Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Binali Yıldırım son dakika Maltepe açıklaması

15.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım açıklama yaptı.

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'dan son dakika Maltepe açıklaması.

Ak Parti'nin yaptığı itirazlara CHP yabancı değil. 2014 yılındaki yerel seçimlerde Ankara için Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yaptılar. Biz hukukun peşindeyiz, biz vatandaşlarımızın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Başlangıçta 29 bin olarak açıklanan rakamlar şimdi 12-13 bine çekilmiştir. 

Birbirine yakın oy alan iki aday varsa yeniden sayımda neden benim lehime artıyor oylar? Bunun bir tek açıklaması var. Oylar iç edilmiştir. Oyların tamamının tekrar sayılması sonucu bu sonuç böyle olmayacak. Sonuç tersine dönecek bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şunu da söylemek isterim; seçimin bu şekile dönüşmüş olması tatsız bir şey. İstanbul gibi memleket büyüklüğünde bir şehri yönetecek başkanın şaibeler, sakatlanmış bir seçim sonucu ile başkan olması doğrusu pek hoş bir şey olmaz. Başkanın güçlü bir şekilde görev yapması ve seçimin adil olarak sonuçlanmasının vurgusunu yapıyoruz. Vatandaşlarımızın oyları hakim teminatındadır. Süreç bundan ibarettir. YSK işin sahibi, patronudur. Seçimle ilgili itirazları tamamen YSK yönetmektedir. Bizim taleplerimizin bir kısmını reddetmiş, CHP'nin bir kısım talepleri reddedilmiştir, bazıları kabul edilmiştir. Maltepe'deki sayım da tamamlandığında bu süreç tamamen bitmiş olacak. Böylece YSK bir karara varmış olacaktır.

Değerli arkadaşlar, ben bu noktada şunu söyleyeyim; kardeşim seçimi kazandık kararını sen mi vereceksin? 10'larca seçim yapıldı. Seçimin sonucunun kararının verildiği yer YSK'dır. Belediye başkanı diye kart bastırırsan, Belediye Başkanı diye Anıtkabir defterine imza atarken, sokakta dolaşıp mitingler yaparsan. YSK'nın vereceği kararı etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla, hakimleri etkilemek mümkün değildir. Hakimler hukuka göre karar verir. Hakimler kararlara göre konuşur. Hepimize düşen sonucu sükunetle beklemektir. Dış ülkelere mesajlar göndermek, dış ülkelerden Türkiye'ye baskı yapılmasını engellemektir. Türk demokrasisine yapılacak en büyük kötülüktür bu. Ben sayın İmamoğlu'nun bu tip tecrübesiz davranışlar sergilememesini tavsiye ediyorum. Sükunetle YSK'nın kararını beklesin. Seçimde yapılan usulsüzlükler, şaibeler oy hırsızlığıyla sınırlı değil. Daha birçok yanlışlık var. Büyükçekmece'de ne oldu onu açıklarsanız mutlu olurum.

Büyükçekmece olayında diyorlar ki, seçmen kaydırılması her yerde yapılıyor. Siz de yaptınız. Bu ondan farklı. Seçmenin gerçek iradesiyle kaydırılma yapmıyorsunuz. Bilgisayarda oturduğunuz yerde bu kaydırmayı yapıyorsunuz. MHP'li müttefikimizin evinde 6 tane seçmen var haberi yok. İtiraz edilmesine rağmen süreç bittiği için devam etmemiş. İptal edildiği kadar iptal edilmiş ama diğerlerine bir şey yapamamışlar. Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder. Seçmenin iradesini çalmanın son kullanma tarihi yoktur. Bu seçimin bu şekile gelmesini körükleyen rakiptir. İki tane örnek var önümüzde. Bir tanesi Mansur Yavaş, diğeri Ekrem İmamoğlu. Mansur Yavaş, soyadı gibi gayet yavaş hareket etmiş. Bütün süreci takip etmiş, kendine belediye başkanı belgesi verilmiş, sonra Anıtkabir'e gitmiş, defteri imzalamış. Dolayısıyla keşke, Ekrem İmamoğlu da aynı şekilde davransaydı. Benim gibi oturup sonuçları bekleseydi. Bu benim ikinci toplantım. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Murdar etin de kavurması olmaz. Sözlerimi tamamlamadan önce, Maltepe konusunda neler olduğunu da dinleyelim. Abdullah Bey tüm detayları anlatsın. 

Abdullah Güler: Maltepe ilçesinde bir saat önce CHP Sözcüsü Öztrak'ın da konuşması oldu. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek için, malumunuz 6 ilçemiz vardı. Seçimden sonraki salı günü tüm itirazlarımızı yaptık. Maltepe'deki itirazımız kabul edildi. CHP İstanbul İl Başkanlığı bu karara itirazda bulundu. Sayımlar durduruldu. Sayımların yapılmaması, durdurulmasına yönelik her türlü itirazı yapan CHP'dir. 1809 sandıkta başlayan sayım CHP tarafından durduruldu. Oy sayımının açık, şeffaf olması ve kimsenin sayımı durduramayacağını söyledik ve il seçim kurulu bunu kabul etti. Sonra hızlandırılması kararı verildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TKP (Türkiye Komünist Partisi) 23 Haziran'da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeme kararı aldı.

Binali Yıldırım, motosikletle kaza yapan kişiye yaptığı müdahaleyi sosyal medya hesabından paylaştı.

Sokak röportajında bir kişi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için ''Hain, karşıma çıkarsa onu öldürürüm bile'' dedi.

Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım canlı yayınına İmamoğlu tek araçla, Yıldırım konvoyla geldi. İki İstanbul Büyükşehir Başkan adayının canlı yayına gelişleri sosyal medya...

Ekrem İmamoğlu'nun Ordu havaalanı VIP girişinde Ordu Valisi Seddar Yavuz için kullandığı sözler ile ilgili yeni görüntüler Haber Global'de yayınlandı. Ekrem İmamoğlu'n...

TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde kısa bir süre önce büyük bir skandal yaşandı. TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde kuruma ait olan ve güvenlik görevlileri tarafından kullanılan...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu oldu. Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın Fox TV'deki canlı yayınını değe...

Yazarlar
Website Security Test