Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TBMM Abdullatif Şener bütçe konuşması video 21 Aralık 2018

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Büyük Millet Meclisi Abdullatif Şener 2019 Merkezi Yönetim bütçe görüşmeleri video 21 Aralık 2018

video

CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, TBMM Bütçe görüşmelerinde konuştu. 21 Aralık 2018 Meclis bütçe görüşmeleri. 2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerinde konuşan Abdullatif Şener'in konuşmasından satırbaşları:

Bu bütçe israf bütçesidir. Hazinenin başına koymuşsun damadı. Bu ülke ehliyet ve liyakata dayalı yöneticileri hak eden bir ülkedir. Aile şirketi değildir. Mutfakta yangın vardır. Ekonomiyi mahveden bir iktidarla bu millet karşı karşıyadır. 

Bu seneden itibaren tarım girdilerindeki zamlar çiftçileri perişan edeceksiniz. Ekilmeyen tarlalar artacak. Esnaf kepenk kapatıyor. İşsizler iş umudunu kaybetti. Milyonlarca işsiz ülkenin en önemli derdi haline geliyor. Değerli arkaşlar sizin yaşattığınız enflasyon dünyanın en yüksek enflasyonu.

Ben ekonominin başındaydım. Ekonomiden sorumlu bakanlar bürokratlarıyla birlikte benim başkanlığımda toplanıyordu. O dönemin bakanları, Kemal Unakıtan, Ali Babacan ve Binali Yıldırım bey benim başkanlığımda toplanıp ekonomiyi değerlendiriyordu. Ama bunun neticesinde ne oldu? Enflasyon geldiğimizde yüzde 30'du biz bırakırken yüzde 8'e düştü siz şimdi yüzde 20 yaptınız. Hangi becerisizliği yaptınız da iki kere krize girdik? Hemen ardından 1 Ocak 2005'te paradal altı sıfırı attık. Yani daha önce 1 milyon dediğiniz para birden 1 liraya düştü. Hani geçen Mart ayında, Cumhurbaşkanı 8 ay önce ne demişti? Tuvalete 1 milyon lirayla gidiyorduk. Şimdi 1 liraya gidiyoruz. Ben olmasaydım tuvalet 1 liraya düşmezdi değerli arkadaşlar. Ben bıraktıktan sonra 2008-2018 arasında hiçbir başarı öykünüz yoktur. Rakamları vereyim; Enflasyonu söyledim parayı söyledim. Dolar: ben geldiğimde 1.60'tı. Şimdi 5.30'a çıktı. 5 kat artırdınız 5! Faiz 62 idi. 18'e indirip bıraktık. Şimdi 22-24 bandında. Borç batağına sapladınız ülkeyi. Bütçe açığının GSYH'ya oranı yüzde 11'di, 1.6'ya düşürdük şimdi 2'ye getirdiniz. İşsizliği de patlattınız. Ama asıl olan ne biliyor musunuz? Asıl önemli olan büyüme rakamlarıdır. 2003'le 2007 yılları arasında yıllık yüzde 7'ydi. Bıraktığımızdan bu yana şimdi yıllık büyüme oranı yüzde 3 civarında. 

GSMH bırakırken 670 milyar dolardı. 2007'de. Değişiklikle, milli geliri artırdığınız halde benim 11 yıl önce bıraktığım GSMH'nın altında bir GSMH yaptınız. 

Yıllık milli gelir hesaplanırken Suriyeliler hesaplanmıyor, kişi başına düşen milli gelir hesaplanınca Suriyeliler hesaplanmıyor. Benden sonra hangi beceriksizliği yaptınız da ekonomiyi bu hale getirdiniz? 16 yıldır 2002-2007 hariç tek bir yapısal reform yapamamış bir hükumetsiniz. 2016'da bir vergi reformu bile yapamadınız. 2002-2007 arasında ekonominin başında olarak, bütün işler benden dönüyordu. 2003-2007 arasında ben Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları ulusal otoritesiydim. Ulusal ajansın kuruluşuluyla ilgili yasa teklifini getirip Meclis'te ben savundum. İlk ulusal ajansı kuran benim. Bankalar ayaktaysa benim yaptırdığım bankacılık yasasına borçlusunuz.

Parasız olduğumuzdan ve hırsız olmadığımız için partimiz kapandı. Ak Parti kurulduğunda hazineden para yardımı aldı. Erdoğan siyasi yasaklıydı, hükumette değildi. Partiden ayrılırken AK Parti MYK'sına gittim helalleştim. Benim gibi partiden ayrılan kimse yoktur. Bu Acil Eylem Planı'nda ben Başbakan Yardımcısıydım. Övündüğünüz yatırım olarak ne varsa en az yüzde 90'ı 2003-2007 yatırım programlarına bakın, Acil Eylem Planı'nı inceleyin. Hepsi bunun içindedir. 

28 Şubat'ta Maliye Bakanıydım. Muhturacılar hedef olarak beni gösterdi. Dimdik ayakta kaldım. Emuhturada ona cevap vermek için başbakanlık konutunda bulunanlar arasındaydım. Cevap metnini hazırlayanlardan biriyidim. 2007 seçimlerine girerken. Bana kamuoyunu yatıştır dediler. Birkaç gün önce bir grup başkan vekiliniz ulu orta sözler söyledi. Bülent efendiydi nerede o Bülent efendi? Aile mahremiyetine dokunacak terbiyesizce sözler söyledi. Dedi ki efendim sayın Şener eşinin başını örttürmek istemedi. Evet ben şunu söyledim: Nişanlılık döneminde eşim başörtülü değildi. Ben istemedim, baskı da yapmadım. Kendisi özgür iradesiyle başını örttü. Böyle bir cümleyi Bülent Efendi istismar etti. Keşke benim konuşmamı engellediğiniz gibi onun da konuşmasını engelleseydiniz. Bakın aranızda zorla elimle yaptırdığım milletvekili var. Bakın Bolu'daki asistanlığım döneminde bir başörtülü milletvekili de aranızdadır. O dönemde asistandım. Başörtüsü konusunda ne düşündüğümü o size anlatsın. Ailevi meselelerde Şener'i eleştirecekseniz perişan olursunuz. Neyse bu bir iflas bütçesidir. Bunun nedeni de 10-11 yıldır uygulanan yanlış politikalardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Eşi Dilek İmamoğlu'nun 25 Haziran 2019 tarihli Mal Beyanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hamile olarak tasvir edildiği ''kendini doğuran adam heykeli''

İETT Otobüsü 'Zafer Bayramımız Kutlu Olsun' yazısı ile 'Her Şey Çok Güzel Olacak' şarkısını çaldı. Bir vatandaş otobüse sarıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısı 25 Haziran 2019 Salı canlı anlatım. CHP haftalık olağan Meclis grup toplantısı 25 Haziran 2019 Salı video haber.

Erkan Tan'ın Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonraki videosu sosyal medyada tepki topladı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25 Haziran 2019 Salı haftalık olağan Ak Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor. Canlı izle video haber...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener haftalık TBMM Grup toplantısında gündem yaratacak birbirinden çarpıcı başlıklara imza attı.

Yazarlar
Website Security Test