Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

YSK Recep Özel: 'Tüm oylar yeniden sayılsa Binali Yıldırım öne geçer'

4.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yüksek Seçim Kurulu AK Parti temsilcisi Recep Özel, İstanbul'daki tüm oyların yeniden sayılması halinde Binali Yıldırım'ın seçimi kazanacağını iddia etti.

Yüksek Seçim Kurulu AK Parti Temsilcisi Recep Özel, " Bütün İstanbul’daki oylar yeniden sayılırsa Binali Yıldırım öne geçer" dedi.

İşte Recep Özel’in o konuşması: 

Türkiye’nin muhtelif illerinde, ilçe seçim kurullarına itirazlar iki gün içerisinde yapılmıştı. Onların iki gün içinde karar verme süreleri vardı. Bugün 17.00’ye kadar kabul ve ret kararları verecekler. Bunun üzerine taraflar bir gün içerisine itiraz etme hakları var. İl Seçim kurullarının da iki gün içinde karar vermesi gerekiyor. O da Pazar gününe tekabül ediyor. İl Seçim Kurulları’nın kararlarına karşı da YSK’ya gelme, bir silsile halinde uygulanarak bunun haricinde de yasada 130’uncu maddeye göre genel merkezin, partilerin olağanüstü itiraz süreçleri de var. Her seçimde yaşadığımız olağan kanun yolları. Tabi bunu biz AK Parti olarak kullanıyoruz. CHP de diğer partiler de kullanıyor.

Evet Pazar günü vatandaşlarımız gittiler oylarını kullandılar. Bunların doğru şekilde sayılması, kazanana mazbatanın verilmesi noktasında; birileri AK Parti çok fazla itiraz etti, hayır. CHP’nin de çok fazla itirazı var. Her seçimde olabilen bu itiraz yollarının çok kullanılıyormuş gibi algı pek doğru değil. Şu anda biz hakkımızı, seçim hukuku çerçevesinde kullanıyoruz.

Geçmiş seçimlerde de kullanıldı. Yerel seçimler bunun kullanıldığı seçimlerdir. 2014 yerel seçimlerinde, YSK tahmini olarak 1570 ihtilafa bakmış. Demek oluyor ki her seçimde olabilir, yerel seçimde çok daha fazla oluyor. AK Parti olarak, seçimde bir yanlışlık, hukuki hata varsa mücadelemizi her yerde yapmıştık. Bu eleştirileri kabul etmek mümkün değil.

Kamuoyunda yanlış bir algı var. Sanki YSK saydırıyormuş gibi. İl, ilçe seçim kurulları sayma kararı veriyor. Sadece YSK burada, mevzuata uygunluk açısından il-ilçe seçim kurulunun işlemleri yürütüp yürümediğini kontrol mekanizması olarak burada. İtiraz yapmaktan, bağımsız seçim kurullarının karar vermesinden, YSK’nın karar vermesinden neden korkuyoruz? Seçimi yöneten, ilçe, il ve yüksek seçim kurulu. Yanlışlık varsa hakkını her siyasi parti arayabilir. Biz bütün mücadelemizi yaparız. En nihayetinde kararları YSK ve il seçim kurulları verir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'da şehit cenazesinde saldırıya uğradı.

Güneş Gazetesinin birinci sayfasında bugünkü en büyük ve en dikkat çeken manşeti 'Mutlu musun Ekrem' manşeti oldu.

Ekrem İmamoğlu Maltepe Mitingi'nde konuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Maltepe'de konuştu.

Seçimin iptali için YSK'ya 14.712 kişilik ek gerekçe

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yap...

Ekrem İmamoğlu'ndan 'İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması'na davet videosu .

Devlet Bahçeli: 'Musakka edebiyatından, altyapıyı kopyalamaya kadar mazbatalı şahıs gizli bir gündemle, CHP'li İBB Başkanı olarak şimdilik göreve başlamıştır. Fakat so...

Yazarlar
Website Security Test