Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yerel seçimler için 'Pelikan' darbesi iddiası

2.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de 31 Mart 2019 yerel seçimlerin ardından tartışmalar sürüyor. Özellikle birkaç gündür ''Pelikan'' yapılanması ismi ön planda. Pelikancılar nedir ve kimdir? Yerel seçimler için ''Pelikancılar'' darbe yapıyor iddiası konuşuluyor.

Yerel seçimler için "Pelikan darbesi" iddiası sosyal medyanın gündeminde. Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık görevinden alınmasının ardından dillendirilmeye başlayan "Pelikan" ismi yine iddiaya göre bir takım gazeteciler ile siyasetçilerden oluşan bir grubun adı.

Yerel seçimlerin ardından dile getirilen hususlarda Ak Parti içinde iki farklı grup olduğu ve bir grup seçim sonuçlarını kabullendiğini ancak diğer grup (Pelikanlar olduğu iddia edilen) başta İstanbul olmak üzere Ankara'da da seçim sonuçlarına itiraz ediyor.

Ekşi Sözlük'te açılan bir başlıkta çarpıcı ifadeler yer alıyor. @xspace kullanıcı adlı yazar, "1 Nisan 2019 Pelikan Kalkışması" adlı bir başlık açtı.

İşte o başlıktaki ifadeler:

"başa alınan önemli edit: 00.20 itibariyle akp sözcüsü ömer çelik açıklaması ile böyle bir kalkışmanın akp kurumsal yapısı tarafından desteklenmediği ortaya konulmuştur. ömer çelik, ysk'nın güvenilir bir kurum olduğu ve ysk'nın açıklayacağı sonuçlara saygılı olduklarını, sürecin normal seyrinde işlemesi gerektiği gibi yumuşak bir açıklama yapmış, provokasyona gelinmemesine dair temennilerde bulunmuştur. 

önemli edit: istanbul il başkanlığı önünden ilginç bir anons.

İşte o anons:şu anda sosyal medyada, daha önce adını pelikancılar olarak duyduğumuz iktidara yakın bir grup tarafından bir kalkışma sergilenmekte.

öncelikle hilal kaplan tarafından ysk'nın yeniden sayım kararı aldığı iddia edildi.

bu tivit yaklaşık 1000 rt aldı, milyonlarca görüntülemeye ulaştı.

yüksek seçim kurulu, bu haberi yalanlayınca hilal kaplan da düzeltme girdi. ancak eski tiviti silmedi. düzeltme yaptığı tivit 100 civarı rt almış durumda. kaynak

eski yalan haberi silmeyerek hala onun yayılmasına da göz yumulduğunu not edelim.

bu esnada sabah gazetesi de seçimlere hile karıştırdığı iddia edilen 30 sandık başkanının gözaltına alındığına dair bir haber geçti.

haber metni aşağıdaki şekildeydi;

son dakika: 30 sandık başkanı gözaltına alındı türkiye 31 mart yerel seçimlerinde sandıklarda yapılan usulsüzlüğü konuşurken son dakika bilgisini a haber yurt haberler müdürü kerim ulak canlı yayında açıkladı. ulak, 31 mart yerel seçimlerine hile karıştıran 30 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

daha sonra istanbul emniyet müdürlüğü bu haberi yalanladı. seçimlerle ilgili kimsenin gözaltına alınmadığı duyuruldu.

istanbul emniyetinin yanında, istanbul valiliği da ayrı bir açıklama yaparak böyle bir hile operasyonu yapılmadığını açıkladı.

bu arada pelikan grubu ile istanbul emniyetinin son dönemde birbirlerine operasyon çektilerine dair ilginç bir odatv haberi var.

bunun dışında haber7 isimli internet sitesi gaziosmanpaşa'da chp'lilerin oy çalarken yakalanınca polise saldırdığını iddia eden bir haber yayınladı. gaziosmanpaşa kaymakamımız sayın numan hatipoğlu böyle bir oy çalma ve polise saldırma hadisesinin yaşanmadığını, tivit atarak açıkladı.

gaziosmanpaşa kaymakamının tivitini istanbul valiliği resmi hesabı ise rt ederek, açıklamayı valilik seviyesinde sahiplendi.

şu anda pelikancılar bir kalkışma sergilemekte, akp teşkilatını ve tabanını peşine takarak bir işe girişmeye çalışıyor. deneme salvolarının ikisi hem ysk hem emniyet tarafından ivedi gelen yalanlamalarla önlenmişse de kalkışmanın başka boyutlarda devam etmesi de olası. akp unsurlarının bu kalkışmaya tam olarak iştirak etmediği, pelikan grubunun sınırlı bir teşebbüsü söz konusu gibi görünüyor.

bu nedenle herhangi bir akp dışı unsurun dahli olmadan, akp ana gövdesi tarafından bu kalkışmanın ezilip, yok edileceğini tahmin ediyorum. akp klikler arası savaşının ülkemize zarar vermemesini dilerim.

şu anda devletin kurumları, pelikancı kalkışmaya karşı önlem almaya çalışmakta, bu kalkışmanın akp'nin diğer barışcıl ve demokrasiye saygılı unsurlarına sıçramaması için ellerinden geleni yapmaktadır.

twitter'dan bir hesap, pelikan kalkışmasında yer alan kişilere ilişkin bir arşiv araştırması da yapmış. bakınız.

bu arada az önce tvnet'te pelikancılar ile ılıman akp'lilerin hile konusundaki düşük yoğunluklu çatışmasını seyredebilirsiniz. aa eski genel müdürü kemal öztürk ılımlıları, selman öğüt ise kalkışmacıları temsil ediyor. kemal öztürk yeniden sayım işlerine girmek toplumsal anlamda daha büyük sonuçlara yol açabilir derken, selman öğüt akp hakkını aramasın mı canım kabilinden tansiyon arttırıcı tutumunu sürdürüyor."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İYİ Parti kurucularından Metin Bozkurt'un Beylikdüzü'nde bir otoparkta 8 kişi tarafından saldırıya uğradığı iddia edildi.

Mehmet Metiner, Melih Gökçek'in Fethullah Gülen (FETÖ) tweetini Ekrem İmamoğlu atmış gibi okudu.

AK Partililer Twitter nicklerinin yanına Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında geçecek İstanbul seçimleri kapsamında 'Yıldırım' emojisi koymaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu basın mensupları tarafından, Erdoğan'ın kendisine "Sisi" demesi hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine yanı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na 'Sisi' benzetmesi.

Ekrem İmamoğlu, Şişli'de bir otelde, kendilerini 'Demokrat Ülkücüler' olarak tanımlayan ve eski siyasilerden oluşan bir grupla bir araya geldi.

Fransa'nın resmi haber ajansı AFP, İstanbul'un mazbatası elinden alınan seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Oba...

Yazarlar
Website Security Test