Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'li Muharrem Erkek'ten Ak Parti'nin seçim yenileme talebine cevap

17.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Ak Parti'nin seçim yenileme talebine cevap verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'ten Ak Parti'nin "Seçimlerin yenilenmesi" talebine yanıt geldi. 

Muharrem Erkek'in konuşması:

Ak Parti bu usulsüzlük iddialarıyla YSK'yı ve seçim kurullarını hatta Adalet Bakanlığı'nı itham ediyor. Seçim yasalarını Ak Parti kendisi değiştirdi. Tüm itirazlarımıza rağmen Meclis'te geçirdiler. 

26 Şubat - 2 Mart arasında neden bu itirazlarınızı yapmadınız? Seçmen listelerine itiraz etmiyorsunuz. Sandık kurullarına itiraz etmiyorsunuz. Düzeltilen maddi hatalar dahil, her seçimde maddi hatalar olur, onları bile basın açıklamasında size sundular.

İstanbul'da tüm geçersiz oyların yeniden sayımı bitti. 6 ilçede de geçerli geçersiz tüm oylar sayıldı. Hani diyorlar ya tüm ilçelerde tüm oylar baştan sayılırsa sonuç değişir diye. Hayır değişmez bunu 6 ilçede gördük. YSK bir karar aldı. Sondaj yöntemi. 57 sandık belirledik. Bunların hepsinde tümünü sayın bir görelim. 22 ilçede toplam 57 sandık yeniden sayıldı artı 13 oy CHP'ye yazıldı. Yeniden sayım seçime gölge düşürür. YSK'nın tüm oyların sayılmaması kararı çok yerindedir. Geçtiğimiz seçimlerde geçersiz oylar sayılmadı ama bugün sayıldı. Sonuç olarak Ekrem İmamoğlu kazandı. Tüm geçersiz oylar sayıldı Ekrem İmamoğlu kazandı.

Ak Parti'nin usulsüzlük ve kanunsuzluğu birbirine karıştırdığı belli oluyor. Usulsüzlükle seçim yenilenmez. Bunlara dayanarak siz seçim iptal ettiremezsiniz. Takvime göre her şey kesinleşir. Her şey biter. Kanunsuzluk ve hafif kanunsuzluk diye bir tabir de kullanıldı. Tam kanunsuzlukla başvurdular. 4 yerde seçim yenilecek, 2 kısıtlının oy kullandığı tespit edildi. 298 sayılı seçimlerin temel hükümleri kanunu önemlidir burada. Seçimin yenilenmesi için bu iki maddeye bakar YSK. Seçmen olamayacak kişiler oy kullandı mı? Bunlara bakar. 2014 Yalova seçimleri bunun için tekrarlandı. 6 oyla kazanmıştı bizim adayımız. 7 kısıtlının oy kullandığı belirlendi. İstanbul'da 14 bin fark var. 1401 kısıtlının oy kullandığını kanıtlamanız gerekir. YSK baksın diyorlar. Neden baksın YSK? Usulsüzlük ayrı, kanunsuzluk ayrı bir şeydir. Çok vahim açıklamalarla karşı karşıya kaldık. YSK'ya sundukları dilekçede yok. Bugün basın toplantısında söylüyorlar. Çok vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. 

Ak Parti'nin dilekçesinde ek 12 ve ek 14. Cezaevi seçmen listelerinden bahsediyorlar. Cezaevi seçmen listeleri siyasi partilere verilmez. Biz sadece kaç cezaevinde kaç seçmen oy kullanacak onu biliriz. Ak Parti bu seçmen listelerini nereden aldı? Hiçbir siyasi partiye verilmeyen listeler Ak Parti'ye nasıl verildi? Adalet Bakanlığı da bu işin içinde. Kesinlikle mükerrer seçmen, sahte seçmen yok demişti YSK Başkanı Sadi Güven. 

Ak Parti bu açıklamalarına devam ederse Sayın Cumhurbaşkanının mazbatası da iptal edilebilir. Referandumda milyonlarca mühürsüz oyun kabul edilmesi için dilekçe verip şimdi de mühürsüz çeteleler için itiraz ediyorlar. 2014 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde birçok usulsüzlük vardı ve itirazlarımızın hepsi reddedildi.

Seçim kaybedilince millet kaybedenlerin gerçek yüzünü gördü. Bugün Büyükçekmece ile yeni bilgiler verildi. Büyükçekmece'deki başkanımızın 6. dönemi bu. İlk defa seçilmiyor. Personel eksikliği nedeniyle belediyelerden destek istenir. Bu kişiler kaymakamlıklarda, valiliklerde vs. görev yaparlar. Bizim de itirazlarımız vardı Büyükçekmece için. Donduruldu. Bu kişi tutuklandı seçimden önce ve seçmen listeleri kesinleşti. Büyükçekmece'de organize bir usulsüzlük varsa kamu görevlileri yüzünden oldu. Hangi kamu görevlilieri bu işin içinde?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya canlı yayından iki gün önce bir otelde grüştüler mi? İşte o video...

Ak Partinin önde gelen isimlerinden Bülent Arınç, Mustafa Şentop gibi isimler, çıkarıldığı mahkemede kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Muhammed Mursi kılınan gıya...

İstanbul'un mazbatası elinden alından seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İbrahim Layık (Laik) paylaşımı

Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu ile İsmail Küçükkaya'nın canlı yayından önce görüştükleri iddialarına cevap verdi. Canlı yayın öncesinde Ekrem İmamoğlu ile İsmail Küçü...

Sayıştay, Ekrem İmamoğlu'nun Binali Yıldırım ile ortak canlı yayında dile getirdiği rapora ilişkin cevap verdi.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın mektubuna cevap verildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na sert tepki gösterdi.

Yazarlar
Website Security Test