardım.

Dr. Ali Nail Kubalı (Ekonomist)- İlk önce bence moderasyon tamamen tarafsızdı. İkinci olarak her iki aday da moderatöre büyük oranda itaat ettiler. Bir iki yerde sayın Binali Yıldırım düzene müdahale etti. Ama o da kendini sonunda toparladı. Üçüncüsü bence İmamoğlu başlangıçta heyecanlı ve tutuktu ve zaman içinde açıldı. Kendisini net bir şekilde ifade etti ve benim üzerimde fevkalede dürüst, iyi niyetli doğru vaatler yapan, vaatlerini yerine getirebilecek bir insan, yönetici konumunda. Bir tek eksikliği; Binali Yıldırım’a ifade etmesi gereken bazı şeyleri söylemedi. Örneğin Sayın Binali Yıldırım’ın vaatleriyle ilgili 15 senede niye yapmadınız diye sorabilirdi. AK Parti 15 yılda neden yapmadı? Diye sorabilirdi. Orada insiyatifi ele almadı.

Binali Yıldırım bence bugüne kadar tanıdığımız, bildiğimiz Binali yıldırım’a bir şey eklemedi. Neyse o, daha önce de biliyoruz. Biraz talimatla hareket etti. Cumhurbaşkanının talimatlarından çıkmasına imkan yok. Herhangi bir yenilik yok. Yeni söylemler oluşturan bana göre Ekrem İmamoğlu’ydu. Öbür tarafta ise bildiğimiz, bunu yapacağız, onu yapacağız diyen bir Binali Yıldırım vardı. Ekrem İmamoğlu hiçbir şekilde daha önce yapılmış şeylerin; İzmir’de ve İstanbul’da yapılan projeler arasındaki maliyet farkını sorgulamadı. Ama dürüsttü, kibardı ve akıllıydı.

Son olarak birlikte fotoğraf çektirme fikri bence çok zekice düşünülmüştü ve zekice yapılmış birşeydi. İnşallah o fotoğrafları bugün veya yarın görme fırsatımız olacak. Bana göre seçim sonuçlarına küçük de olsa etkisi olacak bir kontrasttı.

 

Prof. Dr. Hüsnü Erkan ( Akademisyen) -  17 yıl sonra ilk defa böyle bir tartışma programının olması demokrasimiz açısından sevindirici oldu. Genel olarak İmamoğlu demokrasi ve gelecek vurgusunu ön plana çıkardı. Binali Yıldırım ise kurgusunu geçmişi canlandırma üzerine yaptı. Reklam aralarında girilen seçim reklamlarında bile bu farkı görebildik. Ekrem İmamoğlu'nun TV reklamı demokrasiye ve geleceğe vurgu yaparken, diğer aday Binali Yıldırım'ın TV Reklamı da geçmişe vurgu yapıyordu. Bu durum hediyelere dahi yansıdı İmamoğlu kalem hediye ederken, Binali Yıldırım tesbih hediye etti. 

İmamoğlu belgelere dayalı konuştu. Yıldırım ise savunma ve suçlama modunda hareket etti. Sürekli yalan vurgusu yaptı.
Verilerin kopyalanmasıkonusu aslında tartışmaya bile gerek olmaması gereken bir konuydu.  Seçimlerin tekrarı konusunda Yıldırım inandırıcı olmayan çalma söylemini tekrarladı. İmamoğlu ise demokrasi vurgusu yaptı. İmamoğlu geçmiş seçimin bir kurgu olduğunu söyledi. 

İmamoğlu'nun vaatleri daha canlıydı. 

Sayıştay raporu konusu önemliydi ancak Yıldırım bunun çok da önemli olmadığını vurgulamak istedi .

Oysa ki devlet yönetiminde sayıştay raporları çok önemlidir.

İmamoğlu yoksulluk ve israfla mücadele edeceğini söyledi. Ayrıca eğitime ağırlık vereceğini söyledi. Yıldırım ise AKP'nin son yıllarda mecburen yönelmek zorunda kaldığı teknokent projesine değindi.  Bunun İmamoğlu'ndan da beklerdim ama yapmadı. 

Partizanlık konusunda İmamoğlu haklıdır bugün üniversitelerden tutun, her türlü devlet kurumunda, işe alımlarından atamalara kadar siyasallaşma ve partizanlık had safhadadır.

Suriyeli konusunda İmamoğlu'nun politikası takdire şayandır.

Kadının güçlendirilmesi konusunda Sayın İmamoğlu'nun daha inandırıcı olduğunudüşünüyorum.

Geçen seçimlerde beka tartışması yapan iktidar bu seçimde dersini almış görünüyor.

Kutuplaştırma politikasının işe yaramadığının anlaşılması bir kazançtır demokrasimiz için.

Ulaştırma konusunda Binali Yıldırım geçmişte yaptıklarını vurgulayarak "yine aynı şekilde başarılı işler yapacaklarını" söyledi ama bugüne kadar İstanbul'da ulaştırma konusu düğüm haline gelmişse bu çok da başarılı olmadıklarını düşündürüyor.

Binali Yıldırım Ak Partinin partizanlık yapmayıp İzmir Belediyesine de destek olarak İzmir'e izban'ı yaptıklarını gündeme getirdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Vatandaş

17.06.2019 - 13:46
Prof. Dr. Hüsnü Erkan ( Akademisyen)uzman olarak mı yoksa parti sözcüsü olarak mı görüş bildiriyor? İmamoğlu yalan üzerine kurulmuş bütün söylemlerine devam etti vali konusu olsun veri kopyalama olsun soruları isteme konusu olsun v.s. v.s bir sürü yalan. hangisine verdiği cevap sizi tatmin etti? Hangi demokrasiden bahsetti 29 bin oyun 13 bine inmesi maddi hata olabilir mi? kim çaldı diyor siz daha iyi bilirsiniz. cebinden 20 tl çıkartıp bu sahte ise 5 tlsi sahte denmez diyor ama 4 tane 5 tl çıkartıp bunlardan birinin sahte olabileceğini düşünemiyor. nedense sorulacak sorulara ait grafikler hemen yanıbaşında hiç aramadan hemen çıkartıyor ne hikmetse.tarafsız moderatör daha ilk cümlesinde imamoğluna başkan sıfatı yerleştiriyor. kameralar imamoğlunu tam cepheden cekerken yıldırımı yandan çekiyor. müteahit inşaattan şikayetçi. mal varlığına mahkeme kararı ile yasaklama koydurup seçimden sonra açıklarız diyor be insaf biraz tutarlı olun dediklerinizin ardında durun.
Diğer Haberler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 gün sonra sakallı bir görüntüyle ortaya çıktı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne 2019 yılında 28 yeni araç alınıp alınmayacağını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Emek Büroları Merkez yöneticisi Ömer Fethi Gürer, KHK ile çıkarılan taşeron kadro uygulanmasından %70 şartına takılarak ...

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi taslağına göre; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılacak. Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde ...

CHP Karabağlar İlçe Örgütü, Karabağlar’da bulunan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, 21 Nisan’da Ankara-Çubuk’ta şehit cenazesinde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Barış Pınarı Harekatı''nın başladığını Twitter'dan duyurdu.

Yazarlar
Website Security Test