Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

G7 zirvesinde ne oldu?

10.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

G7 zirvesinde 6 ülke ABD ile hiçbir konuda uzlaşamadı.

Kanada'nın ev sahipliğini yaptığı 2018 G7 zirvesinde 6 ülke ABD'ye karşı ortak tutum sergiledi. ABD'nin Donald Trump'ın başkan olmasıyla birlikte dışarıya karşı Trump'ın deyimiyle başlattığı "ticaret savaşları" havası G7 zirvesinde de etkisini hissettirdi. Donald Trump'ın başlattığı yeni ekonomi anlayışı ile bazı ticaretlerde vergi artışları başlamıştı. "Rusya da burada olmalı" söylemiyle aslında ılımlı bir havada başlayan zirvede ABD dışındaki diğer ülkeler, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya ve Fransa, Trump'ın politikalarından yana olmadıklarını ortaya koydular. Rusya'nın da 2014'e kadar bu ülkeler arasında olduğu ve zirvenin isminin de o dönemde G8 olduğu biliniyor. 
 
Donald Trump'ın yeni gümrük vergileri getirilmesi kararından sonra Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, Kanada'dan ABD'ye karşı 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yeni gümrük vergileri getireceğini açıkladıktan sonra, "Kanadalılar kibar ve makuldur ama kimse bizi sindiremez" diye sözlerine ekledi. Kuzey Kore, Kim Jong-un ile görüşmek için Kanada'dan ayrılan Donald Trump da G7 zirvesi sonrası ortak açıklamaya katılmadı ve Twitter'dan Kanada Başbakanı Trudeau'ya cevap verdi; "Trudeau çok onursuz ve zayıf." 
 
Zirveden geriye bu fotoğraf kaldı;
 
 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çin ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme oranı beklenenin altında kalarak yüzde 6,5 olarak kayıtlara geçti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den son dakika açıklaması.

Hollanda'da denizde giden otobüs görenleri şaşkına çevirdi.

Rusya Başkanlık Sarayı Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinin kesinleştiğini söyledi.

Çin'de düzenlenecek Uluslararası E-Ticaret Fuarı 2018'e Alibaba, Amazon, Walmart ve Netease gibi çok sayda e-ticaret devi katılım gösterecek. Bulut ekonomileri uzmanı ...

Suudi Arabistan basını, Türkiye'yi terk eden konsolosun görevden alındığını yazdı.

Almanya, haber alınamayan Suudi Arabistanlı gazetecinin olayı yüzünden politikasını değiştirmek zorunda kalabileceğini açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test