Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Erdoğan Videosu yaptılar

20.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kendileri için "türedi" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben 'bu böyle gitmez' diye bir video hazırladılar.

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) Erdoğan videosu 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kendileri için "türedi" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben 'bu böyle gitmez' diye bir video hazırladılar.

Emeklilikte Yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilebilmesi için daha önce CHP ve İYİ Parti grupları tarafından meclise sunulan kanun teklifleri ve soru önergeleri Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla meclisten geçememişti.  

Kanun tekliflerine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak, erken emekli olmak isteyen kişilerin türediğini, bu kişilerin erken emekli olup sonrasında da başka işlerde çalışmaya devam edeceklerini söylemişti. 

Hem Ak Partiye hem de MHP'ye tepkili olan EYT mağdurları ise seslerini duyurabilmek için sosyal medya dahil her türlü platformu kullanmaya çalışıyorlar. 

İşte o çalışmalardan biri de sosyal medyada bir anda popüler oldu.

Emeklilikte yaşa takılan EYT mağdurlarının hazırladığı ve "Böyle gitmez" mesajının verildiği videoda, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına yer veriliyor.

Peki Emeklilikte yaşa takılanlar ne istiyorlar?

1999 yılında çıkarılan yasa ile 1999 öncesi çalışanların 5000 gün prim ve 25 sene çalışarak hakettikleri emeklilik hakları gaspedildiğini iddia eden Emeklilikte yaşa takılanlar, 2002 ve 2008 yıllarında çıkarılan yasalarla da kademeli geçiş getirildiğini, emeklilik günleri ve çalışma seneleri dolan çalışanlara yaş şartı getirildiğini, emeklilik haklarının 3,5,8,10 sene uzatıldığını söylüyorlar.

Hatta daha vurucu bir örnek olması adına idamda bile geriye işletilmeyen yasaların emeklilikte yaşa takılanlar için işletildiğini, maç oynanırken kuralların degiştirildiğini ve yüzbinleri bulan ve hatta milyonlara yaklaşan bir mağdur kesim oluştuğunu ifade ediyorlar.

Mevcut sistemde 3.600-5.000 gün prim ödeyenler senelerdir emekli maaşlarını alıyorlar fakat 6.000-8.000-10.000 gün prim ödeyenler emeklilik için takıldıkları yaşlarını bekliyorlar ve çalıştıkça her ay alamadıkları emekli maaşları daha da düşüyor.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine getirerek emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik olarak son bir yıl içerisinde CHP ve İYİ Parti milletvekilleri tarafından yapılan kanun teklifleri, iktidar partisi Ak Parti milletvekillerinin ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

EYT'liler yani emeklilikte yaşa takılanlar haklarını aramaya kararlılar. 48-49 yaşındaki EYT mağdurları "iş aramaya gittiğimizde işveren yaşlısın deyip bize iş vermiyor, devlet ise 'daha gençsin emekli olamazsın' diyor biz ne yapacağız ölelim mi" diyorlar... 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

AZİZ DURU

19.04.2019 - 23:39
Eyt olan hakkımızı verin sizden başka bir şey istemiyoruz

AZİZ DURU

19.04.2019 - 23:38
hakkımızı verin sizden başka bir şey istemiyoruz
Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan cami açılışında 'Seçimi hırsızlara bırakmayacağız' dedi.

Karikatür paylaşan inşaat işçisine 2 yıl hapis cezası

Seçimden önce indirim, seçimden sonra ...

Türkücü İbrahim Tatlıses'ten Ekrem İmamoğlu Açıklaması

Canan Kaftancıoğlu, 23 Haziran’daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oluşturulan sandık kurullarında yine memur olmayanların yer aldığını iddia etti.

İngiltere Başbakanı Theresa May 7 Haziran'da istifa edecek

İBB sözleşme törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimlerini kazanarak başkanlık koltuğunda 17 gün oturan Ekrem İmamoğlu davet edilmezken, davet edilen Binali Yıldır...

Yazarlar
Website Security Test