Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Meral Akşener İYİ Parti grup toplantısı 14 Mayıs 2019 Salı Canlı

14.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Meral Akşener İYİ Parti grup toplantısı 14 Mayıs Salı canlı anlatım. İYİ Parti haftalık olağan Meclis grup toplantısı 14 Mayıs Salı.

Meral Akşener İYİ Parti grup toplantısı 14 Mayıs Salı canlı anlatım. İYİ Parti TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısı. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısında konuştu. 

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in konuşması:

Değerli kardeşlerim sizi muhabbetle selamlıyorum, hoşgeldiniz. Dün milletçe kahrolduğumuz Soma maden faciamızın yıldönümüydü. 301 kömür gözlü kardeşimizi kurban verdiğimiz olaydı. İş kazası değil, iş cinayetiydi Soma. Madencilerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum, sizlerden bir fatiha okumanızı istiyorum. 

Aynı zamanda bugün ilk hür seçimlerin yaptığı 14 Mayıs 1950'nin yıldönümü. Ne acıdır ki biz şafağa hasret bir günde bir kez daha karanlık günlerden geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz her cümlenin sonuna umudu eklemek zorundayız. En karanlık anın güneşin doğuşuna en yakın an olduğunu ıspatlamış bir milletiz.

O gün nasıl hukuksuzluğa karşı Erdoğan'ın yanında durduysak bugün de sayın Ekrem İmamoğlu'nun yanında duracağız. Bizim ölçümüz isimler değil milletin iradesidir.

6 Mayıs 2019 pazartesi Günü Yüksek Seçim Kurulu üzerinden aziz milletimizin iradesine darbe yapılmıştır. Demokrasimize vurulan bu yargı darbesi karşısında sessiz kalmayacağız. Demokrasiye her türlü müdahele bir darbedir. Ve biz her türlü darbeyi reddedeceğiz. Bağımlı yargıyla millet iradesinin gasp edilmesi ikinci bir 28 Şubat Darbesidir. Biliyorsunuz 28 Şubat'ta Sayın Erdoğan yine talimatlı bir mahkeme kararıyla belediye başkanlığından uzaklaştırıldı. Dünün mağdurları maalesef yolun sonunda hak yiyen mağrurlara dönüştüler.  O gün hukuksuzluğa karşı nasıl Sayın Erdoğan'ın yanında durduysak, bugün de hukuksuzluğa karşı sayın Ekrem İmamoğlu'nun yanında duracağız. 

6 Mayıs darbesiyle Türkiye'de bir kez daha rejim değişikliği yaşandı. Partili Cumhurbaşkanının bile önüne geçildi. Sayın Erdoğan artık tek adam olmakla yetinmeyip, tek seçmen olmaya çalışıyor. İktidar sahipleri seçim sonuçlarını tanımayarak Türkiye'ye en büyük kötülüğü yaptılar. Sandığı tekmelediler ve kendileri de siyaseten intihar ettiler. Sayın Erdoğan'a millet "dur" dedikçe ortağı "atla" dedi. İstanbul seçimlerini "bazı sandık kurulu başkanları kamu görevlisi değil" diyerek iptal ettiler. Yani koca koca adamların uydurdukları "oy çalma" ya da "sahte seçmen" iddiaları doğru çıkmadı. 

Sayın Erdoğan "seçimin tekrarı demokrasi göstergesidir"dedi. İktidar İstanbul'u kaybetmesin diye seçim tekrar ettirmek demokrasi göstergesi olmuş. Milletimizin aklıyla alay etmeyi bırakın. Aynı zarfa konulup, aynı sandığa atılan 4 oyun, neden sadece bir tanesi geçersiz? 3 harfliler karıştı herhalde.Ama beylerden cevap yok. Ekran Ekran gezen şovmenleri de ıkınıp sıkınıyorlar. Ama hiçbir mantıklı açıklama yok çünkü yaptıkları işin mantığı yok.Demokrasiden otokrasiye dönüş çabalarına karşı Türk Milleti çaresiz değildir. Çünkü Türkiye Sayın Erdoğan'ın ve ortağının koltuk hırslarına feda edilemez.  

Büyük Türk Milletine buradan söz veriyorum. Türkiye Venezuela da olmayacak, Kuzey Kore de... Buna müsaade etmeyeceğiz. Demokrasi Bayrağını yere düşürmeyeceğiz. Gün darbeye karşı hukuk ve demokrasi saflarında buluşma günüdür. Gün birlik olma günüdür. Gün kaos ve çatışma isteyenlere karşı dik durma günüdür. Gün yeniden millet iradesi ve yeniden hürriyet günüdür. Bu partiler arası bir mesele değildir. Mesele darbeyle demokrasi arasında tercih yapma meselesidir. Mesele rant ve yağma için Türkiye'yi uçuruma sürüklemek isteyenlerin niyetlerini boşa çıkarma meselesidir. Milletin kararı üstünde bir karar yoktur. Türk milleti sandığı devirenleri hiçbir zaman affetmemiştir. İnanıyorum ki darbenin bir yol ve alışkanlık haline gelmemesi için milletimiz demokrasinin yanında yer alacak. Milletimiz 6 mayıs yargı darbesini savuşturacaktır. Hukukun ayaklar altına alındığı bir ülkede siyasi huzur, ekonomik huzur olmaz. Milletin mutfağı ne olur? Bunlar düşünmüyor. Şahsi hırsları için demokrasi geleneğimizi ve milletin iradesini hiçe sayıyorlar. Kriz bitti, dengelendik, patlıcan yemezseniz ölür müsünüz? Ölmeyiz elbette. Rızkı veren Allah'tır. Ancak, Diyanet işlerinin açıkladığı fitrelere bakarsak mesele patlıcan değil, açlık açlık!

2019 yılı için açıklanan fitre miktarı 23 lira. Yani bir kişinin karnını doyurması için gereken para 23 lira. 4 kişilik bir aile için günlük 92 lira gerekiyor. Kim söylüyor? Diyanet İşleri. Asgari ücret ne kadar 2020 lira. ASgari ücretin altında emekli maaşları var. Bu hükumet bu aziz millete karnını doyuracak parayı bile çok görüyor. İktidar artık milletimizle alay eder hale gelmiştir. Damat bakan utanmadan kendisine methiyeler diziyor. Tünelin ucundaki ışığın büyüdüğünü söyledi. Berat harikalar diyarında... Hem dengelenmişiz hem de hazine Merkez Bankası'ndan 40 milyar lira ihtiyat akçesi istiyor. İhtiyat akçesi nedir? Öngörülemeyen durumlara karşılık kardan ayrılan paydır. Çarşıda, pazarda vatandaşım her şeyi çok iyi görüyor, yaşıyor da damat bakan siz neyi görmüyor, neyi öğrenemiyorsunuz? Türkiye daha önce krizler yaşamış ama ihtiyat akçesini kullanmamıştı. Ekonomimiz ayakta kalabilmek için ihtiyat akçesine muhtaç haline geldi.

Son birkaç günde yaşadığımız olaylar tahrik dilinin sonuçlarıdır. Türk milliyetçiliğinin Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırı da bunun sonuçlarındandır. Saldıranların, "trafik tartışması" deyip serbest bırakılmalarını kimseye anlatamayız. İnek hırsızı hala tavaf ediliyor mu? Bu olayları yakından takip edeceğiz. Türkiye gazetecilerin tehdit edildiği bir ülke olmayacak. Savcılara sesleniyorum, öldürün diye bağıranları değil mağdurları koruyun. Erdoğan'ın manevi kızı bıçaklandı. Saldırgan bıçaklamadan önce sen misin o yürekli diye soruyor. Eee Göknur yürekli tabi. Sizin gibilerden mi korkacak? Türkiye sayın Erdoğan'ın yönetemediği bir yer haline geldi. Kendi manevi kızını koruyamayan adam milleti nasıl koruyacak? Milletin adamı nerede? Vah güzel ülkem, nereden nereye... Üç beş oyun hesabıyla hem iktidar partisi hem ortağı çok yanlış adımlar atıyor. Bölücü örgütün başının avukatlarıyla görüşmesine izin veriyor. Küçük ortak "Öcalan avukatlarıyla görüşebilir" diyor. Yeniden ihanet sürecine dönüyor musunuz diye soran küçük ortak, şimdi avukatlarıyla görüşebilir diyor. Bu sadece ideolojik savrulma değil Türk milletinin gizli hesaplara teslim edilmesidir. Size sesleniyorum. Sizi kim buluşturuyor, kim böyle konuşturuyor bilmiyorum. Ama benim her sözüm milletimin sözüdür. Kapalı kapılar ardında bir daha iş çevirmenize izin vermeyeceğiz. 

Bir kez kazandık, bir kez daha kazanabiliriz. Kızarmayan yüzlere millet iradesinin karşı durulamaz hükmünü alınlarının ortasına yapıştıracağız! Elbette olan biteni unutmayacağız.

Biz böyle karanlık günleri evvelden de görmüştük. Uçurum kenarında yıkık bir ülke. Yıllarca süren savaş. Bu sözler Mustafa Kemal Atatürk'e ait. Muzaffer bir komutan! Türk tarihinin en büyük, en yenilikçi devlet adamı. 19 Mayıs 1919 öncesini andığında dudaklarından dökülenler bunlardır. Rus komutanı selamladı diye asılan askerimiz. Şairin dediği gibi Tuna ağlıyormuş geceleri bağrındaki şehitler için. Hiç genci kalmamış topraklarda ihtiyarlarla ağlaşan çocuklar. İlk teşkilatların ismi manidardır. Müdafayı Hukuk Cemiyeti! Başörtüsünü açmak isteyen eli tuttu, süngüyü kavradı, düşmanı İzmir'in serin sularına gömdü. Bu sefer işgalcilere değil, milletin iradesini hiçe sayanlara karşı. Türk son sözü söylemeden sayfanın kapanmayacağını gösterdiler. Onlar yeni doğan Cumhuriyetin gençleri oldular. Memleketin dört bir yanında iradeyle, azimle çalıştılar. İtibar sahibi bir Türkiye Cumhuriyeti yarattılar. Gözünü bu zamanın karanlığına açan gençlere de aynı umut geçecek. İşte 19 Mayıs'ın anlamı budur. Yine başaracağız. Hukuku müdafaa edeceğiz. Mustafa Kemal 1919'da Samsun'a giderken 38 yaşındaydı. Bir milletin umudunu sırtına alarak belirsiz bir gece yola çıktı. Henüz 38 yaşında. Milli bir önderliğe dönüştü. Elbette memleketin birçok paşası vardı ama hiçbiri "Geldikleri gibi giderler" dediğinde onun kadar inanmış değildi. Ve onun kadar inandığı ölmeye hazır, eyleme atıldığında gözüpek değildi. Büyüklerine de üstlerine de önder oldu. İman ateşini tutuşturacak bir atılım bekliyordu herkes daha 40'ına gelmemiş Mustafa Kemal bu yüzden Atatürk oldu! Başarının hatta tüm işaretler tersini gösterirken mucizeler yaratan anahtar buydu. Eylemden, sorumluluktan, mücadeleden geri durmamaktır. İktidarın sizi umutsuzluğa düşürmesine aldırmayın. Alana kadar sabredin. 19 Mayıs tam da bu yüzden sizlere armağan edildi. Talih cesurdan yanadır. Çünkü cesur harekete geçer. Düşünmekle hayal etmekle kalmaz. Plan yapar ve uygular. Siyasette ve ticarette de böyledir. Hiçbir başarı tesadüfen gelmez. Cesur gençler, bugün Türkiye'nin yeni bir başlangıç yapacağı gündür. Bugün bunu başlangıcı siz yapacaksınız. İnanacak ve pes etmeyeceksiniz. Çanakkale geçilmez dediğinde 34 yaşındaydı, Samsun'a ayak bastığında 38 yaşındaydı. Deha olarak kabul edildiğinde ise 40 yaşındaydı. 21. Yüzyılın dehası da sizler arasından çıkacak.

Geçmişle o kadar meşgul ettiler ki geleceğimizi konuşamaz olduk. Sadece iktidar sahiplerinin işgali altında değiliz. Daha önce tankla, topla, uçakla yapamadıklarını bilim ve teknolojiyle yapıyorlar. Gelişmiş ülkeler biz yerimizde sayarken hızla ilerliyor. Üretmeyenle sadece tüketen toplumlar arasındaki fark kimin yöneteceğine karar verecek. Gerekirse yeniden çıkarız ama meydan savaşlarının devri bitti. Bugün ülkelerin ekonomilerini gelişmiş teknoloji belirliyor. Ancak vizyonsuz yöneticiler tarafından savaş meydanında silahsız bırakıldık. 875 bin otomobil satıyoruz ama bundan elde ettiğimiz tüm kar elma logolu şirketin Türkiye'de sattığı telefonlara karşılık geliyor. İşte bu bir beka sorunudur. Milliyetçilik fikirleri aksiyona dönüştürmekten geçer. Mustafa Kemal gibi eylemle milliyetçi olacaksınız. Söylemle milliyetçi olunmaz. Beka sorunu diye milleti birbirine düşürenlerin kendileri beka sorunudur. Milleti birbirine rakip gösterip oyalıyorlar. Bizim rakibimiz Almanya'dır. Bizim rakibimiz Amerika'dır, Rusya'dır, İspanya'dır Güney Kore'dir. Bizim birbirimizle uğraştığımız her dakika haramdır, günahtır. İkinci Dünya Savaşı'nda dünyayı ele geçiremeyen güçler bugün yazılımlarla, elektronik devleriyle yapıyor. Amerikan Doları bugün hala rezerv paradır. Eloğlunun tek bir şirketinin değeri bile Türk borsasının toplam değerinin 10 katı kadar. Dış ticaretten gelen parayı saray yapmak yerine deniz üzerine rüzgar santrali yapıyor. Bundan büyük milliyetçilik olunabilir mi? yerli ve milliyim diyerek milliyetçi olunmuyor. Benim vatandaşım Polonya vatandaşı kadar refahla yaşayamıyorsa sen kendine milliyetçi diyemezsin. Avrupa'nın en büyük güneş enerjisi potansiyeline sahipken, güneş görmek için Türkiye'ye gelmek isteyen Avrupalıların ülkesi senden 20 kat fazla Güneş enerjisi üretiyorsa sen kendine milliyetçi diyemezsin. Paramız dolar ve avro karşısında eriyorsa sen kendine milliyetçi diyemezsin. Bugünün yegane savaşı, cephesi budur. Sevgili gençler, öncelikle üretmeyi öğreneceksiniz. Tavsiye almayı, tecrübeden yararlanmayı öğreneceksiniz. En önemlisi bir umudun bir hayalin arkasından gitmeyi öğreneceksiniz. Mühendis, tasarımcı olacak, bir arada çalışmayı öğreneceksiniz. Bugünün Viyana kapısı küresel ekonomiye açılan kapılardır. Geliştirdiğiniz ürünleri dünyaya satarsanız Viyana kapılarını aşarsınız. Mustafa Kemal'in de, Alparslan Türkeş'in de Nihal Atsız'ın da vasiyeti budur. Bunu başaracaksınız, bunu başaracaksınız, bunu başaracaksınız!

Türkiye'nin cesur insanları! Tüm değerlermizi yıktılar. Yıksınlar! Alparslan gibi gelip, Fatih gibi alıp, Mustafa Kemal gibi yeniden kuracağız. İşimiz zor, ama Allah Muhsin'lerle birliktedir. Samsun'a yola çıkanlar asla yorulmazlar. Vatan da millet de bizi bekler. Esarete karşı müdafayı hukuk diyenlere selam olsun. Mandacılara karşı hakimiyeti milliye diyenlere selam olsun. 19 Mayıs milli iradenin bayrak olduğu gündür!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 65 yaş üstü vatandaşların yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi.

Yurttaş TV'nin İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde erken seçim ile ilgili yaptığı sokak röportajında konuşan AK Partili kadın sosyal medyada gündem oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gezi Parkı olaylarının 7. yıl dönümüne özel paylaşımlar yaptı.

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Haber Global yayınını terk etti. İnce'nin yayını terk edişi sosyal medyada gündem olurken, İnce'nin kullandığı ''Ben korkmuyo...

Diyanete ayrılan 11,5 milyar bütçenin NASA’yı bile solladığına dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, pandemi sürecinde 2 milyon kişiye yapılacak kira, ...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, yaptığı açıklamada Türkiye’nin Covid-19 öncesi ve sonrası ekonomik olarak karşılaştığı acı tablonun darb...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, iktidarın CHP'ye tezgah kurulacağını söyleyer...

Yazarlar
Website Security Test