Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Klu Klax Klan Laneti Atlanta ve Minneopolis’te hortladı

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sosyolog Gizem Ahcı ABD'de son yaşanan eylemler üzerine gazetemizde bir yazı kaleme aldı.

Amerikan toplumu, pandeminin şokunu yaşarken, ülkenin kuruluşundaki patolojik genler, George Floyd ve Rayshard Brooks cinayetleri ile gizlenmeye çalışıldığı derinliklerinden yeniden gün yüzüne çıktı! Gerçi sağduyulu birçok Amerikalı, Klu Klux Klan isimli ve zenci karşıtı bir ırkçı yapı olarak 24 Aralık 1865’lerde kurulan, 1950 ve 60’lara kadar sayısız şiddet ve teröre başvuran bir örgütün, toplumlarında varlığını çoğu zaman ruhen de olsa hissettiklerini itiraf etmekten çekinmeyecektir! Amerika spektrumunun bir tarafında demokrasi, refah ve Amerikan rüyası varken diğer tarafında W.A.S.P (White Anglo-Saxon Protestant), Beyaz, Anglosaxon, Protestan Amerikalı kimliğinin var olduğunu kim inkar edebilir ki?

Geçen hafta, Minneapolis’teki George Floyd, bu hafta da Atlanta’da Rayshard Brooks özelinde, siyah Amerikalılara yönelen polis şiddeti ve cinayeti, ne yazık ki bu tür ırkçılık ve nefret ideolojinin son halkası olarak Amerika ve Dünya gündemine oturdu.

Minneapolis, ABD’nin Ortabatı Eyaletlerinden Miinnesota’nın bir şehri. Nüfusu 500 bin kadar. ABD’nin en büyük 47.şehri. Beyazlar nüfusun %64’ünü, zenciler de %20’sini oluşturuyor. Kentin canlı bir kültür ve endüstriyel ortamı var.

ABD’de zenci sayısı sanıldığının aksine fazla değildir: 36,7 milyon. Asya kökenliler ise 11,5 milyondur. Zenci nüfusun 20 milyonunun lise ya da yüksekokul mezunu olduğunu belirtmekte fayda var. 2050 yılı için yapılan projeksiyonlarda, ABD’de toplam nüfusun 420 milyonu bulacağı, bu sayının 302 milyonunun beyaz, 60 milyonunun siyahilerden oluşacağı ön görülmektedir.

Alışveriş esnasında 20 dolarlık bir paranın sahte olması ihbarı ile yapılan bir soruşturma kapsamında polis şiddeti ile ölen George Floyd’un ataları, Avrupa’nın Afrika’daki sömürgelerinden zorla gemilere doldurularak getirilen kölelerden. Yüzyıllarca, İnsanlık dışı muameleye maruz bırakılarak, geniş Amerikan topraklarında demiryolu yapımı vb. en ağır işlerden geniş toprak işlemelerine kadar birçok sektörde ticari bir mal olarak alınıp satılan bu insanların ruhları, dünyanın ticari, ekonomik ve sosyal evrilmesiyle de doğru orantılı olarak, ırkçılığın tarihe gömülmesini beklerken, maalesef yukarıdaki ırkçılık cinayetlerini, bulutların üzerinden izlemenin acısını yaşamaktalar.

Kölelik ABD’de zorlukla aşılabildi: Harvard’da doktorasını alan ilk siyahi olan William E.B. Dubois’in hikayesi, Rodney King’e yönelik polis şiddetinin Siyahiler arasında yol açtığı infial sonrası yapılması sağlanılan değişiklikler, Rosa Parks’ın halk otobüsünde uğradığı ırkçı tutum karşısındaki direnişi ve ‘I hade a dream!’ söylemiyle ölümsüzleşen Martin Luther King hareketi, ilk akla gelen toplumsal olaylar olsa da köleliğin kaldırılması Lincoln gibi gerçek devlet adamlarının tasarrufu ile olmuştur. Amerikan iç savaşı sonrası 620 bin Amerikalı hayatını kaybetmişti ama zaferle çıkan Lincoln, 1863 yılında köleliği tarihe gömen yasayı imzaladı. Ancak, yaptığı yasanın ruhu tam anlamıyla 100 yıl sonra bile hayata geçemeyecekti. Yasal olarak eşitlik söz konusu idi, icraatta ise eşitlik hep sözde kalmış, zenciler, beyazlara oranla her zaman ikinci sınıf olarak toplumda var olmuşlardır. Öyle ki, 1950 ve 1960’lı yıllar bile sivil haklar için mücadelenin yapıldığı zamanlardır. 28 Ağustos 1963 yılında, Amerikalı Siyahiler, onların sembol ismi ve sivil haklar savunucusu Martin Luther King öncülüğünde, Washington Anıtı’na 250 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenleyerek ABD’de sivil haklarla ilgili bazı olumlu gelişmelerin yaşanmasına ve 1964-1965 yıllarında Siyahilerin diğer Amerikalılarla eşit olduğunu öngören Sivil ve Siyasi Haklar Yasa Tasarısının kabul edilmesini sağlamışlardı.

2005 yılında Condelezza Rice’in dışişleri bakanı olarak atanması ve 2008 seçimlerinde Obama’nın Başkanlık zaferi ile birlikte 2009 yılının şubat ayında ABD tarihinde ilk defa bir başsavcının Siyahiler arasından seçilmesi, zencilerin ABD siyasi tarihindeki mücadelelerinin köşe taşları olarak hafızalardaki yerini almıştır.

Bu arada, ünlü hacker grubu Anonymous de ABD’ye savaç açtı ve başta Minneapolis Polis Teşkilatı ve Belediyesi olmak üzere bir çok siteyi çökertti. Londra ve Berlin’de kitleler destek amacı ile gösteri yapıyorlar. Ancak, ne yazık ki Amerika’da ölümler artıyor ve mağazaların yağmalanması ile ortaya çıkan toplumsal olayların vahametini üzülerek izliyoruz.

Gerek 1991 yılındaki Rodnay King olayı, gerek bu hafta yaşanan George Floyd cinayeti ABD’nin yapısal ırkçılık sosyolojisinin bir tezahürüdür.

Yaşanan zencilere yönelik polis şiddeti ve diğer olayların, özünde zencilerin günümüz Amerika’sında yaşadıkları işsizlik sorunu ve genel olarak ekonomik problemlerden kaynaklandığını unutmamak gerekiyor. 2020’lerin Amerika’sının genel hukuki ve ekonomik sorunları içinde, zencilere yönelik uygulanacak pozitif ayrımcılık politikalarının, sosyolojik çözümün sağlanmasında önemli psikolojik etkileri olacağı gerçektir. Yasal düzenlemeler bağlamında elde edilebilecek hakların çoğu kazanılmış görünüyorsa da zencilerin bir parçası oldukları ABD toplumuna entegrasyonunun sağlanması konusunda, inovatif politikalar izlenmesi ve beyazların siyahilerle eşit koşullarda yaşamaya ikna edilmesinin yumuşak geçişinin ekosistemini oluşturacak moral kurumların kurgulanması zorunluluktur. Umarım, 2020 yılı, SARS-CoVid-2 ile birlikte Irkçılık virüsünün de yok edileceği bir yıl olarak insanlık tarihine geçer!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Almanya'da enflasyon oranı son dört yıldan bu yana ilk kez eksi seviyelerde. Federal İstatistik Dairesi'nin açıkladığı geçici verilere göre Almanya'da Temmuz ayında en...

ABD’de askeri bir hastanede yaralı askerlerle ve sağlık çalışanlarıyla buluşan ABD Başkanı Donald Trump, salgın başladığından bu yana ilk kez maske takarken görüntülendi.

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bir kişinin veba şüphesi ile tedavi altına alındı. Olayın ardından Hıyarcıklı (Bubonik) Veba ismi öne çıktı ve internetten araşt...

Trump’ı Beyaz Saray’da ziyaret eden ABD’li rap şarkıcısı, prodüktör ve moda tasarımcısı Kanye West, Kasım ayında yapılacak ABD Başkanlığı seçimleri için aday olacağını...

Yüksek Temsilci ve Başkan Yardımcısı Borrell bugün Suriye ve Geleceğinin Desteklenmesi konulu IV. Brüksel Konferansı’nda ''Konferans, süregelen çatışmayı ve Suriye hal...

İngiltere'de yaşayan yazarımız Gözde Sapanlı, Birleşik Krallık'taki son gelişmeleri yorumladı ve Türkiye'nin İngiltere'den satın aldığı plastik atıklar ile iki ülke ar...

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürerken, Çin'den yeni bir ''pandemi potansiyeli taşıyan'' virüs tespit edildiği haberi geldi. Çinli bilim insanları yeni tip domuz gr...

Yazarlar
Website Security Test