Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan TÜSİAD'a çok sert çıkıştı: 'Hesabını Sormasını Bilirim'

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Erdoğan TÜSİAD'a çok sert çıkıştı: 'Hesabını Sormasını Bilirim'

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı iftar konuşmasında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan'ın açıklamalarına çok sert tepki göstererek "Özilhan'ın buram buram demokrasi hazımsızlığı kokan, üstüne bir de Türkiye'yi karalamak için istatistik cinliğine başvuran konuşmasını üzüntüyle dinledim. Şunu bilin ki Türkiye'yi dışarıdan vuranlar vurmaya çalışıyor ama içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını da bilirim"dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde: 

"Dün TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın,bunu bu şekilde açıklamak istemezdim, buram buram demokrasi hazımsızlığı ve istatistik cinliği yapan konuşmasını üzüntüyle dinledim.

Bu tür istatistikler asla adil olmadığını bildiğimiz çevrelerin ürünüdür.

Benzer istatistiklerde Türkiye'nin çok iyi olduğu nice alanlar var.

İş yapma kolaylığında 190 ülke arasında 43'üncülüğe çıktık, bunu görmez.

Ekonomik özgürlükler endeksinde de 180 ülke içinde 68'inci sıradayız.

Bunu görmez. Bu kişi bizi hep ülkemizi 110'lu sırada, 120'li sırada gösteren istatistik eğrileri üzerinden vurmaya çalışır.

Beyefendi 17 yıl önce kişi başına milli geliri neydi, bugün ne? Sen o gün ekonomik olarak neredeydin, şimdi neredesin. O günden bugüne sadece firman ne kadar büyüdü, bunu hiç masaya yatırmıyor musun?

Ben sizin o günkü durumunuzu da biliyorum, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunları da teşhir ederim. Türkiye'yi içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını biliriz."

Tuncay Özilhan ne demişti?

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuşan Tuncay Özilhan, Küresel Rekabet Endeksi, işgücü piyasası verimliliği, enflasyon, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü gibi göstergeler konusunda Türkiye’nin son sıralarda yer aldığını söylemişti ve şöyle devam etmişti:

"Bunlar ekonomiyi aşağı çeken; girişimciyi, girişim yapamaz hale getiren bir ayak bağı oluşturmuş durumda. Oysa ülkemiz pazar büyüklüğünde 13. sırada. Bu bize gerçekleştiremediğimiz potansiyeli gösteriyor.

82 milyon nüfusuyla, jeostratejik konumuyla, gelişmiş altyapısıyla, sanayisinin seviyesiyle, tarımın sunduğu fırsatlarıyla Türkiye muazzam imkanlara sahip. Bu imkanları iyi değerlendirelim diye çırpınmamızın sebebi bu.

Biz bu nedenle ekonomi derken demokrasi diyoruz; yargı bağımsızlığı diyoruz; hukukun üstünlüğü diyoruz; insan hakları diyoruz; akademik özgürlükler diyoruz; liyakat diyoruz; ifade özgürlüğü diyoruz. Demeye de devam edeceğiz. Çünkü bu görevi, TÜSİAD’ın tüzüğünden alıyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin Ankara'da görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus liderle tokalaştığı sırada 'Nice to meet you' dedi.

AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP'den istifa etti. Davutoğlu basın toplantısı düzenledi. 13 Eylül 2019 Cuma Ahmet Davutoğlu açıklamaları.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde ülke gündeminde büyük sükse yapan Şanışer'in şarkısı Susamam'ı hedef aldı. Devlet Bahçeli ayrıca Bülent Arınç ve Ekrem İ...

Cumhurbaşkanılığı Külliyesi'ndeki toplantı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun oturduğu sandalyenin ayağı kırıldı, Ekrem İmamoğlu sendele...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde belediyeden hiç işçi çıkarıldı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde CHP'li başkanların da olduğu Büyükşehir Belediye Başkanlarını kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için hazırlandığı iddia edilen masonluk belgesinde FaceApp uygulamasıyla İmamoğlu'nun fotoğrafının gençleştirilip k...

Yazarlar
Website Security Test