Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekrem İmamoğlu Fox TV'de Fatih Portakal'ın konuğu oldu

7.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu Fox TV'de canlı yayında Fatih Portakal'ın konuğu oldu

31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu Fox Ana Haber'de Fatih Portakal'ın konuğu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri AK Parti ve MHP'nin YSK'ya yaptığı olağanüstü itirazlar sonrasında iptal edilmiş ve 23 Haziran 2019 Pazar günü tekrarlanması kararı alındı. Ayrıca Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının da iptal edilmesi kararı verildi.

Mazbatası iptal olan Ekrem İmamoğlu, Fox TV'de Fatih Portakal'ın sunduğu ana haberde soruları yanıtlıyor. Ekrem İmamoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Benim moralim çok iyi. Ben milletimle inanılmaz bir diyalog kurduğumu görüyorum. Toplumla paylaştığım cümlelerimle sonra insanların benimle kurduğu bağ inanılmaz. Bizim hayallerimiz bir akşamda bitecek hayaller değil. Bizim üzüntümüz ülkemizde yapılan anti-demokratik uygulamalar. Bu ülke için üzülüyoruz.

Sultanbeyli'deydim haberi aldığımızda. Söz vermiştim bir aileye. Onların evindeydim. Saat 7 buçuğa doğruydu, o civardaydı. Öyle bir olumsuzluk seziyoruz gibi bir bilgi geldi. Ama ben hayallerimi, Türkiye'nin geleceğini 11 kişiye bağlamamıştım. Halkımıza, milletimize, irademize bağlamıştım. Bu sonuç çıkarsa kurtulacağız diğer sonuç çıkarsa yenildik gibi bir düşünceyle başlamamıştım zaten.

Fatih Portakal: Size nasıl hitap edeceğimi bilemedim. Size devrik başkan demek istedim. Devrik başkan mısınız?

Hayır kesinlikle. Şu zarf. Şu zarfa 4 tane oy attınız. Belediye meclisi üyeliği bu pırıl pırıl, bu muhtar bunda da sorun yok, aynı zarfta hepsi. İlçe belediye başkanlığı bunda da hiçbir sorun yok bu da pırıl pırıl. Ama sonra İBB başkanlığı. Bu sorunlu. 25 ilçede kazandınız ya. Hiçbir sorun yok. Ama Ekrem İmamoğlu kazandı diye burası şaibeli. Burada yolsuzluk var. Kurdukları cümleleri kurmayı edepsizlik kabul ediyorum. Başladınız sorgulamaya. 39 ilçedeki geçersiz oylar sayılsın biz seçimi kazanacağız dediler. 6 ilçede oyların tamamı sayıldı. Yine Ekrem İmamoğlu. Sonra sondaj yapalım dediler. 52 sandık seçildi 39 ilçede. Sonuç değişmedi. Büyükçekmece, Maltepe üzerinden bir operasyon çektiler. Savcısı polisi devreye sokuldu. 41 bin 200 kısıtlı seçmene bakalım dediler ama 776 kısıtlı seçmen oy kullanmış. Kime verdikleri de belli değil. En son seçim kurulu başkanlarına geldiler. Ben o 7 YSK üyesini Allah'a havale ediyorum. Sandık kurullarında memur yerine bankalardan kişiler gelmiş. Mümkün mü bu? Allah Allah. Fatih Bey ilk defa olan bir şey değil ki bu. 24 Haziran'da da var öncesinde referandumda da var. Onlar için kurulan cümleler "yolsuz" vs. 212 sandıkta sandık kurulu üyeleriyle ilgili şaibe kararı veriyorsunuz. Tam kanunsuzluk üzerinden karar veriyorsunuz. Tam kanunsuzluk da veremiyorsunuz çünkü ilçe seçimlerine de gider. Hadi hodri meydan bütün ilçeleri iptal edin. Tüm meclis üyelerini iptal edin. Ekrem İmamoğlu'nun büyükşehir kazanması dokunmuş olabilir. Ama benim derdim Ekrem İmamoğlu değil ki memleketin demokrasi yolculuğu. Kaç sandık var? 70 bin civarında oy var. Burada yolsuzluk var ya... Onları yolsuz diye suçladılar. O sandıklardan çıkan oy Ekrem İmamoğlu yüzde 90 olmalı yolsuzluk olan sandıklarda. Yüzde 53 Binali Yıldırım, yüzde 47 Ekrem İmamoğlu'na çıktı. Seçimi kazanmayayım, bir dahaki seçimde belki kazanırız dediler. Uydurdunuz. O 7 YSK üyesinin yakasında 82 milyonun eli var.

Ben gülüyorum Fatih Bey. O insanlara haddini bildirmek için o sözleri söyledim. Kul hakkı yediklerini söyledim. Ben helallik alarak çıktım evden. Ben halkımla buluşacağım dedim. Allah nasip etti belediye başkanı seçildim. Öyle bir süreç ki milyonlar var işin içinde. Bütün bu emekleri çalan YSK üyelerine yazıklar olsun. Ben 31 Mart akşamı sizi yarım saat aralıklarla bilgilendirdim. Kendimizden eminiz. 

Fatih Portakal: Siz Binali Yıldırım'ı değil aslında Erdoğan'ı yendiniz. Ondan dolayı bir öfke duyuyor olabilirler mi?

Neden öfkeliler? Mallarını mülklerini mi aldık? 5 yıllık emanetçiyiz. 25 yıl size bu hakkı verdiler. Sonra da dediler Ekrem İmamoğlu'nu sevdik. Başkan İmamoğlu mecliste de siz. Demokratik bir şekilde yürütün dedi seçmen. Vatandaş bizi sevdi Fatih Bey. Neyinden öfke duyuyorsunuz? Biz İstanbullunun mülkü olan Büyükşehir Belediye Başkanlığını aldık. YSK emek hırsızlığı yapmıştır. Anamın ak sütü kadar helal bir seçim kazandık.

Bir daha değineceğim kusura bakmayın. Alınan kararın dayanağı; 212 sandıktaki sandık kurulu üyeleri üzerinden olağanüstü itiraza dönük bir karar veriliyor. Tam kanunsuzluk da değil. Karar verdiği 212 sandıktaki toplam 70 bin oy civarında. Tekrar oy oranı veriyorum; Binali Yıldırım yüzde 52 oy almış, ben yüzde 48 almışım. Bunun neresinde usulsüzlük, kanunsuzluk, hainlik, Ak Parti'ye haksızlık var? Kimse kafasını kuma sokmayacak. Baskı vardır. Ne demek YSK süreci aklasın? Seçim bittikten sonra 8 maddeye itiraz var. Sağdan sola say Ekrem İmamoğlu, soldan sağa say Ekrem İmamoğlu bir şey bulamadılar uydurdular. Size Fatih Sultan Mehmed'in bir sözünü okuyacağım; "Aklı öldürürsen ahlak da ölür, Kadıyı satın aldığında adalet ölür, adalet öldüğünde de devlet ölür." Aleyhte oy veren 4 üyenin gelecekte usulsüzlük döndüğünü anlatacaktır. Biz her türlü tedbiri aldık. Sandıkta, okullarda yüz binlerce insandan bahsediyorum. Bunun içinde Ak Partilisi var, MHPlisi var, HDPlisi, İYİ Partilisi... Hepsi var. Ben 5 yıl ilçe başkanlığı yaptım. Her yerde sevilen birisiydim. Ben siyaseti uzaktan da olsa izleyen birisiyim. Partileri kapatıldı Ak Parti'nin. Seçime girdiler, sayın Cumhurbaşkanına başbakanlığı yakıştırmadılar. Size yapılmasını istemediğin bir şeyi misliyle karşındaki insana yapıyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde. Yanlış yapanlar, eksik davrananlar var. Bugün misliyle aynısını seçilmiş birine yaşatıyorsunuz. Siyaset yapmış, bu sürecin içinde olmuş, alın teri döktük, halk da bize oy verdi diyen tüm Ak Partili kardeşlerimin vicdanına sesleniyorum. Bu İmamoğlu'na yapılan reva mıdır diye sorun kendinize. Ramazan ayı arınma ayıdır. 

Fatih Portakal: Hiç aklınızdan boykot geçti mi?

Bu toplum sandıkla normalleşmeli. Ben bunun öncülüğünü yapıyorum. Kargaşa bekleyenler var. Benim vatandaşım sakin olacak. Benim hemşehrilerim, güzel insanlar. Lütfen mağduriyetimizi anlatın, güler yüzle anlatın, biz demokrasi mücadelesini sandıkla vereceğiz. Hiç boykot geçmedi aklımdan.

Fatih Portakal: Her şey güzel olacak ne demek?

Ben Bakırköy'den e-5'e giderken, 2-2.5 km koşan ve yumruğunu sıkıp, "Ekrem abi her şey güzel olacak" diyen bir çocuk. O başlattı. Yarından itibaren başlıyorum dolaşmaya. Tek tek insanlara tüm bu hukuksuzluğu, hak gaspını anlatacağız. Tüm bürokrasiye saygı duyarak, alışkanlıklarına saygı duyuyorum, biz elimizi uzatacağız. Tutmayacaklar ama biz kucaklayacağız. Dilimize devam edeceğiz. Bazıları sevgi pıtırcığı diyor, siz de olun!

Korkum yok. Ben evden çıktığım andan itibaren, eşim yükümün büyük çoğunluğunu üstümden aldı sağ olsun. Neden konuşmamız lazım? Bunun savaşını veriyoruz. Çocuklarımızın geleceği için. Ya konuşacağız kusura bakmayın. Ya arkadaş hayat için demokrasi bir oksijen. Bu oksijeni hissedemezsek olmaz. Biz özgürlüğümüze düşkün bir milletiz. Sivas, Erzurum kongrelerinde işgal altındayken tam bağımsızlık diye bağırmıştır. Bağımsızlığın nasıl olduğunu kimse hissedemiyor. 5 milyon kişi işsiz. Haddini bilecek olan siyasilerdir. TÜSİAD falan değil. Görevi yapamayan siyasiler haddini bilsin! Dedem derdi ki makamın büyüdükçe boynun bükülsün. O sanatçıların hepsine teşekkür ediyorum. Bana destek olan tüm sanatçılara. Sokakta dolaşırken ben coşkuyla karşılanacağım. Diğerleri nasıl karşılanır bilmem. 

Fatih Portakal: Yaptığınız su indirimi, öğrenci kartı indirimi falan havada kaldı?

47 gün bekleyecekler sadece. Ben hakkımı yedirtmem, hak da yemem. Rakibim kazansaydı gidip ellerini sıkıp kutlayıp, projelerimi sunacaktım. Beni tanıyan arkadaşlarına sorsunlar. 

Fatih Portakal: Cumhurbaşkanı sizi kenarda köşede değerlendirmişti. Sayın Erdoğan burada olacak, sayın Bahçeli burada olacak. 3'e karşı bir olacaksınız. 

Allah şans versin ne diyelim. Herkes diline dikkat etsin. Benim dilim çok güzel olacak. Benim dilimle yarışamazlar.

Fatih Portakal: Haddimizi bileceğiz lafı çok yer etti insanlarda. 

Bir yöneticiden ne ister insan? Yöneticiye her şeyini emanet ediyor insanlar. Malını, canını, çocuğunu. Çocuğundan değerli ne olabilir insanların? Biz evde bağıran çağıran siyasetçi istemediğimiz için televizyon izlemiyoruz. Bu ülkenin gençleri hayallerini yurtdışında kurmaya başladı. Ben bu ülkenin gençleriyle, çocuklarıyla dünyanın en güzel şehrini kuracağız. 

Fatih Portakal: Sandıklara sahip çıkacaksınız değil mi?

20 bin gönüllümüz vardı. Şimdi 80 bin oldu. Dün akşam 80 bin oldu. Gönüllüler sandıkta duracak. CHP hazır, İYİ Parti hazır. Onun dışında vatandaş da hazır. 

Fatih Portakal: Ak Parti seçmeninde oy alabilir misiniz?

Ben kötü bir söz söyledim mi? Ak Partili hemşehrilerime. Yapılan tüm kötü hamleleri ayıklayan birisi olarak. Parti kapatmalar vs. Bütün bu süreç vicdanınıza sığmaz. Yola çıktık hazırız. Her şey çok güzel olacak. 23 Haziran'a hazırız. 47 gün sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ramazan ayındayız. Sofralarına oturmuş hemşehrilerimizin orucu kabul olsun. Ezandan sonra bir yudum suyu aldıktan sonra dua etsinler, kalplerinden geçerse benim için de dua etsinler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gezi Parkı olaylarının 7. yıl dönümüne özel paylaşımlar yaptı.

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Haber Global yayınını terk etti. İnce'nin yayını terk edişi sosyal medyada gündem olurken, İnce'nin kullandığı ''Ben korkmuyo...

Diyanete ayrılan 11,5 milyar bütçenin NASA’yı bile solladığına dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, pandemi sürecinde 2 milyon kişiye yapılacak kira, ...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, yaptığı açıklamada Türkiye’nin Covid-19 öncesi ve sonrası ekonomik olarak karşılaştığı acı tablonun darb...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, iktidarın CHP'ye tezgah kurulacağını söyleyer...

Nurcular diye bilinen gruba yakınlığıyla bilinen Yeni Asya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın askerler tarafından götürüldüğü bir karikatüre imza atıldı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren uygulanacak kararları açıkladı. Erdoğan birçok işletmelerin belli kura...

Yazarlar
Website Security Test