Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nihat Zeybekci kazanırsa İzmir'de neler yapacak?

11.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’i dünyaya pazarlayacaklarını ve küresel gelişmeler istikametinde ''İzmir’in hikayesini yazacaklarını'' söyledi. Zeybekci tramvay, Körfez Geçişi ve Çandarlı Limanı’na ilişkin de açıklamalarda bulundu

ENGİN TATLIBAL

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmirli gazetecilerle buluştu. Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Zeybekci, 31 Mart sürecine ve projelerine dair açıklamalarda bulundu. Projelerini 14 ana başlıkta toplayacaklarını ve her başlık altında onlarca değişik proje olacağını ifade eden Zeybekci, İzmir vizyonuna ve mevcut projelere ilişkin düşüncelerini paylaştı.

 

“İzmir’in hikayesini yazacağız”

“Şu anda İzmir’i dinliyoruz, İzmir’in kanaat önderleriyle bir araya geliyoruz. Uzman kişilerle konuşuyoruz” diyen Zeybekci, dünyanın bilimsel, teknolojik ve ekonomik gidişatı içinde İzmir’in hikayesini yazacaklarını belirterek “Dünya değişiyor. Bu doğrultuda İzmir’in bir yol haritasının ve hedeflerinin olması gerekiyor. İşte İzmir’in hikayesini bu çerçevede yazacağız. Biz İzmir’i pazarlayacağız. Dünyaya pazarlayacağız. Elinde Dünyanın neleri aradığını, ne tür bir kent istediğini ben gayet iyi biliyorum. İzmir’in hikayesini böyle yazmak zorundayız” dedi.

Zeybekci, kampanya sürecinde “isim zikretmeden” çalışmalarını sürdüreceğini, geleceğe bakacağını ve bu bağlamda bildindik siyasi çekişmelerin olmadığı bir seçim kampanyası gerçekleşeceğini ifade etti.

 

Tramvay kalkacak mı?

Bir basın mensubunun AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün yaptığı ve “AK Parti kazanırza tramvayı kaldıracak” şeklinde anlaşılan açıklamayı sorması üzerine Zeybekci, “Tramvayı neden kaldıralım? Aydın Bey iyi bir mühendistir, o şekilde söylemek istediğini tahmin etmiyorum, yanlış anlaşılmıştır. Eksiklerini, arızalarını gidererek devam edeceğiz. Özellikle Alsancak güzergahında ilavelerimiz olacak” dedi.

Seçim sürecinde İstanbul ve Ankara’nın daha fazla konuşulduğunu, ancak 31 Mart akşamı en çok konuşulacak ilin İzmir olacağını belirten Zeybekci, “İzmir 1 Nisan günü Anadolu’ya güneşin doğduğu yer olacaktır. 31 Mart akşamı Türkiye’de en çok İzmir konuşulacak. İzmir yaradılıştan dünyanın en güzel şehr.! Ben İzmir’i hiçbir zaman siyasi sınırlarıyla kısıtlamadım” diye konuştu.

Çandarlı Limanı’na ilişkin bir soruyu yanıtlayan Zeybekci, “Çandarlı Limanı, bütün demiryolu ve karayolu projelerinin merkezine konmuş durumdadır. Oranın 4 ile 5 milyonluk bir kapasiteye ulaşmasını planlıyoruz. Böylece Türkiye’nin en büyük limanı olacaktır. Çandarlı’dan dönüşümüz yok” dedi.

 

“Körfez geçişi yapılacak”

Çevresel duyarlılıkları çok önemsediklerini ifade eden Zeybekci, ulaşım projelerinde ve diğer tüm projelerinde bu duyarlılığı gözettiğini dile getirdi. Bu bağlamda mahkeme tarafından ÇED Olur Raporu iptal edilen Körfez Tüp Geçit Projesi hakkında konuşan Zeybekci, “Türkiye’den ve dünyadan uzmanları toplayarak çok kısa bir zaman içinde Körfez Master Planı’nı yapacağız. İzmir’in kesinlikle körfezi kullanarak bir ulaşım çözümü geliştirmesi gerekiyor. Çevre hassasiyetlerinin yerine getirerek Körfez Tüp Geçit Projesi’ni mutlaka hayata geçireceğiz. Bazı dengeleri bozduğunuzda toparlamak mümkün olmuyor. İzmir’de tüm ulaşım sistemindeki daireyi tamamlamamız gerekiyor. Örneğin tramvay, büyük boşluğun ortasında iki çizgi, gidip geliyor. Bu dairenin tamamlanması gerekiyor. İkinci değil, üçüncü çevre yolları planlanmalıdır” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin MHP ile kurulan Cumhur İttifakı’ndaki uyuma ilişkin sorusunu yanıtlayan Zeybekci, “Yüzde yüz 100 uyum olsa zaten aynı parti olurduk. Ama İzmir’de muhteşem bir uyum var. MHP ve il teşkilatına gittiğimizde tüm ilçelerde AK Parti’de gördüğümüz sıcaklığı görüyoruz. Bunun teknik ölçümünü de yaptık. Yüzde 70’ler seviyesinde ‘diğer partiye oy veririm’ denmesi iyi bir noktadır” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kadir Mısıroğlu'nun ölümünden sonra yayınlanan gizli kamera görüntülerinde skandal sözler. İşte o sözlerin videosu

Son dakika… YSK toplantısı sona erdi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: 'Aslında YSK'nın bir tane üyesi var, o da sarayın kibirli kişisi ve çalınan minare o kadar büyük ki kılıf uydurmak zor oluyor' gibi son derece...

Son dakika… YSK gerekçeli kararını tamamladı

Ak Partinin İstanbul Adayı Binali Yıldırım'ın seçim günü yapılan en büyük hileyi açıkladığı videosu izlenme rekorları kırıyor.

Hdp Mardin milletvekili Tuma Çelik'in Pontus tweeti

Ekrem İmamoğlu, 'ben bir projeyim' dedi ve Okan Bayülgen'in programında horon tepti video izle

Yazarlar
Website Security Test