Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT için referandum önerisi

30.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM yaptığı grup konuşmasında AKP'den önce asgari ücretli emekli olduğunda 2.032 TL alacakken, AKP'den sonra bu rakamın 801 TL ye düştüğünü ve Suriyelilere 35 milyar USD harcanırken EmeklilikteYaşaTakılanlar'ın hakkının verilmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için hükümete referandum çağrısında bulundu.

Partisinin meclisteki Grup Toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) haklarını kazanmaları için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek, hükümete EYT için referandum çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde: 

"Bu ülkenin temelinde acı, gözyaşı ve şehitlerimizin kanları vardır. Onların bize bıraktıkları Türkiye Cumhuriyeti mirasını korumak hepimizin ortak görevidir."

"Cumhuriyet bizim için vazgeçilmezdir. Demokratik, sosyal, laik, hukuk devleti Cumhuriyeti'ni biz savunuyoruz. Cumhuriyet yokluklar içinde kuruldu ancak kimseye el açılmadı. Cumhuriyeti kuranların elleri asla ve asla harama uzanmadı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz "tek adam rejimine" ONURUMUZLA ve ŞEREFİMİZLE karşı çıkarız. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Özgürlük ve bağımsızlık bu milletin karakterinde vardır."

"15 Temmuz şehitleri için para toplandı. Bu para ne oldu? Bunu da mı götürdün Erdoğan? Şehit yakınlarına neden vermiyorsun?"

"Emeklilikte yaşa takılanlara söz verdim. Sizin talebinizi Meclisten geçireceğiz. CHP olarak EYT’lilerin sorununu takip edeceğiz!"

“İnsan olmanın en büyük onuru hak aramaktır. Emeklilikte yaşa takılanlar diyorlar ki, bizim de hakkımız var. Hakkımız elimizden alındı, bize hakkımızı teslim edin. Erdoğan ne diyor? Bu teklifin maliyeti 750 milyardır diyor, tamamen yalan.“

"Kendisi 46 yaşında emekli oldu. Hem Cumhurbaşkanlığı maaşı alacaksın, hem emekli maaşı alacaksın. Bu da yetmedi kendi maaşına yüzde 26 zam yaptı. Allah gözünü doyursun."

“Hak arayan insana ‘türedi’ diyor. Vicdanı olan her vatandaşıma soruyorum, hakkını arayan birisine Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan birisi nasıl ‘türedi’ der?”

“Sadece havalimanı işçileri hapiste değil. Milletvekilleri, gazeteciler, öğrenciler, öğretmenler hapiste. Parası olanlara hiçbir şey olmuyor, bastırıyorsun parayı ve savcı bile senin adını sormuyor. Siyasi gücün varsa hiç kimse sana dokunmuyor.”

“3. Havalimanı'nda çalışıp hak arayan 31 işçi şu anda hapiste. Peki ne diyordu bu işçiler; bizim maaşlarımızı tam olarak ödeyin, bankaya yatırın, primlerimizi de tam yatırın diyorlar. Bu işçilerin bir kısmını işten attılar, 31'ini de hapse attılar!”

“2002'de 4 kilo buğday verdiğimizde 1 litre mazot alıyorduk. Şimdi 6 kilo buğday verdiğimizde 1 litre mazot alıyoruz. Geldiğimiz nokta budur.”

"Sosyal Güvenlik Kurumu'nu batıranlar bunlar. Örnek vereceğim; Sayıştay'da namuslu denetçiler var, onlar söylüyor. Sayıştay Raporu diyor ki; SGK'nun 83 milyar alacağı var, tahsil etmiyor. 22 milyarlık alacak zaman aşımına uğramış. Alacakların yüzde 99'u takip edilmiyor. Niye tahsil etmiyor?”

 “Müfettişler rapor yazıyorlar; 1313 rapor işleme konulmuyor, halının altına atıyorlar. Belediyeler de ödemiyor, ödemiyorum al alabilirsen diyor. Devlet de SGK'na para ödemiyor. Bu paraları neden toplamıyorsunuz?”“Bunların cevabını bekliyoruz. Verebilirler mi, veremezler. Defalarca söyledim yine söylüyorum, yurtdışındaki bir avuç tefeciye 158 Milyar Dolar faiz ödediler.”

“Ödenen faizler kimin parası, bu ülkenin parası. Dışarıdan borç para almak için yalvarıp yakarıyorlar. Şu soruyu sormak istiyorum; maaşına %26 zam yapıyorsun; her şeyin bedava, #EmeklilikteYaşaTakılanlar ‘hakkımı teslim et’ diyor, sen ‘türedi’ diyorsun!”

“Erdoğan’dan 3 sorunun cevabını istiyorum.
1-Hangi gerekçeyle sözleşme hükümleri değiştirilerek 4.5 Milyar Euro finansman garantisi verilmiştir? Eğer bunları baştan verseniz ihaleye başkaları da girecekti.”

“2-Yer teslimi iki yıl gecikiyor, bu gecikme dolayısıyla kamunun zararı 2 Milyar Euro. Bu para ödendi mi, ödenmediyse ne zaman ödenecek?”

“3-Şartnameye göre havalimanının denizden 90 metre yüksekte olması gerekiyor. Bir gerekçe ile 60 metreye düşürdüler, böylece firma 1 milyar avronun üzerinde kâr elde etti. Firma bu parayı devlete ödedi mi?”

“Tunceli'de iki askerimiz donarak şehit oldu. Şehidimizin babası ile görüştüğümde şunu öğrendim, hiç kimse aramamış. Yalnızca mezarlıklar müdürü arıyor, oğlunuz şehit oldu diye. 21. yy'dayız, nasıl olur da iki askerimiz donarak şehit olur?”

"Anne yüreğini biliriz. Onları askere yollarken ellerine kına yaktığını biliriz. Umutla onları beklediğini biliriz. 2 askerimiz donarak şehit oldu.Şehidin babası kimse aramadı, mezarlıklar müdüründen öğrenmiş oğlunun donarak şehit olduğunu söylemiş"

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 4 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Sıra bizde

28.11.2018 - 20:06
Eyt geçene kadar kimseye davamın adamıda olsa oy moy yok.gerekirse muhalefet olurum.bundan sonra böyle.kendi vicdanlarına bi dönsünler.gercekten yasayı geri kapsamakla doğru yaptık mı?ben vicdanıma döndüm hakkımı helal etmiyorum.ben haklı olduğumu düşünüyorum.ben ssk lı olurken şartlarım böyle degildi.vicdanınız varsa ben yaptım oldu diyemezsin.

Nebahat Ersoy

01.11.2018 - 12:32
Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bıze söz veriyorum demıycektın çok yanlış yaptın bende seni zor olsanda myp aşkı biti bu kadar yalana gerek yoktur
Diğer Haberler

Yeni parti kuracağı konuşulan Ak Partili Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: 'Aile siyasetin dışında olmalı, Berat Albayrak eleştirileri göğüslemeli'

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: ''Cumhurbaşkanlığı, benim verdiğim emrin tam aksine 'Rus Uçağını düşürdük' açıklamasını yaptı''

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında önemli itiraflar geliyor. Davutoğlu Erdoğan'ın kendisine, ''Başbakan gibi görün ama Başb...

Ak Partili Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: ''Ak Partideki Trol Çetesi Pelikancıların kimler olduğunu biliyorum''

Son dakika Canan Kaftancıoğlu'na 17 yıl hapis istemi

CHP’den ‘kadın üniversiteleri’ projesine tepki: ''Japonya örnek alınacaksa hata yapıldığında özür dileme ve istifa etme hasletini alabilirler''

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, Twitter üzerinden pa...

Yazarlar
Website Security Test