Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç SOYER Birinci Cemre Buluşması canlı yayında projelerini açıklıyor

26.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, Birinci Cemre Buluşması canlı yayında projelerini açıklıyor.

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, Tepekule Kongre Merkezi'nde "Birinci Cemre Buluşması" ile projelerini anlatıyor. 

11 Başlıkta projeleri açıklayan ve İzmir'in koku sorununu çözeceğini belirten Tunç Soyer, ulaşım sorununa getirmek istediği çözüm içinse vapurlara baykuş seferlerinin ekleneceğini söyledi. Ayrıca Samos'a giden vapur seferlerinin başlayacağını söyleyen Soyer, "Yavaş şehirden geliyoruz ama hızlanarak devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Atatürk'ün Samsun'a çıkışından 100 yıl geçti. İlk kurşun burada satıldı. İzmir yüz yıldır onun açtığı hürriyet yolundan asla ayrılmadı. Ne mutlu ki Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcından tam 100 yıl sonra almaya talibim. Bir başka 100 yıl, Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar görevim sürecek. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet ile kurulan Türkiye'mizin 100. yılına kadar Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerini tüm Türkiye'ye yeniden yeniden yeniden anlatacağız. 100. yılda İzmir'den çıkan ses, doğan güneş, Türkiye'ye yeniden umut olacak. O yüzden Aşkla İzmir, Aşkla Türkiye!

İzmir Büyükşehir Belediyesi için projelerini anlatan Tunç Soyer, “Hiç kimse İzmir’i tek tipleştiremez. Kimse İzmir’i dünyadan koparamaz. Kimsenin gücü İzmir’i korku coğrafyası yapmaya etmez. İzmir barışın, kardeşliğin kenti, demokrasinin limanıdır. Kardeşlik ve barış olmadan ne demokrasi en de adalet ve kalkınma mümkün değildir. Biz özgür, neşeli ve uyum içinde yepyeni bir hayatı İzmir’den inşa etmeye başlayacağız ve bunu tüm Türkiye’ye yayacağız. İzmir’den yakacağımız ateş har olup hem Anadolu’ya hem Akdeniz’e yayılacak. Sonuç ve ömürleri bizimle sınırla olmayacak. İzmir’de yapacaklarımız sadece İzmir’in gelişimi ve güzelliğiyle sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda Türkiye’de başka bir ekonomi anlayışı, siyaset kültürüne hizmet edecek. İzmir vizyonumuzun iki ana hedefi var. Birincisi; tüm İzmir genelinde refahın eşitlenmesidir. İkincisi; şehrin kökleriyle bağlarının güçlendirilerek refahın artmasıdır” dedi. 

Şeffaf bir yönetim anlayışı uygulayacağını vurgulayan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllardır birikmiş veri ve çalışmalar bu buluşmanın ilham kaynağını oluşturuyor. Bu hafızadan besleniyor. Akademisyenler, sivil toplum ve doğrudan İzmir halkıyla çalışıyoruz. 1 Nisan’dan sonra daha da yoğun çalışacağız. Gerektiği zamanda hükümetle ortaklık kuracağız. İzmir için hiçbir kimseyle işbirliğinden kaçmayacağız. İzmir’i masa başında, kapalı kapılar ardından yönetmeyeceğiz. İzmir’le birilikte düşüneceğiz. Bugünkü sunumum 11 başlıktan oluşuyor. Daha başka başlıkları ikinci cemre buluşmamızda açıklayacağım” ifadelerini kullandı.

Yönetimde demokrasiyi ön planda tutup, herkesi dinleyeceğini söyleyen CHP İzmir Adayı Soyer, “Kırsal üretimi destekleyeceğiz. Paketleme ve soğuk hava tesisleri kuracağız. Kooperatifleri e-ticaretle buluşturacağız. Demokrasi bir arada yaşamanın kültürü ve hukukuysa farklılıklar bir arada yaşamak demektir. Demokrasi en çok ben biliyorum demek değildir. İzmir’i herkesin fikrine hürmet ederek kol kola yöneteceğiz. 30 ilçede aktif ve kapsayıcı kent konseyleri yapısı oluşturacağız. Kentin yönetiminde aktifmiş gibi yapılmaktan kurtulacak” dedi.

Yapacağı yapılaşmayla ilgili bilgiler veren Tunç Soyer, “Yapılaşma konusunda estetik kurumlar kuracağız. Kentimizin estetik değerlere kavuşmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Plansız, kaçak yapılaşma ile uydu teknolojisini kullanarak mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Halkapınar ile Otogar metrosunun 10 yıldır beklediğini söyleyen CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, “Buca metrosu yıllardır onay bekliyor. Yarım milyondan fazla insanın yaşadığı Buca’ya metroyu mutlaka kazandıracağız. Kentin belki de en sıkışmış bölgesinde nefes aldıracak. Her şeyi hazır, sadece bir imza bekleniyor. Halkapınar- Otogar metrosu yine hazır, 11 yıldır Ankara’da bekliyor. 2.3 milyarlık bütçesi olan projeye sadece 30 bin TL’lik ödenek ayrılmış. Ankara ve İstanbul’a ödenek ayırmış hükümetin İzmir’e hiç ayırmaması kuşku uyandırıcı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi öz kaynakları Halkapınar-Otogar metrosunu yapmaya yeter. Biz bunu mutlaka yapacağız. Ama İzmirli şunu soracak; topladığınız vergilerin dağıtımını neden eşit yapmıyorsunuz? İzmir’i neden Ankara’dan İstanbul’dan ayrı bir yere koyuyorsunuz?” dedi.

11 Başlıkta projelerini açıklayan Tunç Soyer'in projelerinin bulunduğu kitapçıkta:

SOSYAL PROJELER

İzmir’de refahın eşitlenmesini sağlayacağız. Kadın kooperatiflerinin kuruluşunu ve gelişimini teşvik edeceğiz ve çocuk odaklı projeler geliştireceğiz. Halk Gıda Kooperatifi kuracağız. Hem üretici, hem esnaf hem de tüketici kazanacak. Halk Süt uygulaması başlatacağız. Süt Kuzusu projesini büyüteceğiz. Halk Taşıt projesini başlatacağız. Engelli Dayanışma Evleri kuracağız. Meslek fabrikamızda mesleki beceri kazandıran eğitimlerimizi daha da geliştireceğiz. Kırsal üretimi destekleyeceğiz, paketleme ve soğuk hava tesisleri kuracağız. Kooperatifleri e-ticaret ile ülkeye ve dünyaya açacağız.

DEMOKRASİ BÖLÜMÜ

Dayanışmayla, hep birlikte İzmir… Meslek odaları, sivil toplum, hemşeri dernekleri ile ilçe belediyeleri ve bölge halkı ile birlikte karar alacağız. Merkezi hükümet ile “İzmir Vizyon Ortaklığı” kuracağız. İlçe belediyeleri ile imar, temizlik vb. konularda dil ve uygulama birliği sağlayabilmek için eşgüdüm içinde çalışacağız. 30 ilçede aktif ve kapsayıcı Kent Konseyleri örgütlenmesine gideceğiz. Çocuk, genç, kadın, engelli meclisleri oluşturup, karar ve önerilerini öncelikle ele alıp hayata geçirmeye çalışacağız. Kurum içi iletişimi mükemmel hale getireceğiz. Çalışanlarımızın temel gücümüz olarak işlerimizin sahibi, denetleyicisi ve kendi oturduğu mahallesindeki gözlemcisi olmasını sağlayacağız. Dört mekanizma ile İzmirlilerin öncelik ve tercihlerini karar alma süreçlerine dahil edeceğiz: a. Belediye Cebinizde b. Kararlar Cebinizde c. Öneriler ve Katkılar Cebinizde d. Belediye Bütçesi Cebinizde

KAÇAK YAPIYLA MÜCADELE

Birlikte dönüşen İzmir… İzmir’i yerinde ve uzlaşıyla dönüştürmeye hız vereceğiz. Adil ve yerinde dönüşüm politikalarını temel öncelik yapmaya devam edeceğiz. Tüm bölge ve ilçelerde sağlıklı, estetik bir yapılaşma ve dönüşüm gerçekleştireceğiz. Kentin içinde kalmış atıl alanları ekonomik durumu orta ve düşük düzeyde olan İzmirliler için yüksek kaliteli ve planlı iskan alanlarına dönüştüreceğiz. Yapılaşma süreçlerinde estetik ve teknik kurullar oluşturacağız. Plansız kaçak yapılaşmayı uydu ile kontrol edip müdahale edecek imar ve çevre zabıtası oluşturacağız.

ULAŞIM

İzmir’in her noktasına yaygın, ekonomik ve doğa dostu ulaşım… 179 kilometre olan raylı sistem ağını kısa vadede 340 kilometreye, orta ve uzun vadede 470 kilometreye çıkaracağız. Buca metro hattının temelini atacak, inşaatına başlayacağız. Buca metroya kavuşacak. Halkapınar – Otogar metrosunu yapacağız. Çiğli’ye tramvayı getireceğiz. Trafiğin kilitlenmesine neden olan 111 noktada kavşak düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Ana Transfer Merkezleri’ni insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlara dönüştüreceğiz, 3 yeni Ana Transfer Merkezi açacağız. Alternatif yeni ana arterler açacağız. İzmir genelindeki 62 bin 641 araçlık otopark kapasitesini 100 bin araca çıkaracağız. Üç kritik noktada trafiği yer altına alarak yaşayan meydanlar yaratacağız.

- Şair Eşref – Havagazı Tüneli ile Alsancak Garı önündeki alan

- Karşıyaka Vapur İskelesi önü

- Basmane Garı – Dokuz Eylül Meydanı Bisiklet ve yaya ulaşımını geliştireceğiz.

Ulaşımda dezavantajlı grupları gözeteceğiz. Elektrikli otobüslerin sayısını 500’e çıkaracağız. Akıllı Trafik Sistemi’nin etkin ve verimli çalışabilmesi için Emniyet ve diğer kurumlar ile işbirliği yapacağız. Yeni iskele ve gemilerle deniz ulaşımını 4.5 kat artıracağız. Mevcut 15 adet yolcu gemisi ve 3 adet arabalı yolcu gemisine ek olarak 2 adet yolcu gemisi daha katacağız. İzmir’den Akdeniz kentlerine denizden ulaşımı sağlayacağız.

DOĞA

Doğa’ya rağmen değil doğayla birlikte İzmir… Tüm doğal yaşam alanlarını itinayla koruyup, yürüyüş yolları ile İzmirlilerin doğal alanları tanımasını sağlayarak, erişimini kolaylaştıracağız. Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesini sağlayacağız. Körfez Dönüşümü Projesi’ni gerçekleştireceğiz. İzmirDeniz Projesi ile kıyılarımızda yaşanan yenilik ve güzelliği iç ve art alanlara uzatıp, İzmir geneline yayacağız. Doğa Esaslı Çözümler ve Yeşil Altyapı Stratejisi ile yeşil bir İzmir yaratacağız. İzmir’de 16,6 metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını 30 metrekareye çıkaracağız. 2 buçuk milyon metrekare yeni yeşil alan yaratacağız.

a. Görkemli, çok geniş yeşil alanlar; Portakal Vadisi-Buca 250 bin metrekare

b. Kavşak – Viyadük altları 400 bin metrekare

c. Behçet Uz Rekreasyon Alanı 175 bin metrekare

d. Uzundere Rekreasyon Alanı 1-2 etaplar

e. Kadifekale-Yeşildere Bölgesi düzenleme, yeniden işlevlendirme 450 bin metrekare

f. Meles-Yeşildere Kent Girişi Rekreasyon Alanı (Yeşil Vadi) 1 milyon metrekare

g. Yelki Rekreasyon Alanı-OliVelo Zeytin Bisiklet Rotası Ekolojik Aktivite- Eğitim Alanı 570 bin metrekare.

Harmandalı’nda başlayan rehabilitasyonu hızla tamamlayıp yeni ve modern bertaraf tesislerini kuracağız. Katı atık yönetiminde İzmir bütünü ölçeğinde standart uygulamalar için ilçelerle koordinasyon sağlayacağız. İzmir’in uygun noktalarında hafriyat, moloz, ağaç/mobilya, beton, elektronik atık ayrıştırma tesisleri kuracağız. Tıbbi Atık Sterilizasyon Merkezini hayata geçireceğiz. Geri dönüşüm işçilerinin kooperatifleşmesi için il bazında destek ve teşvik sağlayacağız. Can dostlarımıza tedavi, aşılama, kısırlaştırma gibi gerekli tüm hizmetleri sunacağız. Yeni sokak hayvanları yuvaları kuracağız. Can dostlarımızın sağlığı için mobil tedavi ünitelerini artıracağız.

ALTYAPI

Altyapısı modern, yaşam kalitesi yüksek İzmir… 2019 yılında mevcut hattımıza 100 kilometre daha ekleyecek ve toplam yağmur suyu hattımızı 636 kilometreye çıkaracağız. İleri biyolojik arıtma tesislerimizi çoğaltacağız. Atık Pompa İstasyonları ve Koku Giderme üniteleri kuracağız. İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu yatırımlarına hız kesmeden devam edip, eskiyen altyapıları yenileyeceğiz. İklim değişikliği etkilerine uygun kent planlaması ve altyapı yatırımları yapacağız. Yol ve altyapı sorunlarının hızlıca giderilmesini sağlayacağız. 2019-2024 yılları yollarımızın yenilendiği rekor asfalt yılları olacak. Altyapı koordinasyonu için farklı kurumların bağımsız altyapı çalışmalarını engelleyeceğiz. Kurumların eşgüdümlü ve bir plan çerçevesinde çalışmasını sağlayacağız.

ENERJİ

Doğayla dost, temiz enerjiyle nefes alan İzmir… Enerji kooperatiflerine destek vereceğiz. Alternatif, temiz enerji politikalarına öncelik vereceğiz. Belediyenin tüm yapı ve tesislerinde güneş enerjisi kullanımına öncelik vereceğiz. Karbon salımı yüzde 20 azaltma hedefine ulaşacağız. Belediye hizmet araçları filosunu kademeli olarak elektrikli hale getireceğiz. Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının sayısını artıracağız. Ticari taksiler ve minibüslerin kademeli olarak elektrikli – hibrit araçlara dönüşmesini sağlayacağız.

MASAL EVLERİ

Yarınları umut dolu İzmir… Kapalı alanlara alternatif olarak, çocuk ve gençlerin İzmir’in hayatına, kırsal ve doğal yaşamına karışması için imkan tanıyacağız. Çocuk köyleri kuracağız. İzmir Kültürü ve Ekolojik Çocuk Aktivite Merkezleri kuracağız. Çocuk Belediyesi ve Gençlik Meclisi’ni hayata geçireceğiz. 20 Masal Evi açacağız. Eğitim – öğretim yılı başında ihtiyaç sahibi ailelere eğitim – öğretim yardımı yapacağız. Başarılı öğrencilere dolaylı ve doğrudan teşviklerle destekler vereceğiz. Öğrenci yurtları açacağız, girişim ve iş geliştirme merkezlerinin sayısını artıracağız. Teknoloji ve iletişim üsleri kuracağız. Gençleri sosyal projelere entegre edecek teşvik ve destekler vereceğiz.

SPOR

7’den 70’e sporla yaşayan İzmir… Uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yaparak spor altyapısını geliştireceğiz. Amatör Spor Kulüplerini destekleyeceğiz. İzmir kulüplerinin kurumsal yapılarını sürdürülebilir hale getirecek destekler vereceğiz. Olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzları inşa edeceğiz. Kentin her bölgesindeki çocuklarımızı mutlaka sporla buluşturacak çareler ve çözümler üreteceğiz. Alternatif spor ve doğa sporlarına öncelik vereceğiz. Avrupa bisiklet ağı sistemine entegre olarak zeytin rotamızı OliVelo bisiklet turizmi kamp merkezine bağlayacağız. Gürçeşme Doğa - Çocuk Keşif Parkı, Kuşaklararası Etkileşim Merkezi kuracağız.

KÜLTÜR SANAT

Türkiye’nin ve bölgenin kültür başkenti İzmir… İzmir’i sinema sektörü için çekim merkezi haline getireceğiz. İzmirTarih projesinin zengin tarihsel, kültürel mirasımıza sahip çıkan hazırlık ve derinliğini hızla ve etap etap uygulayacağız. Kültürpark’a kültürünü geri vereceğiz. Kültürpark yepyeni ve çok özgün festivallere ev sahipliği yapan bir özgürlük ve yaşam alanı olacak.

a. Kültürpark Edebiyat Festivali

b. Kültürpark Gençlik Festivali

c. Kültürpark Uluslararası Tasarım-İnovasyon Festivali vb. festivallerle yılın 12 ayında sanatseverlerin buluşma noktası Kültürpark olacak.

İzmir’i tasarım kenti yapacağız. Tiyatro İzmir, Plato İzmir, Konservatuvar İzmir, Atölye İzmir’i hayata geçireceğiz. Şehir Tiyatrosu kuracağız. Elektrik Fabrikasını kente kazandırıp Havagazı Fabrikası ile birlikte bir kültür vahası olarak konumlandıracağız. Kültür sanat etkinlikleri gündelik yaşamın bir parçası olacak.

DÜNYA KENTİ

Dünya ile buluşan öncü kent İzmir… Yeni ve özgün ihtisas fuarlarına ev sahipliği yapacağız. Türkiye’nin en modern fuar kompleksi Fuar İzmir, her ay yeni fuar ve etkinliklere ev sahipliği yapacak. Fuar İzmir’in hemen yanına İzmir’in büyük bir eksikliğini kapatacak modern Kongre Merkezimizi inşa edeceğiz. Dünyada büyüklüğü 1 milyar doları aşan e-spor endüstrisinde yerimizi alacağız. Uluslararası kongre ve sempozyumlara ev sahipliği yapacağız. OliVelo projemizle birlikte bisiklet turizminde EUROPARC Federasyonu Avrupa doğal ve kültürel miras ağına üye olacağız. Kemeraltı’na UNESCO Dünya Kültür Mirası statüsü kazandıracağız. EXPO’ya yeniden aday olacağız. İzmir’i Avrupa Gençlik Başkenti ve Avrupa Kültür Başkenti yapacağız. İzmir’i Akdeniz çanağının öncü kenti yapacağız. Akdeniz Kentler Yönetim Ağı kuracağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İYİ Parti Meclis Grup Toplantısı yapıldı. 15 Ekim 2019 tarihli İYİ Parti haftalık TBMM grup toplantısında Meral Akşener'in konuşması. Akşener Barış Pınarı Harekatı ve ...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Azerbaycan seyahatinde kritik Barış Pınarı Harekatı ve Arap Birliği açıklamaları geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 gün sonra sakallı bir görüntüyle ortaya çıktı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne 2019 yılında 28 yeni araç alınıp alınmayacağını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Emek Büroları Merkez yöneticisi Ömer Fethi Gürer, KHK ile çıkarılan taşeron kadro uygulanmasından %70 şartına takılarak ...

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi taslağına göre; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılacak. Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde ...

Yazarlar
Website Security Test