Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan kadın erkek eşitliği hakkında: 100 metreyi bayan erkek aynı şekilde koşabilir mi?

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuştu. Kadın ve erkeğin toplumdaki yerlerine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim tarihimizde acı kırılmalar bulamazsınız, inancımız da buna izin vermez. Buna rağmen eksiklerimizi varsa yanlışlarımızı konuşmamız gayet tabiidir. Dün kadını en bayağısından bir meta olarak kullanan zihniyetin bugün kadını yine meta anlayışıyla ama bu defa eşitlik ambalajı içinde kullanıyor olması bizim için şaşırtıcı değildir" sözleriyle başladı.

Meclis'teki kadın vekil sayısına dikkat çeken Cumhurbaşkanı, "Meclis'in yüzde 17,5'ini oluşturan bu sayı yeterli olmamakla birlikte tarihi bir rekorun seviyesi ve ifadesidir" dedi. 

Ailenin güçlü olmadığı toplumların güçlü olamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aile kurumunun güçlü olmadığı bir toplumun geleceği kadın ve erkek için aynı derecede karanlıktır. Medeniyetimizde rabbin emri üzerine rahmet, sevgi saygı nazarıyla bakma mecburiyeti vardır. Dikkat ederseniz bu iki taraflıdır. İnsan olarak cinsiyetimizden bağımsız sorumluluklarımız vardır. Erkek ve kadın olarak sahip olduğumuz kadın olarak ayrıyetten mesuliyetlerimiz vardır. Kadını ve erkeği insan sıfatı üzerinde yükümlülüklere tabii tutmak sonradan ortaya çıkmıştır. Kadına ayrımcılık yapmamız mümkün değildir. Çünkü ftratın gereği tüm yaratılanlara aynı bakmaktır. Dikkatinizi çektiyse konuşmama başlarken hanımefendiler, beyfendiler diye başladım. Kadın ve erkeğin efendi denilerek anılması çok önemlidr. Bizde efendi kavramı hem unvan hem de isimdir. Bunları söylerken elbette tarihimizde yaşanmış, kültürümüzdeki aykırı örnekleri görmüyor değiliz. Batı ülklerindeki insan, çocuk, kadın hatta hayvan hakları konusundaki tartışamların gerirsinde çok büyük acılar vardır. Kırılmalar keskin olunca tartışmalar ve bu doğrultuda atılan adımlar da büyük olur. Bizim tarihimizde böyle kırılmalar bulamazsınız. İnancımız da klültürümüz de buna imkân vermez." ifadelerini kullandı. 

Kadın derneklerinin ve toplumda kadının korunmasının ne kadar önemli olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "KADEM doğru hassasiyetlerle işe başladığı için bu başarılara imza atabilmiştir. Kuruluşundan bugüne vakfımızda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Şahsen siyasetin hangi kademesinde söz sahibi olmuşsam orada kadınlarımıza alan açmaktan onlarla birlikte yol yürümekten daima şeref duydum, onur duydum. Güvenlik güçlerimizden adalet teşkilatına kadar bu konuda herkesin duyarlı davranmasını temin ettik. Dul kalan kadınlarımızı da özellikle göz ettik. Hiçbir kadınımızın korunaksız kalmayacak tedbirleri aldık. Okullaşma oranında cinsiyet ayrımznı neredeyse sıfırladık. Bunun yanında ailenin korunmasıyla da ilgili çok önemli adımlar attık. Ailedestek programalrını hayata geçirdik. Gençlerimizi evliliğe teşvik etmek için çeyiz ve konut yardımıyla onlara destek oluyoruz. Batı'da bugün bizim yaşlılarımzıa verdiğimiz ülkeyi evren başak bir ülke yoktur. Biz bir numarayız. Adalet herkese hakkını vermektir. Büyük ile küçüğü aynı terazide tartamazsınız güçlü ile zayıfı aynı yarışa sokamazsınız. 100 metreyi bayan erkek aynı şekilde mi koşturacağız?" şeklinde konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabulü sona erdi. Görüşme 1 saat sürdü.

Saadet Partisi milletvekili Cihangir İslam, millet ittifakına 'zillet ittfakı' lakabını takan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı özür dilemeye ve tövbe etmeye davet ...

CHP İYİ Parti görüşmesi son dakika

Ozan Arif Dış güçler şiiri TBMM'de. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel mecliste Ozan Arif'in Dış Güçler şiirini okudu. Video

CHP ile İYİ Parti ittifakı olmayacak mı? 31 Mart 2019 yerel seçimlerde Millet İttifakı olmayacak mı? Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener ne zaman görüşecek? İYİ Parti...

Temel Karamollaoğlu basın açıklaması 12 Aralık 2018. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Gündemi Değerlendirdi. video.

Bahçeli tehdit etti: 'Sarı Yelek terörüne özenen varsa bunun bedelini ağır öderler'

Yazarlar
Website Security Test