Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısı 19 Şubat Salı Canlı

19.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısı 19 Şubat Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 19 Şubat Salı.

CHP Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısı 19 Şubat Salı canlı anlatım. CHP TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) haftalık olağan grup toplantısında konuştu. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması:

Suriye'deki şehit Umut Özlütepe kardeşimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Güvenlik güçlerimize, kahraman ordumuza başsağlığı diliyoruz. Şehit hepimizin şehididir. Öteden beri Suriye politikasının yanlış olduğunu söyledik. İçişlerine karışmayın dedik. 3.5 milyon Suriyeli geldi ama ne yapacağımıza karar veremedik. Bugün geldiğimiz noktada tam bir açmazdayız ve şehitlerimiz geliyor.

Aydınlarımıza yeni bir tehdit. İstinaf mahkemesinin cezayı onaylamasıyla yazarlarımız tekrar hapise girecek. Cumhuriyet Gazetesi yazarlarını içeriye atınca ne kazanacaksınız? Yargının bağımsız olduğunu gelip külahıma anlatın. Bunu içimize sindirebilir miyiz? Adalete en büyük zararı adalet mensupları veriyor. 

Şehidimize Allah'tan rahmet diledik. Bugün sözleşmeli er ve erbaşlar konusuna değineceğim. Erkekler bilirler bir askerlik kanunu var ve herkes askerlik yapmakla mükellef. TSK'da istihdam edilecek erbaş ve erlerin temini, yetiştirilmesi vs. bunları yapacak bir kanun çıkarıyoruz diyorlar. Bunlar bir sınavla göreve alınıyor. Raporlar alınıyor. Belli bir takım uygulamalardan, testlerden geçiyorlar sonra bazıları hak kazanıyor. En az ortaokul mezunu olması lazım. Doğuda görev yapıyorlarsa 5500 lira, Batıda görev yapıyorlarsa 3500 lira maaş alıyorlar. 7 yıllık görev süreleri var. 7 yıl sonra nereye gidecekler? 7 yıl sonra sorunlar çözülsün diye bir madde koymuşlar. 7 yıl sonunda İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı bir yönetmelik çıkaracaklar ve bu 7 yıl askerlik yapanlar kamuda memur olarak çalışacak. ama bir türlü çıkmıyor bu yönetmelik. 7 yılını tamamlayıp dışarıda olanlar işsiz ordusuna katıldı. Evlerinde oturuyorlar. Şu anda görev yapan er ve erbaşlar? Uzman Çavuş veya bir Astsubay. Mesai bitiminde evine gider. Orduda 7 yıl görev yapan er ve erbaşlar evlerine gidemiyorlar. 7 yıl evlerine gidemiyorlar. Ancak yılda 30 gün izin hakları var. Evlenmeye 7 gün izin. 

Değerli arkadaşlarım bir başka konu. Benzer görev yapan orduda görevlilerimiz var. Hepsine evlilik, çocuk yardımı yapılır ama sözleşmeli erlere bu yardım yapılmaz. Aileyse aile. Herkese yardım, zam ama sözleşmeli erlere yapılmıyor. Neden? Uzman çavuşlar, askerler görevlendirilir. Giderken tayin izin alırlar, yol izni alırlar. Sözleşmeli erlere bu hak da yok. Bineceksin otobüse gideceksin. Belli sürede de kışlada olacaksın. Bana anlatıyorlar sorunlarını. Çocuğu babasını tanımıyor. Sözleşmeli erler şehit olduklarında ayda 4200 lira para veriliyor. Diğer rütbelilere 5600 lira veriyorlar. Şehit şehittir ya. Fark var mı şehitler arasında? 15 Temmuz şehitlerinin ailelerine verilmek için toplanan milyonlar nereye gitti? AGİ (Askeri Geçim İndirimi) Sözleşmeli erlere yok. Neden? Bunlar insan değil mi?

Sosyal devlete geçelim. Geçen 6 milyon kişiyi ilgilendiren bir toplantı yaptı. "Sokak ekonomisi" yani sokakta geçimini sağlayanlar. Kestane satanlar, şeker satanlar, plastik toplayanlar, çöp toplayanlar. 6 milyon kişi. Aileleriyle düşündüğünüzde 20-25 milyon kişi olarak kendilerini görüyorlar. Biz Halk Partisiyiz. Biz CHP'yiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bunlarla ilgili bir toplantı yapıldı. 

Devlet kime hizmet eder? Devlet baskıcı mı olmalı vatandaşına hizmet mi vermeli? TC demokratik lailk, sosyal, hukuk devletidir. Bunun değiştirilmesi teklif dahi edilemez anayasada. Sosyal hukuk devleti insan haklarına dayanan kişilerin mutluluk içinde yaşamaalarını güvence altına alan, kişi hak ve özgürlükleri ve kamu yarrarı arasında adil bir denge kurabilen. İnsan onuruna uygun yaşamak. Bu fotoğraftaki kişinin tanzim satışa gidecek parası bile yok. Bu kişinin çöpten yiyecek aramasının sebebi de fotoğrafta duvarda resmi var.

İşsizliği önlemek için bu hükümet hangi tedbirleri aldı? 17 yıldır iktidardalar onların çocukları işsiz değil. Onların çocuklarının bir eli yağda bir eli balda. Ama sen vatandaş olarak hala ona oy vermeye devam edersen yarın ağzındaki lokmayı da alacak. 

Bunlardan önce Anadolu Kaplanları vardı. Şimdi Anadolunun içini boşalttılar. Kaplan falan kalmadı. Sarayda oturan kibir abidesi ve sosyete damat işsizlik ne demek bilir mi? Ak parti Milletvekilerri işsizlik ne demek bilir mi? 

Fakire din iman, köşeyi dönünce han hamam. Bunların felsefesi budur. 

EYT'lilere türedi diyorsun. Yüzbinlerce kişi emeklilikte yaşa takılıyor ve bu kişiler işsiz. 706 bin haneye gelir girmiyor ne olacak bunlar? Bu evlerde çocuklar var. Kadınlar var. Ne olacak bunlar? 

Yüzbinlerce üniversite öğrencisi iş bulamıyor. 3,5 milyon suriyeliiyi ülkeye sokarsan işsizliği çözemezsin. Liyakat yerine sadakatı baz alırsan işsizliği çzöemezsin. Fabrikaları sattın kapattın şimdi domates satıyorsun.

Çiftçi üretemiyor. Borç batağı içinde. Kime satacak ürettiğini? İşsizlik sorunu planla, istişare ile çözülür. 

İşsizlik nasıl çözülür?

Bir devlette liyakatı geri getireceksin. Devlette liyakatlı kişi kalmadı. Her şeyi kim biliyor? Erdoğan diyor ben bilirim. Sen biliyorsan böyle olur. İşsizlikte mücadelenin temel anahtarı üretmektir. Üreteceksiniz, tarlada, üniversitede. Her alanda üreteceksiniz ki Türkiye'de işsizlik bitsin. İthalatla olmaz. Peki neyi nasıl üreteceksiniz? Ben üretimi önceledim diyen bir siyasi iktidara şu sorular sorulur; Üretimi destekliyorsan senin vergi politikan nedir? Üreticiyi vergi olarak nasıl desteklersin? Vergiyi yukarıya, geliri aşağıya yayacaksın. Aşağıdaki adamın bir geliri olacak. Asgari ücretten vergi almayacaksın. Yük az olacak, daha fazla gelir elde edecek sonra gidip tüketecek bu adam. Alışveriş yapacak. Sanayideki politikan ne? Fabrika kurmak mı yoksa fabrikaları satmak mı? Babalar gibi sattın şimdi de kuru soğan satıyorsun. Tarım politikan ne? Çiftçiyi nasıl destekleyeceksin? Çiftçi desteklenecek ki eksin. KOBİ politikan ne? KOBİ'leri nasıl destekleyeceksin? Bütün bunların hiçbiri yapılmıyor. Tanzim Satış Mağazaları kurdular sıkışınca. E kurun. Gariban insan yakınsa gidip Tanzim Satış Noktasından alışveriş yapar. İstanbul'da yaşayanlar bilir. Uzaktaki insan gelemez oraya. Otobüs parası var mı o insanda?

Hafta sonu İzmir'deydim. Aziz Kocaoğlu dedi ki kenti biliyoruz. 35 bin fakir aile var. Tanzim Satış Mağazaları kurup gelip alışveriş yapmalarını beklemeyiz. 10'ar kilo götürüp evlerine vereceğiz. 10 kilo papates, 10 kilo kuru soğan. Bu ilk defa yapılmıyor. Daha önce uygulanan süt projesi var. Bir evde bir çocuk doğduysa araba gidip sütü kapıya bırakırdı. İşte insan onuruna uygun davranış budur. İnsanı sevmek de budur. Bu kuyruk varlık kuyruğuymuş. Eskiden yokluk kuyruğuydu şimdi varlık kuyruğu. E en varlıklı sensin, sarayda oturan sensin. Sen niye bu kuyrukta yoksun? Vatandaşın aklıyla dalga geçiyorlar. Varlık kuyruğuymuş... Yalan söyleyenden devlet adamı olmaz. Yalancıdan Cumhurbaşkanı, Bakan, Parti Genel Başkanı olmaz. Defalarca söyledi, bu yüksek binaları kim yaptı diyor. Sanki Kore'den gelip yaptılar. Yüksek binaları yapana izin verenin Allah belasını versin diyorum, ne diyeyim başka? Bütün bu eleştirileri yaptım ama asla karamsarlığa hakkımız yoktur. Bütün bu sorunların hepsi düzelebilir. Yerel yönetimlerde de çözeceğiz. Kazandığımız andan itibaren göreceksiniz. İstanbul'u ve Ankara'yı kazandığımız zaman göreceksiniz. Fakir fukarayı kuyruğa dizmeyeceğiz. Sebzeyi götürüp evine teslim edeceğiz. Sözümüz söz, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bu manzaralara izin vermeyeceğiz. Çünkü biz CHP'yiz!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

yusuf

21.02.2019 - 19:59
başkanım her yerde haksızlık var subaylar emekli maaşı alırken çalıştığı rütbedeki maaşının yüzde 85 ni alıyor emekli astsubaylar çalıştığı rütbedeki maaşının neden yüzde 45 ni alıyorlar ilerideki grup toplantılarındaki konuşmalarınızda bunu da dile getirirseniz memnun olurum
Diğer Haberler

AKP İstanbul milletvekili ve Akşam gazetesi yazarı Markar Esayan’ın mide kanseri olduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'den gelen heyetle görüşeceğini söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD heyetiyle görüşmeyeceğini, ABD Başkanı Donald Trump geldiğinde onunla görüşeceğini söyledi.

AK Parti Meclis grup toplantısında Gündoğdu Marşı söylendi. Görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

AK Parti haftalık grup toplantısını yaptı. 16 Ekim 2019 Çarşamba tarihli AK Parti Meclis grup toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar salona asker selamı verere...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te haftalık olağan grup toplantısında konuştu.

İYİ Parti Meclis Grup Toplantısı yapıldı. 15 Ekim 2019 tarihli İYİ Parti haftalık TBMM grup toplantısında Meral Akşener'in konuşması. Akşener Barış Pınarı Harekatı ve ...

Yazarlar
Website Security Test