Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elon Musk, Hyperloop'un testi için hazır

10.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Hyperloop ile hız rekorunu kırma denemesi yapacaklarını bildirdi.

Aktif bir sosyal medya kullanıcısı olan Elon Musk, yapacağı çoğu planı öncesinden Twitter ile paylaşarak takipçilerini bilgilendirme, heyecanlandırma ve tüm bunların yanında meraklandırmayı seviyor.

İlginç teknoloji planları ile gündemde kalmayı seven teknolojinin çılgın çocuğu Elon Musk bu kez de yeni bir rekor denemesi ile gündeme geldi.

Şirketlerinin ortaklığı ile ilk prototipi hazırlanan Hyperloop’un hız rekorunu kırma denemesi yapacağı açıklandı. Yeni nesil toplu taşıma aracı olan Hyperloop hız rekorunu kırmayı deneyecek. İnsanların saatte 1.125 km hız ile seyahat etmesini isteyen Elon Musk, bu denemenin kötü sonuçlanabileceğini ve aracın tamamen yüksek hıza dayanamayıp parçalanacağı ihtimalinin olması üzerine deneyi insansız yapacaklarını bildirdi.

Hız testi için net bir tarih verilmedi. Musk testin yakında yapılacağını duyurdu fakat net bir tarih belirlenmedi. Konu hakkında herhangi bir detay açıklanmazken Tesla ve Space X ortaklığında geliştirilen Hyperloop’un testi başarı ile geçmesini bekledikleri bildirildi.

“Hyperloop nedir?” diye soracak olursak, manyetik bir alan ya da sıkıştırılmış hava akımı sayesinde yükseltilmiş bir tüpün içinde inanılmaz büyük hızlara ulaşabilen ve insan taşıyabilen bir kapsül cevabını verebiliriz.

Hyperloop, size yere değmeyen ve tüpün bir miktar havası alındığı için sürtünmesiz ortamda büyük hızlara ulaşabilen bir kapsül içinde seyahat etmenize olanak sağlıyor. Saatte 1200 km hıza ulaşabilen bu kapsüller sayesinde Los Angeles ile San Francisco arası 30 dakikaya kadar iniyor. Bu iki şehir arasındaki mesafe uçakla bile 1 saat 15 dakika sürerken “30 dakika” gerçekten çok iyi bir süre. LA ile SF arası yolculuk yarım saate düşecekse kaba bir hesapla San Francisco ile New York arası, yani koskoca ABD’nin bir ucundan bir ucuna yolculuğun yaklaşık 2,5 saat süreceğini söyleyebiliriz. Hyperloop’un enerjisini güneşten alması çevreci olmasıyla birlikte insanların ulaşıma daha az para ödemesine olanak sağlıyor. “Uçak kadar hızlı, tren kadar ucuz” sloganıyla lanse edilen projenin gerçekleşmesi halinde fiyatının 20-30 dolar arası değişebileceği söyleniyor.

“Hyperloop nedir?” diye soracak olursak, manyetik bir alan ya da sıkıştırılmış hava akımı sayesinde yükseltilmiş bir tüpün içinde inanılmaz büyük hızlara ulaşabilen ve insan taşıyabilen bir kapsül cevabını verebiliriz. Daha da açacak olursak Hyperloop, size yere değmeyen ve tüpün bir miktar havası alındığı için sürtünmesiz ortamda büyük hızlara ulaşabilen bir kapsül içinde seyahat etmenize olanak sağlıyor. Saatte 1200 km hıza ulaşabilen bu kapsüller sayesinde Los Angeles ile San Francisco arası 30 dakikaya kadar iniyor. Bu iki şehir arasındaki mesafe uçakla bile 1 saat 15 dakika sürerken “30 dakika” gerçekten çok iyi bir süre. LA ile SF arası yolculuk yarım saate düşecekse kaba bir hesapla San Francisco ile New York arası, yani koskoca ABD’nin bir ucundan bir ucuna yolculuğun yaklaşık 2,5 saat süreceğini söyleyebiliriz. Hyperloop’un enerjisini güneşten alması çevreci olmasıyla birlikte insanların ulaşıma daha az para ödemesine olanak sağlıyor. “Uçak kadar hızlı, tren kadar ucuz” sloganıyla lanse edilen projenin gerçekleşmesi halinde fiyatının 20-30 dolar arası değişebileceği söyleniyor.

Her ne kadar bilim-kurgu filmlerin kopup gelmiş inanılması güç bir proje olsa da işin içinde Elon Musk olunca insanlar gerçekten umutlanıyor. Böylesine büyük bir projenin önünde aşılması gereken devasa engeller var ama SpaceX kurucusu, Tesla CEO’su ve SolarCity başkanı Elon Musk daha önce bu engelleri aşmasıyla meşhur olmuş bir adam.


Önünde politik, ekonomik, teknolojik engeller bulunan Hyperloop projesi tüm bu engellere rağmen hayal değil. İnsanoğlunun ulaştığı mühendislik seviyesi projenin yapımına olanak tanıyor ancak tahmin edebileceğiniz üzere yakın zamanda Hyperloop ile seyahat eden insanlar göremeyeceğiz. Hyperloop için kimileri 10 sene verse de gerçek dünyanın Tony Stark’ı Elon Musk bu yıl içerisinde test merkezinin inşasını başlattı.


Elon Musk’ın engelleri aşmada bir sorunu yok, sorun engelleri aşarken ki yaşanan zaman kaybı. Hyperloop projesinin bazı temel engelleri var. En basitinden kapsülün hareket edeceği tüpün içindeki hava kapsül hareket ettikçe önde birikecek ve bu yavaşlamaya sebebiyet verecek. Elon Musk bu sorun için tüpün 2 katı daha büyük yapılmasını önerdi, böylelikle havanın hepsi olmasa da bir kısmı üstten esip geçecekti, tabi bu da beraberinde bir hız sınırlaması ve maliyet getiriyor.

Bir diğer temel engel ise insanların fiziksel ve psikolojik durumları. İnsanlar 1200 km hızla hareket eden basınçlı kapsüllere binmekte tereddüt yaşayabilir. Binmeye ikna olsalar bile hiçbir şekilde dışarıyı göremediğiniz kapsüller içerisinde mide bulantısı, baş dönmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Buna çözüm olarak ise kapsül duvarlarına monte edilmiş düz ekranlara doğa manzaraları koymak düşünülmüş. Ayrıca Hyperloop yavaş yavaş hızlanacağı için insanların buna alışacağı düşünülüyor. Elon Musk bu konuya önem veriyor çünkü eğer insanlar ilk yolculuklarında kötü bir tecrübe yaşarlarsa bu durum proje için bir felakete dönüşebilir.

En büyük engellerden birisi ise California’da ki arazi fiyatlarının yüksekliği ve kanuni kısıtlamalar. Sırf bu yüzden Hyperloop’u ilk olarak Dubai’de görme olasılığımız var. Proje bedeli ilk başta 6 milyar dolar olarak açıklansa da bunun en az 10 milyar dolar gibi büyük bir rakama ulaşması bekleniyor.

 

Eğer Hyperloop rüyası gerçek olursa araba, uçak, tren ve gemi gibi ulaşım ailesinin üyelerinden biri olacak ve şüphesiz ulaşımda çığır açacak. Hele ki bunun okyanus üzerinden kıtalararası yolculuk edebilecek seviyeye taşındığı düşünecek olursak heyecanlanmamak elde değil. Umarız engeller kısa süre içerisinde aşılır ve Hyperloop projesi gerçek olur.

 

Hyperloop, bir dizi şirket tarafından geliştirilmekte olan yeni bir karayolu taşımacılığı şeklidir ve bu da yolcuların düşük basınçlı tüpler içinde yüzen havuzlarda saatte 700 mil hızla yolculuk yapabildiğini görebilmiştir.

Hyperloop'u farklı kılan nedir?

Hiperbol ve gelenek rayı arasında iki büyük fark vardır. Yolcu taşıyan hazneler, sürtünmeyi azaltmak için havanın çoğunun çıkarıldığı tüp veya tünellerden geçerler. Bu, kapsüllerin saatte 750 mil hızla ilerlemesine izin vermelidir.

Bir tren ya da araba gibi tekerlekleri kullanmak yerine, kapsüller hava hokeyi ile aynı temel fikri kullanarak hava kayağı üzerinde yüzecek şekilde tasarlanmıştır ya da sürtünmeyi azaltmak için manyetik kaldırma özelliğini kullanır. Fikrini işleyen bir ticari sisteme dönüştürmek için bir dizi farklı şirket çalışıyor.

Hyperloop'un faydaları nelerdir?


BT işleri 2018: Öncelikleri, büyüme alanlarını ve açık rolleri doldurma stratejilerini işe almak

Teknoloji değiştikçe ve şirketler uyum sağladıkça, BT işe alma öncelikleri de gelişecektir. Eylül ve Ekim 2017'de, Tech Pro Research, yapay zeka, büyük veri ve bulut gibi alanlardaki gelişmelerin değişip değişmediğini öğrenmek için bir anket yaptı.

Tech Pro Research tarafından sağlanan araştırma
Destekçiler, Hyperloop'un tren ve araba yolculuğundan daha ucuz ve daha hızlı olabileceğini ve hava seyahatinden daha ucuz ve daha az kirletici olabileceğini savunuyor. Geleneksel yüksek hızlı trenden daha hızlı ve daha ucuz inşa edildiğini iddia ediyorlar; Böylece, Hyperloop, şehirlerarası seyahatleri daha kolay ve potansiyel olarak büyük ekonomik faydaların açığa çıkarmasını engelleyerek, tıkanıklıklı yolları kapatabilir.

İlk Hyperloops ne zaman müsait olacak?

Hyperloop teknolojisi, temel konseptin uzun yıllardır var olmasına rağmen hala gelişmektedir. Şu anda, en erken herhangi bir Hyperloop'un çıkması ve çalıştırılması 2021'dir.

Hyperloop hizmetleri nerede çalışacak?

Hyperloops'un gerçekte nerede kurulacağı henüz belli değil, ancak bazı şirketler ABD, Avrupa ve diğer yerlerdeki yolları çiziyor. Potansiyel rotalar arasında New York'tan Washington DC'e, Pune'den Mumbai'ye, Kansas'tan St Louis'e, Bratislava'dan Brno'ya, Vijaywada'ya ve Amaravati'ye ve daha birçok yer var.

Hyperloop'un tarihi nedir?

 Rusya yerli nakliye için Hyperloop'u kullanıyor
Rusya yerli nakliye için Hyperloop'u kullanıyor

Musk'ın Hyperloop'unu Rusya'ya getirecek bir proje, 12 ila 13 milyar dolar arasında mal olacaktı.

Daha fazla oku

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rusya'dan son dakika İdlib açıklaması.

Son Dakika... Suudi Savcı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istedi.

İngiltere'de Brexit tartışmaları bütün hızıyla sürüyor.

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, kabinesinin Avrupa Birliği'nden çıkış (Brexit) anlaşmasını onayladığını duyurdu. İngiliz hükümetinin AB ile Brexit konusunda y...

Bitcoin 2019'da düşecek mi, yükselecek mi? Analist Willy Woo, Bitcoin için 2019 senaryosu çizdi.

Son dakika haberi... İsrail Savunma bakanı Lieberman istifa ettiğini açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman istifa etti. İsrail Basını sağcı hükumetin düşebileceğini dile getirdi.

Yazarlar
Website Security Test