Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP Meclis grup toplantısı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması

28.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 28 Mayıs 2019 Salı tarihli Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Rabia Naz'ın ölümü, Ekrem İmamoğlu ve İstanbul seçimleri ile gündeme ilişkin önemli değerlendirmeler geldi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 28 Mayıs 2019 Salı tarihli Meclis grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Rabia Naz'ın ölümü, Ekrem İmamoğlu ile 23 Haziran İstanbul seçimleri ve gündeme ilişkin çok önemli açıklamalar geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

- Gazetecilere yönelik artan saldırılara tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Eğer haber yaptı diye bir gazeteciye şiddet uyguluyorsanız, şiddet uyguladıktan sonra bu gazeteciler 'korkarlar, yazamazlar' diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hiçbir namuslu gazeteci dayak yedi diye bir adım geri atmaz" dedi.

- Rabia Naz 11 yaşında, Eynesil'de İmam Hatip Ortaokulu’nda okuyor, hayat dolu bir kız. Öldürülmeden önce arkadaşlarıyla gidip dondurma almış, annesinin çalıştığı eczaneye gitmiş. Haber geliyor, Rabia Naz evin önünde sırt üstü yatıyor ve ağır yaralı. Babasına diyorlar ki intihar etti. 11 yaşındaki bir çocuk niye intihar etsin? Baba araştırıyor; doblo marka bir siyah aracın çarptığı iddia ediliyor, oradan alıp metruk bir eve götürüyorlar, sonra getirip evinin önüne sırt üstü yatırıyorlar intihar etti diye.

- Baba bir türlü derdini anlatamıyor. Bir gazeteci arkadaşımız, Metin Cihan olayı takip ediyor. Gazeteciler bir haksızlığın üzerine gittiğinde, yola koyulduğunda şiddete uğruyor. Bu gazeteci arkadaşımız olayın ortaya çıkması için elinden geleni yapıyor. Bir çocuğun göz göre göre öldürülmesine tanıklık etmek değildir sizin göreviniz, bunu yapanları adalete teslim etmektir. Rabia Naz'ın ne günahı vardı? Ankara'da bir güç adaletin önünü tıkamaya çalışıyor. Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.

- AK Partili kardeşlerime seslenmek istiyorum. Madem ki beraber yaşıyoruz, görüşlerimiz farklı olabilir ama hepimiz huzur içinde yaşamak istiyoruz. Açlığın yoksulluğun olmadığı bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. Bir Cumhurbaşkanı neden tarafsız olmalı? Çünkü devletin sigortasıdır. Devletin başı ise bir partinin başı olamaz. Devlet bütün vatandaşlarına hizmet eder.

- Bir Cumhurbaşkanı günün 24 saati belediye başkanlığı seçimlerine müdahale eder mi? Bir tarafta partilerin belediye başkan adayları var, bir tarafta Erdoğan'ın fotoğrafı var. Bu normal bir şey mi? Bir Cumhurbaşkanı devleti mi yönetecek belediyeye mi yönetecek? Vicdan, ahlak sahibi herkese bu soruyu soruyorum.
Sayıştay raporlarına göre İBB'de 643 yönetici var, makam aracı sayısı ise 1717. AK Partili kardeşim bunu sorgulamak zorundadır. Yazlık, kışlık, uçan sarayları var. Bir yere giderken bir orduyla gidiyor. Ne oluyor savaşa mı gidiyoruz?

- AK Parti’ye oy vermiş tüm vatandaşlarıma seslenmek istiyorum, ben illa gel bana oy ver demiyorum. Allah’ın verdiği en değerli şey akılsa aklımızı kullanacağız. Çocuk açlıktan ölecek, beyefendi 1100 yataklı yerde yaşayacak. Açlıktan ölen Kübra bebeği unutabilirler, ben unutmadım. Nedir bu israf? Nedir bu lüks?

- Kibirli insan iyi insandır diyorsan git oyunu ver kardeşim. Ama yok kibir günahtır diyorsan, bunu düşün. Dünyanın hiçbir ülkesinde israf itibar görmez. Muaviye Şam'a saray yapınca Ebuzer 'Bu sarayı bütçeden yapıyorsan haramdır, kendi cebinden yapıyorsan israftır' der. Ebuzer mi haklı, Muaviye mi?

- 3 Bakan’ın tespit edilen yolsuzluk dosyaları Yüce Divan'a gönderilmedi. AK Partili kardeşim, 2002'den beri oy veriyorsun. Senin vicdanına sesleniyorum; yolsuzluk bitti mi, yoksulluk bitti mi? Bire bir tespit edilen 3 bakanın yolsuzluk dosyası Yüce Divan'a gönderilmedi. Kul hakkı yiyenleri Yüce Divan'a göndermemek ne demektir?

- Devlet de borç batağında. İç borç 653 milyar lira, dış borç 557 milyar lira. Yoksulluk diz boyu, açlık diz boyu. Nereye gitti bu paralar? Sen sormayacak mısın kardeşim? Bu paraları nerelere harcadınız diye sormayacak mısın? Devlet adaletle, ahlakla, liyakatla yönetilir. Bir dönem dolar alan yanacak deniyordu, şimdi Türk Lirası tutan yanıyor. Dolar aldın mı kârdasın. Şimdi vatandaş mevduatı dolar olarak tutarsa güvende hissediyor. Vatandaş Erdoğan'a güvenmiyor, vatandaş Cumhurbaşkanı'na güvenmiyor.

- Son 1 yılda 1 milyon 376 bin kişi işsiz kaldı. İşsizlik nedir biliyor musun AK Partili kardeşim? Ama gidiyorsun, çocuğunu işsiz bırakana oy vereceğim diyorsun. TÜRK-İŞ'e göre açlık sınırı 2.124 TL. Asgari ücret 2.020 TL. Bizim belediyelerde 2.200 TL. Açlık sınırının altında ücret mi olur? 8 milyon 500 bin kişi asgari ücret veya onun altında gelir elde ediyor.

- 16 milyon hane, açlık sınırının altında gelir elde ediyor. 16 milyon hanede babalar çocuklarına nasıl bayram harçlığı verecek? 17 yıldır yönetiyorlar. Beylerin bir eli yağda bir eli balda. Sarayda oturan diyor ki, 'herkes iş bulacak diye bir kaide yok.' Cami açılışında kadın sesleniyor 'İki üniversite bitirdim işsizim' diye. Soruyor beyefendi 'Kocan çalışıyor mu', 'Çalışıyor'. Tamam diyor. Kocası çalışıyorsa tamam. Pes.

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu millet soğan ve patates kuyruğuna girmiştir. 17 yılın sonunda memleketi getirdikleri nokta bu olmuştur. Sadece İstanbul'da 1 milyonu aşkın hanenin ya suyu ya elektriği ya doğalgazı kesik. İstanbul’da oy kullanacak vatandaşlarıma sesleniyorum; 1 milyon hanede su akmasa, elektrik olmasa, doğalgaz olmasa ne olur? Verdiğiniz oya ihanet edenin arkasından niye gideceksiniz? Herkesi aşağılıyor, herkese tepeden bakıyor. Vatandaşı bir dinle, neden iş arıyor vatandaş? Kibir abidesi.

- Yasaklarla mücadele edeceklerdi. Hapiste gazeteci mi olur dediler. Bunlar darbe dönemi işi dediler. Doğru. Peki ya şimdi? Fabrika yapacaklarına hapishane yapıyorlar. Milletvekilleri, öğrenciler, gazeteciler, hukukçular, hocalar hepsi hapiste. Kenan Evren'in 1402'likleri vardı. Senin ne farkın var? O da hocaları attı, sen de attın.

- Hapishaneden parası olan, dayısı olan, Erdoğan'ın avukatını tutan kişi çıkıyor. İddianame bile düzenlenmiyor. Eren Erdem tam 333 gündür hapiste, boşu boşuna. Osman Kavala tam 574 gündür hapiste, saçma sapan bir iddianame düzenlendi.

- Damat habire dengelemeden bahsediyor. Ne dengesi kardeşim, vatandaşın dengesi kalmadı. Hangi dengeden bahsediyorsun? Senin dengen yerinde ama. Vatandaşa soruyorum, geçen yıl pazardan ne alıyordun şimdi ne alıyorsun?
Tövbeyi bile şarta bağladılar! Akıl var mantık var. 23 Haziran'dan önce tövbe etmeyeceklermiş, yani günaha devam. Numan Kurtulmuş ‘önce 23 Haziran’ı atlatalım, sonra siyaseten tövbe istiğfar eder günahlarımızdan kurtuluruz’.
Kul hakkı yediler, Ekrem İmamoğlu'nun hakkını yediler. Tövbe için Allah'a şart koşuyorlar. Ne diyeyim, Allah bunları affetsin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarını askıya alacağını duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, Covid-19 sürecinden en çok etkilenen gruplardan birinin esnaflar olduğunu belirterek ''Hükümet esnafımız...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 20 yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yeten ender ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin, günümüzde ithalatçı bir konuma ...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albay...

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy hakkında yürütülen terör soruşturmalarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bugünkü (30 Haziran 2020 Salı) Meclis grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu ne söyledi? İstanbul Şehir Üniversitesi...

Yazarlar
Website Security Test