Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekrem İmamoğlu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında ne dedi?

1.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekrem İmamoğlu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili olarak ne dedi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran, 1 Mayıs İstanbul buluşmasında Ekrem İmamoğlu ile görüştü. 

Görüşmeyi Sosyal medya hesabından paylaşan Gönül Boran şu mesajı yazdı: 

EYT SYDD

@EytSydDernegi

@istanbulbld Başkanı
Sayın @ekrem_imamoglu en kısa zamanda @EytSydDernegi mize ve Başkanımız @gonulborann hanıma
randevu vererek bizlerle görüşme sözü verdi. #EmeklilikteYaşaTakılanlar ve @EytSydDernegi için elinden gelen her desteği vereceğini söyledi.

Peki Emeklilikte yaşa takılanlar ne istiyorlar? 

İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (EYTSYDD) sitesinde konuyla ilgili olarak yapılan açıklama:  

Ülkemizde bir Emeklilikte Yaşa Takılma sorunu var. Hemen her aileyi çok yakından ilgilendiren, adına roman yazılan, Time dergisine kapak olan kocaman bir sorun. Bu soruna çare bulunması için bir araya gelen sayıları 200.000'i aşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Grubu, işte bu amaç için bir araya gelmiş, farklı şehirlerden, birbirini hiç tanımayan insanların oluşturduğu dev gibi büyüyen bir ailedir. Kısaca EYT olarak anılan grubun genel amacı gaspedilen emeklilik hakkını geri almaktır.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın 1999 yılında zamanın koalisyon hükümeti tarafından çıkarılan 4447 sayılı kanunun mağdurları olarak ülkeyi yönetenlerden tek bir isteği vardır. Bu mağduriyetin giderilerek hak edilmiş olan emeklilik haklarının iade edilmesi. Hak edilmiş emekliliğin verilmemesi ne demek? 4447 sayılı kanun hukuka aykırı olarak geriye doğru işletilmiş ve beraberinde binlerce mağdur yaratmış tek kanundur. Bunun dünyada başka bir uygulaması yoktur. Emeklilikte Yaşa Takılanlar 4447 sayılı kanunun geriye doğru işletilmesi sebebiyle yıllarca sürecek bir mağduriyete uğradılar. EYT kamuoyunca yakından tanınmaktadır. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri olmak üzere pek çok ilde sayısız mitingler, etkinlikler yaparak sesini geniş kitlelere duyurmuştur.

EYT pek çok kez siyasi liderlerin, milletvekillerinin kapısını çaldı, görüşmeler yaptı Partilerin grup toplantılarına katıldı; il başkanlarıyla görüştü. Ankaraya giden bir grup üye, Sayın Başbakan'la görüştü. Her defasında hep söz almış olsa da verilen sözler halen yerine getirilmedi. Bir çok milletvekili konuyu meclise taşıdığı, önergeler verdikleri halde konu meclis gündemine alınmadı. Ne yazık kı 4447 sayılı kanunun geriye dönük işletilmesi sebebiyle yaşanan sosyal dramlar görmezlikten gelindi. Bir EYT'li mezuniyet töreninde çaresizlikten dolayı kızına kep alamadığından canına kıydı. Bir çok EYT'li konuyu mali açıdan ele alan dosyaları milletvekillerine sundular. Sayın Çalışma Bakanı, Aktüeryel dengenin bozulacağını söyleyerek mağduriyetin giderilmesi konusunda adım atmadı. Oysa EYT'liler sundukları dosyalarda aktüeryel dengenin bozulmayacağını ortaya koymuşlardı.

Emeklilikte Yaşa Takılmak erken emeklilik değildir. Bazı kesimler özellikle bunun altını çizmekte ve EYT'nin erken emeklilik istediğimizi haksız olarak yaymaktalar. EYT erken emeklilik değil gaspedilmiş emeklilik hakkının peşindedir. EYT'nin ilk eylemi Ankara'da yapıldı. Sosyal Medya aracılığıyla bir araya gelen mağdurlar ilk mitingi başkent'de yaptılar. Bunu İzmir ve İstanbul izledi. Ardından Bursa, Kayseri geldi. Yedi yıldır süren hak mağduriyetini gidermek amaçlı sayısız etkinlikler yapıldı. İzmir'de iki kez deve yürütülerek yapılan etkinlikler halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Diğer şehirlerdeki gösterilerle de halkın konu hakkında bilinçlendirilmesi sağlandı.

EYT, söz konusu gösterilerde ilklere imza atmaktan da geri durmadı. Siyah balonlar uçuruldu, temsili imam eşliğinde temsili cenaze namazları kılındı. Mitinglerde mezarda emekliliği sembolize eden tabutlar taşındı. Avrasya Maratonunda da yerini alan EYT on dört km. yol yürüdü. Gruba Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı ortak bir konsensüs sağlanarak konuldu.

Bugün için artık yedi yıldır çalışmalarını grup olarak sürdüren EYT dernekleşerek Sivil Toplum Kuruluşu olma yolunda dev bir adım atmıştır. Dernekleşmenin yaşama sokulmasıyla birlikte diğer illerde de toplanan EYT yöneticileri İstanbul merkeze bağlanarak tek yumruk olmuştur. Grupların dernek çatısı altında birleşmesiyle sesini daha gür olarak duyuracak olan EYT, hak edilmiş hakkını almak için mücadeleye devam edecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında gündem olan 'Mazbata Online' oyunu için üçüncü bölüm eklendi ve Ali İhsan Yavuz karakteri açıldı.

Ekrem İmamoğlu: ''Ben bu şehrin yöneticisi olarak utandım. Göreceksiniz bu kardeşiniz bu şehrin Cebrail'leriyle ilgilenecek''

'' Ablacığım Mikrofonu bana uzatma ben ağzımı çok bozarım'' dedi...ve sonra açtı ağzını yumdu gözünü...

Yaşar Okuyan çok sert çıktı ''Kimsin Ulan Sen?'' ve devam etti 'Tayyip Bey'e buradan söylüyorum...''

Yeniçağ Yazarı Murat Ağırel, Tevfik Göksu ve ailesinin birçok ihale aldığını yazdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: '23 Haziran İstanbul'da bize güvenin bize itimat edin'

Son Dakika: Abdullah Öcalan'ın avukatları İmralı'da

Yazarlar
Website Security Test