Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

MHP Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) önergesinden neden vazgeçti?

25.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

MHP Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) önergesine önce onay sonra red verdi.

TBMM Genel Kurulu'nda emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili önerge ikinci oylamada reddedildi. Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti'nin önergeyi Meclis'e vermesinin ardından diğer muhalefet partileri, CHP, HDP ve İYİ Parti, ile birlikte önergeye onay vermişti. Ancak daha sonra önergenin görüşülmesi sırasında tavrını değiştiren MHP'de milletvekillerinin çekimser ve ret oyları kullanmalarıyla önerge reddedildi. 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay önergenin reddedilmesinin ardından, “Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifi veren milletvekillerinden biriyim. Verdiğimiz taahhüdün arkasındayız. Ancak emeklilikte yaşa takılanların polemik konusu yapılmasına aracı olmayacağız. Ekonomik sosyal sorunların çözümü ülke gerçeklerinden kopuk ele alınamaz. Ekonomik abluka ortamında devlet bütçesine yük getirecek uygulamalardan uzak durmalıyız. İktidarla uzlaşma sağlanmadan yürümek doğru değildir” şeklinde konuştu. 

 

Neden önce onay verip sonra vazgeçildi? 

Sosyal medyada yapılan yorumlara göre MHP, Ak Parti'ye gözdağı vermek istedi. Önce "Af teklifi"nde sonra Danıştay'ın "Andımız" kararı sonrası Ak Parti'yle uyuşmazlıklara düşen Milliyetçi Hareket Partisi ve yönetimi Ak Parti'ye bir gözdağı vermek için İYİ Parti'nin önergesini kabul ettirdi. Hatta salı günü TBMM'de yapılan grup toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı'nın bittiğini bile açıklamıştı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhur İttifakı konusunda yaptığı ılımlı açıklamalar nedeniyle MHP lideri Devlet Bahçeli de Cumhur İttifakı'nın devam ettiğini ancak Mart 2019'daki yerel seçimlerde olmayacağını söyleyerek açık bir kapı bıraktı ve ipleri tamamen koparmadı. Son olarak da dün (24 Ekim Çarşamba) Meclis'te İYİ Parti'nin getirdiği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) önergesini önce kabul ettirip sonra reddettiler. 

 

Hayati Yazıcı: Sayın Bahçeli Cumhur İttifakı'nı korumak istediğini gösterdi

NTV'de canlı yayın konuğu olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, dünü ve gündemi değerlendirdi. Yazıcı, MHP ile olan Cumhur İttifakı'nın önemini vurgulayarak, "Türkiye siyasetine gündeme ittifak konuşmalarının değerlendirmelerin oturduğu günden bu yana Cumhur İttifakı'na konu alan dışında ittifak yapılacak alanlar gündeme geldiğinde Cumhur İttifakı ayrı tutulmuştur. Sayın Bahçeli ve Cumhurbaşkanımız bunu ifade etmiştir. Cumhur İttifakı'nı hep yerel seçimlerden ayrı tuttuk. Cumhur İttifakı burada bitti mi? Türkiye yeni sisteme geçiş gerçekleştirdi. Yeni sistemin siyasal kültürünün oluşturulması gerekir. Parlamento siyasi parti ilişkileri bu süreci besleyici unsurlardır. Gerek Meclis gerek Meclis dışında bu birlikteliği sürdürme gayreti içerisindeyiz. Bunun somut bir örneğini dün yaşadık. Erken emeklilik önerisi yaşadık. Sayın Bahçeli müdahalesini radikal biçimde gerçekleştirdi. Cumhur İttifakı konusunda kararlı olduğunu göstermek için dünkü davranışını gerçekleştirdiği düşüncesindeyim. Bu ittifak olmayacağına ilişkin süreçlerle sınırlı olacağını düşünüyorum. Süreçleri aşınca daha serin kanlı ortak paydaları düşünerek söylemlerin icra edileceğini düşünüyorum. AK Parti ve MHP ayrı partiler. Belirli alanlarla ittifak ettiğimiz zeminler belli. Her alanda birlikte yürüyeceğiz, diğer karşı çıkmayacak değil. Bu partilerin varlığını inkar etmiş oluruz." ifadelerini kullandı. 

Bütçeye ilişkin de konuşan Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Bütçe imkanları olsa asgari ücreti bugünkü seviyede mi tutarız. Bir taraftan bütçeyi artıracağız. Girişimciyi destekleyeceğiz. Bütçeyi büyütüp bu sorunları çözeceğiz." dedi. 

Melih Gökçek'in MHP'nin Ankara Belediye Başkanı Adayı olacağı iddialarını da değerlendiren Hayati Yazıcı, "Benim gündemimde böyle bir konu yok. Bu konularda biraz mesafeliyim. Onun için görüş bildirmeyeceğim. Sözünü ettiğiniz kişi, bizim partimizde belediye başkanlığı yaptı, görevini bırakması istendi. Gökçek'in görevden alınması iş olsun diye istenmedi. Bunun ötesinde bir yorum yapmayacağım." ifadelerine yer verdi. 

Türkiye'de cezaevinde kapasitenin yetersiz olduğu konusuna ilişkin de konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, "Türkiye'nin tutuklu ve hükümlülerin barındıkları infaz kurumlarıyla ilgili kapasite sorunu var. Kapasitenin üzerinde tutuklu ve hükümlü var. Sayıları 40 bini aşkın. Hukuk devletinde vatandaş tutuklu da hükümlü de olsa onların barınmalarını sağlamakla yükümlü. Bu sorun için 130 dolayında cezaevi inşaatı devam ediyor. Bunlar zaman alacak. Cezaevlerinde bu tıkanıklığı gidermek için başka gerekçelerle Meclis'e sunduğu bir şartlı salıverme kanun teklifi var. Biz bu teklifi irdeledik, rasyonel bulmadığımızı ifade ettik. Bu sorunu 5 yılda 10 yılda önümüze gelecek şekilde çözmek değil kalıcı şekilde bir çözüm üretmek için bir çalışma devam ediyor." dedi. 

Son olarak Danıştay'ın aldığı Andımız (Öğrenci Andı) kararına değinen Yazıcı, "Burada esas olan şu, Cumhurbaşkanımızın dediği doğru. 2013 yılında biz çıkardık. Bu tür işlerde dava açma süreci 2 aydır. Karar ne zaman verilmiş, 2018'de. Haklı değil mi Sayın Cumhurbaşkanımız 5 yıl neredeydiniz? Karar yargıya müdahale edemeyiz. Yargıya emir verilemez ama kararları eleştirilemez değildir. Biz anayasayı değiştirdik. Mahkemeler hukuki denetim yapar. Yönetmeliği kim değiştirir buna bakacak. Mahkeme bunun ötesine gidemez. MEB 2013 yılında ilk öğretim okullarıyla ilgili maddeyi yönetmelikten çıkarmış. Aynı bakanlık 2014'te sil baştan yönetmelik yayınlamış. Mahkemeler sorun üretmez, çözer. Hepimiz Türküz ama bu bir ayrıcalık değil." şeklinde konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 24 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Vatandaş

16.12.2018 - 15:23
Artık partiler düşünsün

ahmet,,,,

09.12.2018 - 00:54
MHP,,,,,,eyerki,,,eytlileri,,,düşünürse...,,,seçimde..kazanır,,yoksa,,,vadandaş,,gereken,,cevabı,,verecektir,,,sizlere ,,,
Diğer Haberler

CHP 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu oldu. 18.12.2018 Ekrem İmamoğlu kimdir? Kaç yaşında? Nereli?

CHP Mansur Yavaş’a karşı çıkanlara mesaj; utanın!..Başlıklı köşe yazısında CHP 2019 Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Mansur Yavaş'a karşı çıkanları eleştiren u...

CHP Ankara, Antalya, Adana gibi büyükşehirlerin için de bulunduğu belediye başkan adaylarını açıklıyor. CHP büyükşehir belediye başkan adayları 31 Mart 2019 yerel seçi...

CHP'nin Ankara Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş kesin olarak belli oldu. Mansur Yavaş CHP'nin ve İYİ Parti'nin ortak belediye başkan adayı olarak Ankara'dan gösteril...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi Toplantısı öncesi konuşuyor. 18 Aralık 2018

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel, 2019 Merkezi Yönetim Milli Savunma Bakanlığı Meclis bütçe görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a s...

CHP İstanbul, Ankara ve İzmir Belediye Başkan Adaylarını bugün (18 Aralık 2018 Salı) açıklayacak. Saat 11'de başlayan MYK sonrasında saat 13.00'te Parti Meclisi (PM) t...

Yazarlar
Website Security Test