Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarih boyunca yapılmış en ilginç 5 deney

3.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlık var olduğundan beri yaşadığı dünyayı ve evreni anlamak için birbirinden ilginç deneylere imza attı. İşte o deneylerden en ilginç bulduğumuz beşi haberimizde.

İnsanlık dünyada yaşamış türler arasında henüz çok genç bir tür olmasına rağmen diğer türlerin hiçbirinin yapamadığı birçok işe imza attı. Bunlardan en önemlileri tabiki bilimsel buluşlardır. İnsanların yaptığı birbirinden ilginç deneylerden beş tanesini sizin için derledik. İşte medeniyete yön veren deneylerden bazıları;

Stanford Deneyi 

Psikolog Philip Zimbardo'nun yaptığı Stanford Deneyi filmlere konu olmuş bir deneydir. Zimbardo, deneyde mahkumların ve gardiyanların hapishane şartlardan nasıl etkilendikleri ve olayların nerelere gideceğini görmek için üniversitede hapishane konseptli laboratuvarlar oluşturdu. Her şeyin gerçekçi olması için polisten de yardım istenildi. 12 mahkum ve 12 gardiyan olmak üzere 24 deneğin ayarlandığı Stanford Deneyi çok geçmeden çığırından çıkar ve denekler bunun bir senaryo olduğunu bilmelerine rağmen kendilerini ortama kaptırıp mahkum ve gardiyan gibi davranmaya başlamışlardır.

 

Stephenson Deneyi

George Robert Stephenson'ın hayvan davranışlarını ve öğrenmeye dayalı davranış değişikliği konusunda maymunların üzerinde yaptığı muz-korku üzerine bir deneydir. Deneyde beş maymun tazyikli su fışkırtan bir düzeneğin de bulunduğu bir kafese yerleştirilir. Kafesin ortasından ise bir muz sarkıtılır. Muzu almaya yönelik bir hamle karşısında hemen su sıkılır. Maymunlar bir süre fışkırtılan suya rağmen muzu almaya çalışsalar da sonunda öğrenip muza dokunmamaya başlıyorlar. Ayrıca aralarında muza dokunmaya çalışan olursa şiddetle onu engelliyorlar.

 

Cinsiyet değiştirme deneyi

Daha altı aylıkken penisi yakılarak sünnet edilen David Reimer adlı kişinin sünnet esnasında penisinin tamamen yanmıştır. Reimer, doğduğundan beri idrar sorunu yaşayan bir insandır. Dr. John Money de David Reimer'a yeniden cinsel kimliğini oluşturmada yardım etmeye karar verir. Money, David'e tekrar penis yapılmasını istemedi. Onun yerine vajina operasyonu geçirmesi gerektiğini ve erkek olarak dünyaya gelmiş olsa da kadın cinsini de zamanla anlayabileceğini düşündü. Bunun üzerine David'e pembe elbiseler giydirilip küçük kız oyuncakları alındı. 13 yaşında intihara kalkışan David Reimer, daha sonra hormonların da etkisiyle büyüyen göğüslerini operasyonla aldırdı. 38 yaşında ise intihar etti. 

 

Üçünü dalga deneyi

Ron Jones'un otorite üzerine yaptığı deneydir. Jones, deneyde demokrasiyi kabullenen toplumlarda faşizmin ortaya çıkma ihtimali nedir? sorusuna yanıt arıyor. Jones, Cubberley Lisesi'nde diğer çocuklar karşısında özel olduklarını NAZİ selamıyla birlikte bildirdi. Disiplin ve katılımla güç sahibi olabilecekleri öğretilen liseli gençler kısa sürede slogan ve logo ürettiler. Lisede küçük çaplı bir Nazi hareketinin oluşması sebebiyle deney dördüncü gününde iptal edildi. 

 

Delgado deneyleri

Profesör José Manuel Rodriguez Delgado'nun 1964 yılında, hayvanların beyinlerine elektrot yerleştirip onları bir kumandayla yönlendirmeyi tasarladığı deneylerdir. Öncelikle bir boğanın beynine elektrot yerleştiren Delgado, bir matador gibi arenaya çıktı ve boğanın salınmasını istedi. Serbest kalan boğa profesöre doğru koşmaya başladı ve izleyen korku dolu gözler önünde profesör Delgado kumandanın bir tuşuyla boğayı durdurmayı başardı. Sonrasında kedileri saldırganlaştırdığı, maymunları esnettiği birçok deney yapan Delgado, beynin elektrik sinyalleriyle uyarılıp engelli kişilerle iletişime geçilebileceğini, onların, bilgisayar kullanabileceklerini, protez uzuvlarını kontrol edebileceklerini ve bunun gibi çokça rahatsızlıkların düzeltilebileceğini gösterdi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Suudi Arabistan basını, Türkiye'yi terk eden konsolosun görevden alındığını yazdı.

Almanya, haber alınamayan Suudi Arabistanlı gazetecinin olayı yüzünden politikasını değiştirmek zorunda kalabileceğini açıkladı.

Gökbilimciler uzayın derinliklerinden 20 yeni radyo sinyali keşfettiklerini açıkladı.

Ünlü oyuncu Alec Baldwin, ABD'de yaklaşan ara seçimler için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD Liderliğindeki koalisyonun, yasaklı kimyasal silahların kullanıldığını iddia ederek, Birleşmiş Milletlere müdahale çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin ülkesinde nihai hedefinin ''rejim değişikliği'' olduğunu söyledi.

ABD’li papaz Brunson, 20 yıldır yaşadığı Türkiye’ye eşi Norine Brunson ile “Türkiye’yi seviyorum, hep sevdim, seveceğim” diyerek veda etti.

Yazarlar
Website Security Test