Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu CHP Meclis Grup Toplantısı

7.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin haftalık Meclis grup toplantısında konuştu. 7 Mayıs 2019 Salı CHP TBMM Grup Toplantısı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin haftalık olanağan Meclis grup toplantısında konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Meclis grup toplantısında gündemi ve YSK'nın kararına ilişkin konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması:

Seçimler yapıldı. Ne seçimi yapacağız. Belediye seçimi. İl il gezdiler dünyanın iftirasını attılar. Dedim ki ben bu milletin sağduyusuna, ferasetine güveniyorum dedim. İnandığımız yoldan bizi çeviremezsiniz dedik. Demokrasiden, hukuktan, adaletten, belediye başkanımızdan yana oylarını verdiler. Onların tahmin edemediği, bizim yüzde yüz kazanacağımızı bildiğimiz illeri kazandık. Hepsini kabul ettiler. Ama İstanbul'a gelince kumpas kurmaya kalktılar. Kimle yaptılar kumpası? YSK'daki sözde bazı hakimlerle birlikte kurdular. Onların yüzünü bugün size göstereceğim. Demokrasi adına utanırlar mı bilmiyorum. Çocuklarıyla karşılaştıklarında yüzlerine bakabilirler mi bilmiyorum. Ama gerçek yüzlerini size anlatacağım.

YSK'nın bir yasası var. Seçimlerin başlamasının bitimine kadar dürüstlükle seçimi yapacağız diyor. Seçim süresince yolsuzluk varsa engelleyeceğiz. Şikayatler varsa değerlendireceğiz diyorlar. Biz de daha önce verdiği kararların arkasında duran bir YSK istiyoruz. Kanuna göre, hukukun üstünlüğüne göre karar veren bir YSK istiyoruz. Gelen talimata göre karar veren bir YSK değil. şikayetler geldi. Eyvallah, olabilir. YSK bunlara bakacağım der. Gayet normal bakabilir. GElen şikayet üzerine 39 ilçedeki tüm geçersiz oylar sayıldı. Bir oy bile kalmadı. sonuç kim? Ekrem İmamoğlu. Geçiyoruz. O yetmedi. 6 ilçede bütün sandıkları sayacağız dediler. Korkumuz yok ki beyler buyrun sayın. Bütün oylar sayıldı değişen bir şey oldu mu? Hayır. Baktılar değişmiyor. Büyükçekmece üzerinde bir operasyon yapabilir miyiz diye düşündüler. Evlere baskın yapmaya başladılar. Sahte tutanaklar tutmaya başladılar. Bizim milletvekili arkadaşlarımız olaya müdahil oldu. Polislerin gittiği yere gidip tutanakları tutup hakimlerin önüne koydular. İtiraz edecekleri bir şey kalmadı. 22 İlçede dediler ki sondajla belli sandıkları alacağız, yeniden sayacağız. Peki. YSK tarihinde böyle bir şey yok. 52 sandığı saydılar sonuç yine değişmedi. Efendim 41 bin kısıtlı var dediler. seçim sonuçlarını etkiler. Kısıtlı listeleri bizde yok, hiçbir partide de olmaması lazım. Kimin hapishanede olup olmadığını biz nereden bileceğiz? Birilerinden aldıkları bilgileri, dökümanları saydılar. 41 bin diye yola çıktılar 700 kısıtlı çıktı. Olmuyor bir türlü. Sandık kurullarının oluşumunda bir hata var. Sandık kurulları biz oluşturmadık, Ak Parti de oluşturmadı. Nasıl oluşacağı kanunda var. Kim yaptı? Hakimler yaptı. Ne zaman yaptılar? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaptılar. Anayasa değişikliğinde de yaptılar. Listeler kesinleşti mi? Evet. Ama olmaz bunun değişmesi lazım dediler. Verilen mazbatayı iptal ettiler. Hakim dediğin adam verdiği kararın arkasında duran adamdır. Esen rüzgara göre karar değiştiren adam değildir hakim dediğin adam. Satılmış adam değildir. 

Daha önce niye bunu söyledim? Benzer bir itiraz geliyor. Bursa Kemalpaşa. Reddediyorlar. Diyorlar ki sandık kurulu oluşmuş. Böyle bir şey varsa verirsiniz mahkemeye gidilip bakılır. Oy birliğiyle reddediliyor. Bu itiraz reddediliyor. Erzurum Pasinler aynı şekilde. Onu da oy birliğiyle reddediyorlar. Ama geliyor İstanbul'a ben bunu reddetmeyeceğim. Ak Partili yetkililerin yaptıkları itirazlar; CHP yapmadı ama bilmediğimiz birileri, tam olarak bilmediğimiz bir şeyler yaptı. O 7 hakim anladı bunu. YSK'nın içindeki çetenin organlarıdır o 7 hakim! Bir daha söylüyorum çetenin organlarıdır. İtirazlarına devam ediyorlar. Bu işte bir gariplik olduğunu hissediyorum. Nasıl olur da CHP kazanır? Bir gariplik var. Bunun bir gerekçesi var mı? Hayır. Oturup karar veriyorlar. YSK içindeki çetenin hakimleri. Ak Parti yöneticileri devam ediyor; bir şeyler oldu, sandık başında oldu. Evet doğru bir şeyler oldu. İstanbullular sandığa gitti Ekrem İmamoğlu'nu seçti. Değerli bir gazeteci var. Deniz Zeyrek, onun bir yazısı var çok önemli, Ak Parti'de seçimleri iptal ettirmek isteyen gruptan bahsederek, arka kapıda lobicilik faaliyetleriyle YSK'yı yönlendirmeye çalışıyorlar. Bazı YSK üyelerinin Ak Parti'ye tavsiyelerde bulunduğunu duyuyorum. Ak Parti'nin 16 Nisan'da yaptığı başvuru kanuna aykırıydı. YSK'dan Ak Parti'ye; başvuruyu yenileyin, yoksa itiraz geçersiz olacak. YSK'dan Ak Parti'ye tavsiyeler bunlar. Sözde hakim diyorum, o çete mensubu arka kapıdan Ak Parti'yle irtibat kurarak bu seçimi iptal ettirmeye çalıştılar. YSK'ya bir çağrı yaptım. Meral Akşener'le birlikte yaptık iki kez. 7 Madde halinde çağrı yaptık. 1. maddesi, YSK yasalara, kanunlara ve benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. 2. YSK, devletin gücünü kullanarak yasa dışı itirazları reddetmek zorundadır. 3. YSK, iktidar sahiplerinin, YSK üzerinde kurdukları baskıya boyun eğmemek zorundadır. Çünkü bir hakimin eğilmemesi gerekir. Boyun eğmemesi gerekir, dik ve onurlu durması gerekir. Çünkü onun cübbesidne düğme yoktur. 4. Madde YSK demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. 5. Madde, YSK hukukun üstünlüğünü mü, iktidar sahiplerinin üstünlüğünü savunacaktır? Buna karar vermelidir. YSK hukukun üstünlüğüne uygun karar vermek zorundadır. 6. YSK'da hakimler mi var? Yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırdığı kişiler mi var? YSK'da çete mensubu 7 taşeronu vardır. Bu gerçeği görüyoruz. Ve 7. maddede dedik ki. Demokrasiye yapılan kumpası YSK'nın bozması gerekir dedik. 7 kişi gitti el etek öptü, Ramazan gününde haram yemeyi kabul ettiler. Kul hakkı yemek, ne zamandan beri hakimlerin görevi oldu? Vatandaşın iradesine kumpas kurmak hakimlerin görevi mi? Tazminat davası açacaklar. Açmazsanız namertsiniz.

Çete sözünü ilk kez YSK üyeleri hakkında kullanmıştım. 24 Haziran seçimlerinde kullanmıştım. Çete mensubu üyelerin isimleri bunlar; Erhan Çiftçi, Nakiddin Buğday, Faruk Kaymak, Refik Eğri, soyadı ne kadar doğru değil mi?, Muharrem Akkaya, Zeki Yiğit, İlhan Hanağası... Seçim yenilecekse tüm ilçelerde yenilenir. Sahtekarlık varsa her yerde iptal edilsin. Mazbatanı geri alıyoruz. Boynumuz kıldan ince, çeteden talimat geldi. Çetenin reisinden talimat geldi. Sen hakim değilsin. Seçmen aynı seçmen, sandık aynı sandık. Kurul aynı kurul. Hepsi aynı ama büyükşehir belediyesinde usulsüzlük var öyle mi?

Biz ne yapacağız? Hep birlikte demokrasiyi savunacağız. Birlikte savunacağız demokrasiyi. Bu milletin ve özellikle de İstanbulluların vicdanına sesleniyorum. Hangi görüşte olursa olsun sandığa gittin, YSK'ya güvendin. Benim attığım oya mutlaka birileri sahip çıkar dedin. Ve gittin oyunu kullandın. Sandıklar açıldı, günlerce sayım yapıldı. Bütün o sayımların sonunda elini vicdanına koy ve düşün, bir kişi çıktı o da Ekrem İmamoğlu'ydu. Milyonlarca kişi sandığa gitti. Oy kullandılar. Milletin vicdanı kanıyor. Adaletsizlik karşısında susan dilsiz şeytandır. Adaletsizliğin karşısında durmak namus borcumuzdur. 

Ekrem İmamoğlu bu saatten sonra CHP'nin değil, 16 milyon İstanbullunun adayıdır. Bir hakkı yerseniz, o hakkı milletin vicdanı teslim eder. Tüm bu adaletsizliği görüyor. Mazbatasını veren kim? Hakimler. Mazbatasını alan kim? Yukarıdaki çete. O nedenle diyorum, bu saatten sonra 16 milyonun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Ne yaptı Ekrem İmamoğlu bu kısa sürede? Su ücretlerinde yüzde 40 indirim yaptı. Kimler için? Lordlar, zenginler için değil. Yaptı mı yaptı. Belediyenin tabelasına TC'yi ekledi. Bu da Bahçeli'ye kapak olsun diyorum. 0-4 arası çocuklu annelere ücretsiz dedi. 0-12 çocuklara da ulaşım ücretsiz olsun dedi. Öğrencilerin aylık kartını 85 liradan 50 liraya indirdi. Dini bayramlarda milli bayramlarda da otobüs bedava dedi. Bu saatten sonra artık Ekrem İmamoğlu 16 milyon İstanbullunun başkanıdır. 16 milyonu kucaklayan tek ve en önemli belediye başkanıdır bu saatten sonra. Saraydan talimat almayacak, nereden alacak? 16 milyon İstanbulludan. Ekrem İmamoğlu Ankara'daki belli yerlerden talimat almayacak. Halkın yanında olacak, halkın derdine derman olacak. Her kuruşun hesabını verecek. Harcanan her kuruşun hesabını verecek. Hiçbir yerde hiçbir çocuk İstanbul'da yatağa aç girmeyecek. Harami düzenine baş kaldıracak. Yolsuzluklar var, açmıyorlar, efendim şu oldu bu oldu. Ne yaparlarsa yapsınlar fakirin fukaranın kuruşuna sahip çıkacak herkesin derdi benim derdimdir diyecek. YSK'daki çeteye söylüyorum, istediğin kadar yenile biz bundan galip çıkacağız. O 7'li çeteye, gücünüzü nereden alırsanız alın. Hiçbir şekilde bizim gücümüzü yenemez. Çünkü biz gücümüzü halktan alıyoruz. Adaleti satanları göreceksiniz yarın tarih neler yazacak. Adalet sıradan bir kavram değildir. Adalet vicdandır. Adalet kul hakkı yememektir. Adalet fakirin fukaranın yanında olmak demektir. 82 milyonun bir arada yaşaması demektir. Adalet sıradan bir kavram değildir. Adaletin dibine dinamit koyanlar önümüzdeki seçimlerde bunun cevabını alacaklardır. Ben İstanbulluların gücüne, ferasetine ve ahlakına güveniyorum.

Türkiye'nin bütün demokratları, İstanbul'un bütün demokratları, hangi partiden olursa olsun, bu sözlerimin hiçbiri Ak Parti'ye oy veren vatandaşlarıma değildir. Benim sözüm bu kumpası kuran hakimlerdir. Şimdi doğruları görme zamanıdır, ahlaklı olma zamanıdır. Gerçeği görüp ona göre karar verme zamanıdır. Biz İstanbullular olarak hep birlikte hareket etmek, bozulan adalet çağını yeniden yapmak zorundayız. Nasıl? Ekrem İmamoğlu'nu yeniden başkan yaparak. Martın sonu bahar dedik. Evet doğru martın sonu bahar oldu. Çiçekler açtı. O çiçekler Haziran'a kadar da her yerde açmaya devam edecek. Türkiye'nin bütün demokratlarını İstanbul için göreve çağırıyorum. Akrabalarınıza, yakınlarınıza telefon edin. Adaleti, hakkı ve hukuku tanımak hepimizin görevidir. Demokrasi kanıyor. O kanı durdurmamız lazım. Sorun artık Türkiye'de bir demokrasi sorunudur, ahlak ve vicdan sorunudur. Hiçkimse endişe etmesin, yeni bir tarihi Türkiye Cumhuriyeti tarihine altın harflerle yazacağız. Hepinize saygılar sunuyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin Ankara'da görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus liderle tokalaştığı sırada 'Nice to meet you' dedi.

AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP'den istifa etti. Davutoğlu basın toplantısı düzenledi. 13 Eylül 2019 Cuma Ahmet Davutoğlu açıklamaları.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde ülke gündeminde büyük sükse yapan Şanışer'in şarkısı Susamam'ı hedef aldı. Devlet Bahçeli ayrıca Bülent Arınç ve Ekrem İ...

Cumhurbaşkanılığı Külliyesi'ndeki toplantı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun oturduğu sandalyenin ayağı kırıldı, Ekrem İmamoğlu sendele...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde belediyeden hiç işçi çıkarıldı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde CHP'li başkanların da olduğu Büyükşehir Belediye Başkanlarını kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için hazırlandığı iddia edilen masonluk belgesinde FaceApp uygulamasıyla İmamoğlu'nun fotoğrafının gençleştirilip k...

Yazarlar
Website Security Test