Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kent örgütlenmesi ve toplumsal belediyecilik

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

SUNUŞ

 

Ülkemizin ve halkımızın gündeminde, hepimiz için yaşamsal derecede önem taşıyan yerel seçimler var.  31 Mart’ta, kentlerimizin yerel yönetimlerini belirleyeceğiz. Elbette seçimler yalnızca bu işlevle de sınırlı değil. Aynı zamanda birçok konuda anlamlı işaretler verecek, önemli siyasal sonuçlara yol açacak.

Biz bu yerel seçimlere, ilgi alanımız olan ‘kent örgütlenmesi ve toplumsal belediyecilik’ açısından yaklaşıyoruz. Ülkemiz, halkımız, çok önemli bir yerel seçim sürecini yaşarken; yerel yönetim alanındaki araştırmalarımızı, görüşlerimizi, deneyimlerimizi ve önerilerimizi, konuya ilgi duyan çevrelerle ve çok değerli Gözlem okurlarıyla paylaşmak istiyoruz.

Bu çalışma, daha önce Gözlem’de yayımlanan ‘Yerel Seçimlere Doğru’ başlıklı yazı dizimizin bir devamı ve bütünleyeni olarak da değerlendirilebilir. 31 Mart seçimlerinin; kentlerimize, ülkemize ve halkımıza, iyilikler, güzellikler getirmesi dileğiyle…

 

                            Prof. Dr. Ferlâl ÖRS                                Mehmet Şakir ÖRS

___________________________________________________________________________

 

Prof. Dr. Ferlâl ÖRS: Ege Üniversitesi (E.Ü.) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi. E. Ü. İktisat Fakültesi Sosyal Politika Bölümü mezunu. 1999’da iletişim doktoru, 2004’te iletişim bilimleri doçenti, 2011’de profesör oldu. Sosyal politika, yerel yönetimler, ekonomi ve iletişim alanlarında gerçekleştirdiği çalışmaları bilimsel dergilerde ve kitaplarda yayımlandı. Çok sayıda gazete ve dergide makaleler yazdı. Ulusal ve uluslararası toplantılarda bildiriler sundu ve konferanslar verdi. 

Mehmet Şakir ÖRS: Gazeteci-Yazar. E.Ü. İktisat Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu. Çok sayıda yayımlanmış kitabı ve gazetecilik ödülü var. Tariş Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanlığı ve İZFAŞ (İzmir Fuarı)  Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. İletişimevi’ni kurdu. Birçok gazete ve dergide makaleleri - araştırmaları yayımlandı. CHP İzmir il yöneticiliği yaptı. Halen Gözlem Yayın Kurulu üyesi olan ve gazetemizde köşe yazılarını sürdüren Örs; Türkiye Yazarlar Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dil Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi.

 

Birinci Bölüm

 

Yerelden evrensele kent örgütlenmesinin yeni boyutları

 

Dünya giderek daha fazla kentli oluyor

 

Günümüzde büyüyen kentler, artan nüfus, azalan yaşam alanları ve karmaşıklaşan kent yaşamı, giderek çözülmesi zor ekonomik, siyasal, kültürel ve toplumsal sorunları da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla, kentle ilgili konu ve kavramlar, çok daha fazla tartışılır hale geliyor.

 

Kentsel sorunların çözümü ve daha yaşanabilir kentler oluşturulmasına yönelik çabalar, sadece ekonomik, fiziksel ve mekânsal düzenlemelere indirgenemeyecek kadar çok yönlüdür. Kentlerin bütüncül bir yaklaşımla örgütlenmesi, daha adil, daha yaşanası kentler oluşturulabilmesinin temel koşullarındandır.

Eşitsiz ve dengesiz gelişen küreselleşmenin derinleştirdiği çelişkilerin en fazla yaşandığı alanların başında kentler gelmektedir. Böylesi karmaşıklaşan kent yaşamının örgütlenmesinde yerel ve evrensel yeni yaklaşımlara ve politikalara gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda, kent örgütlenmesini yerel ve evrensel boyutları ile incelemekteyiz. Sosyal devlet ve sosyal politika anlayışını temel alan, insan ve çevre odaklı bir kent örgütlenme modelinin altını çizmekteyiz. 

 

Kent, kentleşme ve kent örgütlenmesi

Dünya giderek daha fazla kentli olmaktadır. Gelişme politikalarının çoğu, endüstrileşme, bunun sonucu olarak da kentleşme üzerine kurulmuştur. Her ne kadar 1960'lı yıllardan sonra hızlı kentleşmenin yaratmış olduğu sorunlar tartışma konusu olsa da, kırdan kente yönelik bölgeler arası göçler özellikle gelişmekte olan dünyada devam etmektedir. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Örgütü’ne (UCLG) göre, 2008 yılında dünya nüfusunun yarısı kentlerde yaşıyordu, ancak çok uzun olmayan bir gelecek için öngörülen oran ise yüzde 70’lere kadar çıkmaktadır.

Değerli sosyal bilimci Mübeccel Kıray’a göre, kentler, tarımsal olmayan üretimin yapıldığı ve daha önemlisi hem tarımsal hem de tarım dışı üretimin dağıtımının ve denetim işlevlerinin toplandığı, belirli teknolojik gelişme düzeylerine göre büyüklük, heterojenlik ve bütünleşme düzeylerine varmış yerleşme biçimleridir. Kentler, halkının çoğunlukla ticaret, sanayi ve hizmetlerle ilgili işlerle uğraştığı yerleşim alanlarıdır. Kentleşme ise kentlerde yaşayan insanların artması ile ortaya çıkan ekonomik ve toplumsal bir değişim sürecidir. Kent ve kentleşme, bünyesinde ekonomik, demografik, kültürel ve toplumsal unsurları barındıran olgulardır.

Küreselleşme sürecinde yaşanan değişimler, çelişkiler ve gelişmeler kent ve kentleşme olgularını daha da karmaşık hale getirmiştir.  Bu koşullar, kent örgütlenmesini de zorlaştırmakta ve karmaşıklaştırmaktadır.  Artık kent örgütlenmesinde yeni yöntem, proje ve politikalara gereksinim vardır.

 

İnsan odaklı politikalar

Kent örgütlenmesi, sosyal politika ve sosyal devlet yaklaşımı çerçevesinde düşünülmesi gereken kavramdır. Ne yazık ki çoğunlukla egemen olan neoliberal yaklaşımlar nedeniyle, plansız, sağlıksız, çevre ve insan odaklı olmayan politikalar öne çıkmaktadır. Rant temelli kentsel dönüşümler ve uygulamalar, kentlere ve kent yaşamına büyük zararlar vermektedir.

Kent örgütlenmesi, aynı zamanda toplumsal bir iletişim ve etkileşimdir. Bu bağlamda kent örgütlenmesi, kentin tüm dinamiklerinin harekete geçirilmesini, güçlerin birleştirilmesini ve koordine edilmesini içeren planlı, programlı bir eylem ve iletişim sürecidir. Kentsel örgütlenme sağlanmadan, halkın destek ve katılımı olmadan toplumsal kalkınma gerçekleştirilemez. Bu tanımdan hareketle, çalışmamızda kent örgütlenmesini iletişim boyutuyla değerlendirmekteyiz.

 

Kent örgütlenmesinin iletişimi

Kent örgütlenmesinde iletişim vazgeçilmez bir unsurdur. Teknolojik gelişmeler, yeni iletişim yöntem ve teknikleri ortaya çıkarmıştır. Artık geleneksel olarak nitelendirilen kitle iletişim araçları (radyo, televizyon, yazılı basın) ile bilgisayar ve interneti bir araya getiren“yeni medya” ve onun en önemli ürünü “sosyal medya” toplumsal örgütlenmelerin önemli araçları halini almıştır. Ancak geleneksel yöntemler de kent örgütlenmesinde hala vazgeçilmezdir.

Bireylerarası iletişimde en etkili yöntem olan yüz yüze görüşme, kentsel alanda yaşayan insanların iletişim gereksinimlerini karşılayan en etkili yöntem olarak yaşamın içinde yer almaktadır. Kentsel alanda yaşayan insanların birbirleriyle görüşüp konuşabilecekleri ortamların tasarlanması kent örgütlenmesinin önemli bir konusudur. Bu nedenle kent örgütlenmesinde ve kentsel planlamada, iletişim toplumun temel gereksinimleri arasında değerlendirilmelidir. Kentsel alanın tasarlanmasında, insanların bir araya gelerek iletişim kurabilecekleri meydan, bulvar, park, alışveriş merkezleri, eğlenme alanları gibi alanların planlanmasına özen gösterilmelidir. İlerlemeyi hedefleyen toplumlar, devletin girişimleri başta olmak üzere, tüm bireyler için iletişim ortamları oluşturmalı ve iletişim araçlarını insanların hizmetine sunmalıdır.

 

Kent örgütlenmesi, yerelden evrensele bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gereken bir kavramdır. Kent örgütlenmesinin boyutlarını aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 

  • Yerel Boyut- Yerelleşme- Yerel Demokrasi- Yerel Yönetim

 

  • Evrensel Boyut- Küreselleşme- Evrensel Düzenlemeler- Uygulamalar

 

Gelecek hafta: Kent örgütlenmesinin yerel ve evrensel boyutları

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kişisel araçlarda sigara içilmesiyle ilgili konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)'den para aktarılan vakıflar için bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin Ankara'da görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus liderle tokalaştığı sırada 'Nice to meet you' dedi.

AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP'den istifa etti. Davutoğlu basın toplantısı düzenledi. 13 Eylül 2019 Cuma Ahmet Davutoğlu açıklamaları.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde ülke gündeminde büyük sükse yapan Şanışer'in şarkısı Susamam'ı hedef aldı. Devlet Bahçeli ayrıca Bülent Arınç ve Ekrem İ...

Cumhurbaşkanılığı Külliyesi'ndeki toplantı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun oturduğu sandalyenin ayağı kırıldı, Ekrem İmamoğlu sendele...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde belediyeden hiç işçi çıkarıldı mı?

Yazarlar
Website Security Test