Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'den İstanbul Ekrem İmamoğlu açıklaması

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener, İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir görüşme yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi. İstanbul'daki seçim sonuçları ve Ak Parti'nin itirazlarını değerlendiren iki lider, Türkiye gündemine ilişkin konuştular.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye tarihinin en ciddi sorunlarıyla karşı karşıya. Türkiye'nin bir an önce seçim atmosterinden çıkıp kendi temel sorunlarına odaklanması lazım. Çok ciddi sorunlarımız var ve Türkiye'nin bu seçim sürecinden çıkması lazım. 31 Mart'ta bir seçim yaptık. Aradan 8 gün geçti. 8. gündeyiz ama hala yerel seçimlere ilişkin tartışmalar devam ediyor. YSK, bu konuda düşüncelerini hayata geçirecek. YSK, kararlarını hukuk güvenliği içinde almak zorundadır. Kanunlara uymak zorundadır, geçmişteki kararlarına uymak zorundadır. Oyların yeniden sayılmasına yönelik hiçbir itirazımız olmadı. İtiraz hukuk içinde olursa, yasalar bu kuralı hayatı geçirebilirse hiçbir sorunumuz yok. Hakimin tarafsızlığı ve bağımsızlığı önemlidir. Sizin bağımsızlığınız ve tarafsızlığınız çok önemlidir." dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun son duruma göre kaç oy farkla önde olduğu bilgilerini de veren Kılıçdaroğlu, "1 Nisan'dan itibaren İmamoğlu seçilmiş görünüyor. YSK yargıçları elini vicdanına koyup karar vermeli. Islak imzalı tutanaklar tutulurken, niye bir şerh düşmediler? 38 ilçede tekrar sayım için makul gerekçe gerekiyor. Bu olay bir CHP, Saadet, İYİ Parti, AK Parti olayı değil, bir demokrasi olayı. Olay büyükşehir belediye başkanı seçip seçmeme olayının ötesindedir. Bu bir demokrasi olayıdır. Sandıkların yüzde 92.30'u açıldı ve sayıldı. YSK verilerine göre,15 bin 722 oyla Ekrem İmamoğlu yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmi vaziyette." diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "1950 yılından bu yana çeşitli birikim sağlandı. Sayın Cumhurbaşkanı'na bir uyarıda bulunmak isterim. Bu millet kendisini muhtar değil, Başbakan, Cumhurbaşkanı seçti. Hepsi bu sandıktan çıktı. Milli iradeye saygısızlığı bu gazi ve aziz millet affetmez. Sandıkta cezasını vererek affetmez. Bugün çok vahim bir iş olmaktadır. o da şudur 'Biz kazanamıyorsak sandığın bir manası yoktur. Sayın Erdoğan bugün itibariyle İstanbul'dan çıkan sandık sonuçlarını kabul etmemekle milli iradeye ihanet etmektedir. Sayın Erdoğan 4, 4,5 sene sonra bu milletin karşısına geçecektir. Bizim itirazlarımız reddedildi. 21 oyla seçim kaybettik. Sayın Erdoğan'a bir çağrım daha var; teşkilatlarınız, arkadaşlarınız bedel ödeme korkusuyla çok heyecanlı görünüyor. Lütfen onlara gem vurun" ifadelerini kullandı." dedi.

Kenan Evren dönemini hatırlatan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "80 ihtilalini yaşamış bir nesiliz. Kenan Evren'i bir seviye daha ileri taşımış bir Erdoğan ile karşı karşıyayız. 'AK Parti kazanana kadar seçim yenilenmesi' ancak Afrika ve Güney Amerika diktatörlüklerinde olur. ABD'de yüzde 1 gibi sıkıntılı oy olsa seçimin yenilenmesine gidiyorlar. 13-14 bin oy farkla kimsenin kazandım deme hakkı yoktur. Kimsenin İmamoğlu'nun 15 bin oyunu beğenmemek gibi bir hakkı yoktur. Bu milletin vicdanını yaralar. Sonra zaman çok hızlı geçer. Sayın Erdoğan tartıya geçer, nasıl bir tokat yiyeceğini geçmişten örneklerle görür" diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yerel seçimlerden sonra AK Parti İzmir İl Başkanlığı'na atanan Kerem Ali Sürekli'yi ziyaret etti. Burada partililere birlik olu...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel:'Süleyman Soylu'nun bildiği birşey var'

Trump'ın İngiltere ziyaretinde ünlü İngiliz Rock grubu Pink Floyd konserlerini andıran görüntüler ortaya çıkacak.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yanıt

Kılıçdaroğlu tutuklandı tutuklanacak

Mansur Yavaş'ın belediyedeki retina taramalı oda açıklaması. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş mazbatasını aldıktan sonra neler yaptı? BBC mansur yavaş'ı...

Bir günlüğüne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğuna oturan Çocuk Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu hakkında konuştu

Yazarlar
Website Security Test