Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda konuştu

4.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Camiler ve Din Görevlileri Haftası toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası toplantısında konuştu. Konuşmasına bugün Batman'da şehit olan 7 askeri anarak başlayan Cumhurbaşkanı, dini duyguların FETÖ ve DEAŞ gibi örgütlerce istismar edildiğini ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görev yapan 140 bin imama seslenerek, "140 bin kişilik bir ordu. Bu asla hafife alınamaz. Acaba biz inancımızı bu ülkede yaşamak ve yaşatmakta niye başarılı değiliz sorusunu kendimize sormamız lazım diye düşünüyorum. Bu konuda kendimizi check etmemiz lazım. Bir yerde bir eksiğimiz var. 140 bin kişilik böyle bir ordunun olduğu yerde içinizde hayırlı bir topluluk çıksın hayrı güzeli tebliğ etsin. Şimdi bu tebliğler yapıldığı halde acaba neden beklediğimiz neticeyi alamıyoruz? Öyleyse daha fazla çalışmamız lazım. Şöyle çocukluğuma doğru gittim. Halkın en çok güvendiği kimler diye sorduğumuzda imamdır. Peki şimdi bu bağlar niye koptu? Bu bağları yeniden tesis edemez miyiz? Bunun üzerinde biraz çalışmamız gerek diye düşünüyorum. 140 bin kişilik ordu, ülkemizin çehresini değiştirmelidir diye düşünüyorum. Siz gönüllerin fatihi olduğunuz için bunu söylüyorum. Rahmetli babam her akşam beni camideki hocama gönderirdi. Şimdi bu konularda bizim ailelerle münasebetlerimizin de sıcak ilişkiler halinde devamının sizler tarafından tesis edilebileceğine inanıyorum. Bunu yapmamız lazım." ifadelerini kullandı. 

Genelde kadınların camilere az katılım göstermesi konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Köln'deki konuşmamda, kadınlarımıza camilerin kapısının açık olması gerektiğini söyledim. Bir hanımefendi bu konudan çok mutlu olduğunu söyledi. 'Beni ve arkadaşımı Kayseri'de camiye sokmadılar, biz de kapının dışında namazımızı kıldık' dedi. Camilere kadınlar giremez diye bir ayet mi, hadis mi var? Kim hangi kafayla bunu yapıyor? Artık bu yanlış tabuların yıkılması lazım. Bunu başta Diyanet İşleri Bakanı'nın yürütmesi lazım. Bunları aşağız, yıkacağız. Çünkü çok garip şeylerle karşı karşıya kaldık. Bu yasakları getirenler niye getirdiklerinin de farkında değiller. Bunu başta Diyanet İşleri Başkanı'nın yürütmesi lazım. Bir Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız kadınsa bunları aştık demektir. Biz konuşmadığımız zaman başkaları konuşuyor, meydan onlara kalıyor. Yanlışım varsa beni uyarın. Biz şu anda çocuklarımızın ayaklarını camilere alıştıracağız, hanımların aynı şekilde ayaklarını camilerimize alıştıracağız ve böylece, cami Müslümanların cem olduğu yerdir, bunu bu şekilde ilan edeceğiz. Bu ülke baskıların dayanılmaz boyutlara ulaştığı zor dönemleri de unutmamıştır. İmam Hatip okullarının kapısına kilit vurulduğu zamanlara şahit olduk. Başörtüsü taktığı için evlatlarımızın geri çevrildiğini gördük. Milletin inancının bizzat bu ülkenin kimi idarecileri tarafından irtica sayıldığı günleri yaşadık. Güçlü bir iktidar partisi olmamıza rağmen kapatılma ile karşı karşıya kaldık. Gerekçesi neydi? İrtica." şeklinde konuşmasına devam etti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na eleştiriler yönelten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi çıkmış ezandan Kur'an'dan bahsediyor. Sen ne anlarsın ezandan, Kur'an'dan. Sadece milleti aldatmak için bir taraftan ezan, Kur'an diyeceksin. Onunla onu bir araya getirme. Zaman zaman cenaze namazlarında görünme suretiyle bu milleti aldatmaya kalkma. Camilerimizin ahıra çevrildiği, satıldığı, kapısına kilit vurulduğu süreçlere şahit olduk. Apartmanların bodrum katlarında namaz kılıyorduk, cami yoktu. Şiire bak 'Ey Samsun'da karaya çıkan ilah merhaba.' Gidip abuk sabuk ifadelerle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'in istismar edildiği dönemlere de tanıklık ettik. Nasıl kökleri ile irtibatı kopan bir ağacın ayakta kalması mümkün değilse, din, ilim, bilim ve adalet bizi ayakta tutan 4 maddedir. Medeniyet değerleriyle bağı kopan bir milletin ayakta durması imkansızdır. Biz Avrupa'dan, Afrikaya kadar cenk meydanlarını Allah Allah nidaları ile inletmiş bir milletiz. Şayet gençler yaşadıkları savrulmanın çözümünü camilerde değil de başka yerlerde arıyorsa, ortada yanlış giden bir şeyler vardır. Sorunların tespitini yapmak başta şahsım olmak üzere hep birlikte bizim görevimizdir." ifadelerine yer verdi. 

Teknolojiyle birlikte arkadaş arasında ve aile içinde asosyalliğin arttığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Teknolojik imkanlar insani ilişkilerimize büyük zararlar veriyor. Bir çoğumuzun televizyona, telefona ayırdığı zaman, eşine, anne-babasına ayırdığı zamanı aşabiliyor. Dini yaşantımız da bu süreçten etkileniyor. Modernleşme dini hassasiyetlerimizin örselenmesine neden oluyor. Gençlerimizin ayakları gün geçtikçe camilerden çekiliyor. Camilerimiz sürekli açık kalmalı. Şayet geleceği inşa edeceksek, dün olduğu gibi bugün de cami merkezli bir hayatı özendirmemiz, teşvik etmemiz gerekiyor. FETÖ ve DEAŞ gibi yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeni, manevi boşlukların ilgili kurumlarımız tarafından doldurulamamasıdır. Vaaz ve hutbe dilimizin gençlerimizin anlayacağı şekilde güncellenmesi, yenilenmesi, daha rafine hale getirilmesi gerekiyor. Birileri aramızdaki farkları kaşıyarak komşuyu komşuya kırdırdı. Müslüman aynı delikten ikinci kez ısırılmaz." şeklinde konuştu. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını isteyen İstanbullu taksiciler sosyal medyada Binali Yıldırım için kampanya başlattılar. Bakalım #Esnaf...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye işgal diyen HDP'li vekillere çok sert çıktı: ''Terör örgütünün temsilcisi olarak burada konuşamazsın sen. Neyin işga...

Muharrem İnce'den adaylık açıklaması. 31 Mart 2019'daki yerel seçimlerde aday olacak mı?

MHP'nin bazı büyükşehir belediye başkan adayları belli oldu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, CHP ile yerel seçimlerde ittifak konusuna ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Kadir Mısıroğlu sosyal medya hesabından paylaştığı videonun bir bölümünde 'Mustafa Kemal bir devlet kurmuş değildir' dedi.

CHP'de toplamda belirlenen belediye başkanı aday sayısı 147 oldu.

Yazarlar
Website Security Test