Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ticaret savaşları etkilemedi: ABD-Çin ticareti arttı

9.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Donald Trump döneminde ABD-Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarına rağmen Çin’in ABD ile ticaret fazlası kasımda 37,4 milyar dolara ulaştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başlattığı ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarına rağmen Kasım ayında açıklanan verilere göre ABD-Çin arasındaki ticaret artışta.

Dünya'dan Hilal Sarı'nın haberine göre, Çin’in ABD ile ticaret fazlası kasımda 37,4 milyar dolara ulaştı. Ülkenin ABD’ye ihracatı kasımda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,1 artarken, ABD’den ithalatı da aynı dönemde yüzde 37,2 arttı. Yılın ilk 11 ayının toplamına bakıldığında da durum değişmiyor. İki süper gücün ticareti pandemiye rağmen ilk 11 ayda yüzde 6,9 artarak 558,43 milyar dolara ulaştı. Çin’in son 39 yılın en büyük ticaret fazlasını açıkladığı kasım ayında AB ile ticaret fazlası 11,4 milyar dolar, ASEAN ülkeleriyle ticaret fazlası 10,8 milyar dolar oldu.

Yale Üniversitesi öğretim görevlisi, Morgan Stanley eski Asya Başkanı ve “Unbalanced” kitabının yazarı Stephen Roach, Biden yönetimine ABD-Çin ticaret savaşında gerilimin azaltılması için üç önceliği olması gerektiği değerlendirmesini yapıyor: Diyalog, ticaret ve ikili yatırım anlaşmaları.

Çin’in ticaret fazlasının ABD’nin makroekonomik tasarruf probleminden kaynaklandığını belirten Roach, ABD’de kronik tasarruf açığı, Çin’de ise kronik tasarruf fazlası olduğunu hatırlatıyor. ABD’nin 2019 yılında sadece Çin’le değil 102 ülkeyle mal ticareti açığı verdiğini belirten Roach, Çin’in ise 2018’de sadece ABD’yle değil 159 ekonomiyle ticarette fazla verdiğine dikkat çekiyor. Trump’ın Twitter üzerinden politika adımlarını duyurma alışkanlığının diyaloğa zarar verdiği değerlendirmesini yapan Roach, sadece Çin ilişkileriyle ilgilenecek kalıcı bir bakanlığın ticaretten teknolojiye, siber güvenlikten, öğrenci değişimi ve insan haklarına tam sorumluluk taşımasının doğru bir yaklaşım olabileceğini belirtiyor.

Çin’in önceki gün açıklanan dış ticaret verileri, pandemiden en hızlı çıkışı gören ülkenin ihracatının kasımda son üç yılın en hızlı artışını kaydettiğini gösterdi. Çin gümrük verilerine göre kasım ayında Çin’in ihracatı bir yıl öncesine göre yüzde 21,1 artarak hem ekimdeki yüzde 11,4’lük artışın neredeyse iki katına hızlandı, hem de analistlerin beklentisi olan yüzde 12’nin de çok üzerine çıktı. Bu artış Şubat 2018’den bu yana görülmüş en hızlı ihracat artışı oldu. İthalat ise yüzde 4,5 artışla, ekimdeki yüzde 4,7’lik artıştan yavaşladı ve Reuters ekonomistlerinin yüzde 6,1’lik artış beklentisinin altında kaldı. Toplam ihracat 268 milyar dolara yükselirken, ithalat ise 192,6 milyar dolara ulaştı. Refinitiv kayıtlarına göre kasım ayı 75,42 milyar dolarla Çin’in 1981’den bu yana en büyük ticaret fazlasını verdiği ay oldu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Mayıs ayında Singapur'da yapılması planlanan Dünya Ekonomik Forumu, koronavirüs salgının nedeni ile 17-20 Ağustos tarihlerine erteledi.

Pandemi döneminde online olarak sunulan rapor “EGİAD Çin Raporu - Kuşak, Yol ve Saat Kulesi” başlığı ile yayınlandı.

Sındır, verdiği soru önergesiyle Peljesac Köprüsü’yle, Bosna Hersek’in deniz yoluyla dünyaya açılmasına engel olunmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Emre Alkin, Trump’ın davetiyle yaşanan senato baskınını değerlendirdi.

ABD Kongresi, başkanlık seçimini Demokrat aday Biden'ın kazandığını resmi olarak tescil etti.

İngiltere'de ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi.

Dondurucu hava koşullarının yanı sıra, Brexit anlaşma metninde bilmeceye benzeyen kurallar da Avrupa’yla ulaşım ve ticareti “donma” noktasına getirdi.

Yazarlar
Website Security Test